Meteor në Portland

Meteor në Portland

Duket si një skenë filmi, në fakt pjesa e keqe e një filmi, kur toka gjunjëzohet para ndonjë evenimenti astronomik dhe të gjithë duhet të shkojnë të jetojnë në hënë. Për pak sekonda, qielli mbi qytetin e Portlandit në SHBA

Lexo tërë artikullin
Letra e rrallë e Kolombit

Letra e rrallë e Kolombit

Shtetet e Bashkuara i kanë rikthyer Italisë një kopje të rrallë të letrës së Kristofor Kolombit të shkruar në vitin 1943, në të cilën eksploruesi i famshëm përshkruante zbulimin e Amerikave. Letra ishte vjedhur dhe ishte zëvendësuar me një kopje

Lexo tërë artikullin
Sulme vdekjeprurëse në Irak, dhjetëra të vrarë dhe të plagosur në Bagdad

Sulme vdekjeprurëse në Irak, dhjetëra të vrarë dhe të plagosur në Bagdad

Dhjetëra persona mbetën të vdekur dhe të plagosur nga bombat në kryeqytetin e Irakut. Sulmi më vdekjeprurës ndodhi në zonën e al-Shaabit në veri të Bagdadit ku zyrtarët thanë se autorja e një sulmi vetëvrasës aktivizoi eksplozivë në një treg.

Lexo tërë artikullin
Sulmet e 11 shtatorit në SHBA, Senati: “Po” padisë ndaj sauditëve

Sulmet e 11 shtatorit në SHBA, Senati: “Po” padisë ndaj sauditëve

Senati amerikan aprovoi ligjin, që u lejon familjeve të viktimave të sulmeve terroriste të 11 shtatorit të padisin qeverinë saudite. Arabia Saudite mohon që të jetë përfshirë në sulmet e vitit 2001 ndaj Qendrës Botërore Tregtare dhe Pentagonit, e më

Lexo tërë artikullin
SHBA, Trump: I gatshëm për të biseduar me Kim Jong-un

SHBA, Trump: I gatshëm për të biseduar me Kim Jong-un

Donald Trump shprehet i gatshëm të komunikojë me udhëheqësin koreano-verior, Kim Jong-un, çfarë do të përbënte një shkëputje të thellë nga politika aktuale amerikane kundrejt kombit të izoluar aziatik. I nominuari i supozuar republikan i bëri këto komente në një

Lexo tërë artikullin
Presidencialet, Clinton merr Kentuckyn, ndërsa Sanders Oregonin

Presidencialet, Clinton merr Kentuckyn, ndërsa Sanders Oregonin

Hillary Clinton shpalli fitoren në zgjedhjet paraprake të Kentuckyt, ndërsa rivali i saj për nominim brenda kampit demokrat, Bernie Sanders mori Oregonin. Mundësitë e tij nuk janë të mëdha për zyrtarizim në muajin korrik, si përfaqësues i demokratëve në Presidencialet

Lexo tërë artikullin
Kriza në Venezuelë, opozita i bën apel ushtrisë: Me Kushtetutën apo Presidentin?

Kriza në Venezuelë, opozita i bën apel ushtrisë: Me Kushtetutën apo Presidentin?

Udhëheqësi i opozitës në Venezuelë, Henrique Capriles Radonski i bëri thirrje ushtrisë që të vendosë nëse është në anën e Kushtetutës apo në anën e Presidentit Nicolas Maduro, pasi në vend u shpall gjendja e emergjencës. Maduro lajmëroi gjendjen e

Lexo tërë artikullin
Zjarri në Kanada, industria e naftës humb miliona dollarë

Zjarri në Kanada, industria e naftës humb miliona dollarë

Një raporti i ri për impaktin financiar të zjarrit kolosal në Fort McMurray, në Kanada, tregon se prodhimi i naftës ka pësuar humbje në rreth 760 milionë dollarë. Sipas kësaj analize, për dy javë janë humbur 1.2 milionë fuçi nafte

Lexo tërë artikullin
Brazil, protesta “muzikore” kundër Presidentit të përkohshëm Temer

Brazil, protesta “muzikore” kundër Presidentit të përkohshëm Temer

Kundërshtarët e Presidentit të përkohshëm Michel Temer, në Brazil, dhe kabinetit të tij zgjodhën një mënyrë të veçantë për të shprehur pakënaqësinë e tyre: atë të ngritjes së volumit me një protestë muzikore. “Muzikë për demokraci”, shkruhej në njërën prej

Lexo tërë artikullin
Lampeduza, emigrantët i vënë flakën qendrës së strehimit në shenjë proteste

Lampeduza, emigrantët i vënë flakën qendrës së strehimit në shenjë proteste

Grupe emigrantësh i vunë flakën një qendre të strehimit të tyre në ishullin italian të Lampeduzës, çfarë dëshmon rritjen e tensioneve në strehimoret e tejmbushura të vendit, ku vazhdojnë të mbërrijnë refugjatë të tjerë. Kryebashkiakja e Lampeduzës, Giusi Nicolini sqaroi

Lexo tërë artikullin

REKLAMA