Gjermanët lodhen nga Merkel; sondazhi: Vetëm 36% mbështesin kancelaren

Gjermanët lodhen nga Merkel; sondazhi: Vetëm 36% mbështesin kancelaren

Pas 11 viteve të saj në pushtet, gjermanët janë të lodhur nga Angela Merkel. Janë disa sondazhe që tregojnë rënie të mbështetjes për koalicionin qeverisës në Gjermani, por anketimi më i fundit, i realizuar përpara zgjedhjeve federale të 2017-s, tregon

Lexo tërë artikullin
SHBA, gati të aktivizojnë mburojën anti-raketë në Rumani

SHBA, gati të aktivizojnë mburojën anti-raketë në Rumani

Shtetet e Bashkuara përgatiten të aktivizojnë stacionin tokësor të mbrojtjes anti-raketë në Rumani, i cili është pjesë e mburojës më të madhe dhe gjerësisht kontroverse europiane. Në ceremoninë e organizuar në Deveselu pritet të marrin pjesë zyrtarë të lartë amerikanë

Lexo tërë artikullin
Tibet, 60 të plagosur nga tërmeti; dëmet materiale kolosale

Tibet, 60 të plagosur nga tërmeti; dëmet materiale kolosale

Të paktën 60 persona të plagosur, 6 prej të cilëve rëndë, është bilanci i fundit i tërmetit me magnitudë 5.5 ballë që sot goditi Tibetin. Lajmin e kanë bërë të ditur autoritetet lokale, të cilat kanë saktësuar se epiqendra e

Lexo tërë artikullin
Bashkimet civile, Italia i njeh për çiftet “gay”

Bashkimet civile, Italia i njeh për çiftet “gay”

Parlamenti i Italisë mbështeti bashkimet civile të të njëjtit seks duke i dhënë kështu një votë besimi kryeministrit Mateo Renzi. Deri para këtij votimi, Italia ishte demokracia e fundit perëndimore që nuk kishte njohur parteneritete homoseksuale. Në Itali, kjo çështje

Lexo tërë artikullin
Bankat britanike, Nigeria: Të na kthejnë paratë

Bankat britanike, Nigeria: Të na kthejnë paratë

Presidenti i Nigerisë Muhammadu Buhari tha se nuk dëshiron ndjesën e askujt, pasi kryeministri britanik David Cameron e cilësoi vendin e tij si të korruptuar në mënyrë fantastike. Në fjalën e tij gjatë një samiti antikorrupsioni në Londër, Buhari tha

Lexo tërë artikullin
SHBA: Valë e paprecedentë “luftëtarësh të huaj” në Europë

SHBA: Valë e paprecedentë “luftëtarësh të huaj” në Europë

Një valë e paprecedentë e atyre që njihen si “luftëtarët e huaj” ka vërshuar në Europë. Alarmi është dhënë nga përgjegjësja e antiterrorizmit në Shtëpinë e Bardhë, Lisa Monaco, gjatë një vizite në Bruksel. Monaco u ka bërë thirrje autoriteteve

Lexo tërë artikullin
Kinë-SHBA, tjetër incident në ishujt e detit të Kinës Jugore

Kinë-SHBA, tjetër incident në ishujt e detit të Kinës Jugore

Kjo e martë ka shënuar incidentin e radhës mes Kinës dhe SHBA-ve në ujërat e detit të Kinës Jugore, ku dy avionë luftarakë kinezë janë ngritur në fluturim për shkak se një anije e Marinës amerikane kaloi shumë pranë ishujve

Lexo tërë artikullin
Sulmi në Gjermani, policia: Nuk ka lidhje me terrorizmin

Sulmi në Gjermani, policia: Nuk ka lidhje me terrorizmin

Motivet që e shtynë një burrë të godiste me thikë 4 persona, në një stacion treni në afërsi të Mynihut, duke vrarë njërin prej tyre dhe duke plagosur 3 të tjerë, për ministrin e Brendshëm gjerman mbeten ende të paqarta.

Lexo tërë artikullin
“Thuajini lamtumirë OPEC-ut. Çmimet do të përcaktohen nga kërkesë-oferta”

“Thuajini lamtumirë OPEC-ut. Çmimet do të përcaktohen nga kërkesë-oferta”

Dallimet e brendshme janë duke e “vrarë” OPEC-un dhe aftësia e tij për të ndikuar në tregjet duket se po zhduket, bën të ditur një drejtues i lartë ekzekutiv i çështjeve të naftës, Igor Sechin, në ato që konsiderohen si

Lexo tërë artikullin
Turqi, tjetër shpërthim në Diyarbakir. Tre të vdekur, 45 të plagosur

Turqi, tjetër shpërthim në Diyarbakir. Tre të vdekur, 45 të plagosur

Një automjet i mbushur me eksplozivë zgjodhi për objektiv një autobus lokal të policisë në periferinë Baglar të provincës juglindore të Diyarbakirit në Turqi, duke vrarë 3 persona gjatë kësaj të marte dhe duke plagosur me dhjetëra të tjerë. Guvernatori

Lexo tërë artikullin

REKLAMA