Papa në Armeni: Gjenocidi i turqve, fillimi i një serie katastrofash

Papa në Armeni: Gjenocidi i turqve, fillimi i një serie katastrofash

Papa Françesku i ka përshkruar sërish si “gjenocid” vrasjet masive të armenëve nën regjimin e osmanëve turq gjatë Luftës së Parë Botërore. Këtë përkufizim, ai e ka përdorur gjatë vizitës së bërë në kryeqytetin armen, Jerevan, një deklaratë që Ati

Lexo tërë artikullin
Ankthi pas Brexit, reagimet pas referendumit

Ankthi pas Brexit, reagimet pas referendumit

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk qe nga të parët që komentoi Brexit-in duke thënë se përbën një “moment politik shumë serioz, madje dramatik” dhe këmbënguli se është i përkushtuar të ruajë unitetin e 27 vendeve të BE-së. Bashkimi, ishte

Lexo tërë artikullin
Farage e pranon se ka gënjyer gjatë fushatës për Breksit | VIDEO

Farage e pranon se ka gënjyer gjatë fushatës për Breksit | VIDEO

Kreu i Partisë për Pavarësisë të Mbretërisë së Bashkuar, Nigel Farage, i cili fuqishëm angazhohej për dalje nga Bashkimi Evropian, sot në emisionin “Good Morning Britain” ka pranuar se një nga premtimet mbi të cilat është mbështetur fushata e tyre

Lexo tërë artikullin
Tërmeti ekonomik, bursat në pikatë pas largimit të Anglisë nga BE

Tërmeti ekonomik, bursat në pikatë pas largimit të Anglisë nga BE

Europa është në shok pas numërimit të votave në 360 nga 382 zona elektorale, ku kryeson qartazi me fushata “Leave”-me, duke mos lënë vend për shpresë e për dyshime. Ishin profetizuar pasoja nga një shkëputja e njërit prej vendeve më

Lexo tërë artikullin
Largimi nga BE rrezikon shpërbërjen e Britanisë së Madhe

Largimi nga BE rrezikon shpërbërjen e Britanisë së Madhe

Kur skocezët refuzuan pavarësinë nga Britania e Madhe më shumë se tre vjet më parë, një rol të rëndësishëm luajti fakti se pavarësia nga Mbretëria e Bashkuar do të përkthehej edhe në largim nga Bashkimi Europian. Këtë e provoi edhe

Lexo tërë artikullin
Izrael: Vdesin dy vëllezër të vegjël, babai i lë të mbyllur në makinë  

Izrael: Vdesin dy vëllezër të vegjël, babai i lë të mbyllur në makinë  

Dy vëllezër, njëri 3 vjeç dhe tjetri 18 muajsh, kanë humbur jetën pasi i ati i tyre i ka mbyllur në makinën e tij në pjesën  jugore të Izraelit dhe shkuar në punë, raportojnë mediat izraelite. Banorët e fshatit Al-Sajed

Lexo tërë artikullin
Mbretëria e Bashkuar në referendum, voton Cameron

Mbretëria e Bashkuar në referendum, voton Cameron

Mëngjesin e sotëm në Mbretërinë e Bashkuar janë hapur qendrat e votimit për referendumin e qëndrimit ose daljes nga BE-ja, të cilat do të qëndrojnë të hapura deri në orën 22:00. Në votime janë thirrur rreth 46.5 milionë zgjedhës, të

Lexo tërë artikullin
SHBA, rrëzohet pr/ligji për armët

SHBA, rrëzohet pr/ligji për armët

Senati amerikan hodhi poshtë propozimin e forcimit të kontrolleve mbi armët, përfshirë këtu edhe kufizimin e shitjes së tyre personave që figurojnë në listat e të dyshuarve për terrorizëm. Votimi në dhomen e lartë të Kongresit u mbajt një javë

Lexo tërë artikullin
Alarm për bombë në Bruksel; një i arrestuar

Alarm për bombë në Bruksel; një i arrestuar

Personit të arrestuar pas alarmit për bombë në një qendër tregtare të Brukselit nuk iu gjet eksploziv me vete, por frika që ngjalli ky episod ishte e madhe. Belgët i kanë mjaft të freskëta në kujtesë sulmet e 22 marsit

Lexo tërë artikullin
Angelina Jolie: S’tregon forcë kur denigron dikë për besimin e tij fetar

Angelina Jolie: S’tregon forcë kur denigron dikë për besimin e tij fetar

Angelina Jolie bëri thirrje për tolerancë një javë pas të shtënave masive në një klub nate në Orlando, ku vdiqën 49 vetë. Nuk tregon forcë kur denigron dikë për besimin e tij fetar, për kombësinë, orientimin seksual, gjininë apo çdo

Lexo tërë artikullin