Ndodh fenomeni i rrallë! Bie breshër në formë koronavirusi, terrorizohen banorët e qytetit

Ndodh fenomeni i rrallë! Bie breshër në formë koronavirusi, terrorizohen banorët e qytetit

Breshëri ka “pushtuar” Meksikën dhe është e habitshme se si copëzat e tij, që kanë mbërritur në duart e njerëzve, janë të ngjashme me formën e koronavirusit! Ky fenomen mund të jetë një shenjë nga Zoti shprehen disa e ndërsa

Lexo tërë artikullin
Anëtarët e OBSH-së pajtohen për hetim të përgjigjjes për koronavirusin

Anëtarët e OBSH-së pajtohen për hetim të përgjigjjes për koronavirusin

Vendet anëtare të Organizatës Botërore të Shëndetësisë janë pajtuar për nisje të një hetimi të pavarur për përgjigjjen globale ndaj pandemisë me koronavirus. Kjo rezolutë, e miratuar pa kundërshtim nga 194 vendet anëtare, përgjatë një takimi vjetor, kësaj here në

Lexo tërë artikullin
Partia e Macronit humb shumicën në parlament

Partia e Macronit humb shumicën në parlament

Disa anëtarë të partisë në pushtet të presidentit francez, Emmanuel Macron, kanë njoftuar për formim të partisë së re të martën, çka ka ndikuar në humbjen e shumicës së partisë së Macronit në parlament dhe rritjen e presionit për më

Lexo tërë artikullin
Mnuchin: Dëmtimi i ekonomisë nga kufizimi mund të mbetet i qëndrueshëm

Mnuchin: Dëmtimi i ekonomisë nga kufizimi mund të mbetet i qëndrueshëm

Mbyllja e ekonomisë amerikane për shkak të pandemisë paraqet një rrezik dëmtimi të qëndrueshëm, tha sot sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin, gjatë një seance dëgjimore në Senat. “Megjithatë, rihapja e ekonomisë duhet të bëhet në një mënyrë të ekuilibruar

Lexo tërë artikullin
Organizata mjedisore: Prerja e pyjeve tropikale do të sjellë pandemi të reja

Organizata mjedisore: Prerja e pyjeve tropikale do të sjellë pandemi të reja

Një grup i mbrojtjes së botës së egër paralajmëroi sot sa më shumë të ketë shkatërrim të botës natyrale aq më shumë pandemi të ardhshme do të ndodhin. Grupimi World Wildlife Fund (WWF) tha në një intervistë me mediat britanike

Lexo tërë artikullin
Turqia do të futet në izolim të plotë gjatë Bajramit

Turqia do të futet në izolim të plotë gjatë Bajramit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan njoftoi se vendi do të futet në izolim të plotë për katër ditë, duke filluar që nga data 23 maj. Ky vendim, siç tha Erdogan, është marrë në kuadër të përpjekjeve për të frenuar

Lexo tërë artikullin
Macron-Merkel: 500 miliardë euro për rimëkëmbjen ekonomike së BE-së

Macron-Merkel: 500 miliardë euro për rimëkëmbjen ekonomike së BE-së

Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, propozuan sot një plan rimëkëmbjeje për BE-në prej 500 miliardë eurosh përballë ndikimit ekonomik të koronavirusit të ri, i cili do t’i hapte rrugën një bashkimi të borxheve të kontinentit. “Për

Lexo tërë artikullin
Shefi i OBSH-së: Do të hetojmë përgjigjen ndaj pandemisë

Shefi i OBSH-së: Do të hetojmë përgjigjen ndaj pandemisë

Organizata Botërore e Shëndetësisë “e ka lëshuar herët alarmin” për koronavirus, por trajtimi i pandemisë do të hetohet në mënyrë të pavarur, tha shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ai e mbrojti përgjigjen e organizatës së tij ndaj koronavirusit ngjitës,

Lexo tërë artikullin
Në Itali bie numri i viktimave dhe rasteve të reja me COVID-19

Në Itali bie numri i viktimave dhe rasteve të reja me COVID-19

Në 24 orët e fundit, në Itali janë regjistruar 99 viktima nga koronavirusi, numër ky më i ulët krahasuar me 145 viktima që ishin një ditë më parë, njoftuan autoritetet. Kjo është hera e parë që prej 9 marsit, që

Lexo tërë artikullin
Hungaria dhe Sllovenia merren vesh për rihapje të kufijve

Hungaria dhe Sllovenia merren vesh për rihapje të kufijve

Hungaria dhe Sllovenia kanë rënë dakord për një rihapje graduale të kufijve të tyre deri më 1 qershor, tha ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto. “Rihapja e ekonomive tona nuk është e mundur pa rifilluar bashkëpunimin ndërkombëtar”, shkroi në profilin

Lexo tërë artikullin