90-vjetori i Fidel Castros, ish-presidenti shfaqet në publik

90-vjetori i Fidel Castros, ish-presidenti shfaqet në publik

Ish-udhëheqësi kuban, Fidel Castro bëri një dalje të rallë publike për festimet e 90-vjetorit të tij. Ai mori pjesë në një gala në teatrin “Karl Marks”, në Havana, përkrah vëllait të tij, presidentit Raul Castro, dhe aleatit venezuelian, presidentit Nicolas

Lexo tërë artikullin
Avioni rrëzohet dhe bie në det, shpëton 70-vjeçari

Avioni rrëzohet dhe bie në det, shpëton 70-vjeçari

Një aeroplan ka përfunduar në det në një gjatë një spektali, duke bërë që spektatorët e tronditur të hidhen në ujë për të shpëtuar pilotin. Ngjarja ka ndodhur në brigjet e Herne Bay, në Britani, rreth orës 15:30 kur piloti

Lexo tërë artikullin
Nigeri, “Boko Haram” publikon një video të vajzave të rrëmbyera

Nigeri, “Boko Haram” publikon një video të vajzave të rrëmbyera

Grupi islamik nigerian “Boko Haram” publikoi një video, ku shfaqen disa nga vajzat e rrëmbyera dy vite më parë, nga një shkollë në qytetin Chibok. Rreth 50 vajza me shall në kokë shihen pas një militanti të organizatës, i cili

Lexo tërë artikullin
Siri, me dhjetëra civilë të vrarë nga luftimet në Aleppo

Siri, me dhjetëra civilë të vrarë nga luftimet në Aleppo

Të paktën 51 civilë kanë mbetur të vrarë, si pasojë e bombardimeve të palëve ndërluftuese në qytetin sirian të Aleppos. Observatori sirian për të Drejtat e Njeriut, bazuar në dëshmitë e aktivistëve të tij në terren, bëri me dije se

Lexo tërë artikullin
Sulmi tragjik në Zvicër, vdes një nga të plagosurit

Sulmi tragjik në Zvicër, vdes një nga të plagosurit

Incidenti tragjik i së shtunës ku një person i armatosur me thikë i vuri zjarrin një treni në Zvicër, shënoi viktimën e parë. Një grua 34-vjeçare nuk i rezistoi dot plagëve të sulmit. Policia tha se të plagosurit janë në

Lexo tërë artikullin
Zvicër, i armatosur me thikë plagos 6 vetë dhe i vë zjarrin trenit

Zvicër, i armatosur me thikë plagos 6 vetë dhe i vë zjarrin trenit

Një person i armatosur i ka vënë zjarrin trenit ku po udhëtonte dhe më pas ka plagosur me thikë 6 persona, nga radhët e pasagjerëve që ndodheshin në bord. Ngjarja ka ndodhur në lokalitetin Salez të Zvicrës, në kantonin Shën

Lexo tërë artikullin
Papa takon ish-prostitutat, mes tyre 4 shqiptare

Papa takon ish-prostitutat, mes tyre 4 shqiptare

Papa Françesku ka bërë një vizitë të papritur. Ai ka shkuar në shtëpinë e 20 ish-prostitutave në Romë. Vajzat, të cilat kanë shpëtuar nga rrjetet e trafikimit, jetojnë në një apartament të siguruar nga një qendër katolike në Romë. Në

Lexo tërë artikullin
Shtetet e Bashkuara rrisin praninë bërthamore në Gjermani

Shtetet e Bashkuara rrisin praninë bërthamore në Gjermani

Forcat ajrore gjermane po përgatiten të modifikojnë disa nga avionët e tyre luftarakë “Tornado” në mënyrë që të mbajnë bomba atomike të avancuara. E gjitha kjo bëhet në kuadër të planit të Uashingtonit për të modernizuar arsenalin e tij bërthamor

Lexo tërë artikullin
Ja plani antiterror i Gjermanisë

Ja plani antiterror i Gjermanisë

Shtetasit gjermanë me dykombësi do të humbasin atë të Gjermanisë nëse verifikohet të kenë shkuar të luftojnë në krah të militantëve të grupeve islamike jashtë vendit. Ky është njëri ndër rregullat e fundit të planit të ri të propozimeve antiterror

Lexo tërë artikullin
Trupat në lindje të Ukrainës në “gjendje gatishmërie të lartë”

Trupat në lindje të Ukrainës në “gjendje gatishmërie të lartë”

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, ka thënë se i ka udhëzuar të gjitha njësitë ushtarake në afërsi të Krimesë së ankesuar, e po ashtu edhe një rajonin Donbass në lindje të vendit, që të jenë në gjendje më të lartë

Lexo tërë artikullin

REKLAMA