Back to homepage

Konflikti

Pas pushtimit të Lisiçanskut, trupat ruse përqëndrohen tek provinca e Donjeckut

Pas pushtimit të Lisiçanskut, trupat ruse përqëndrohen tek provinca e Donjeckut

Forcat ruse po përpiqen të depërtojnë më thellë në lindje të Ukrainës dhe të marrin tërë rajonin e Donjeckut, pas marrjes së Luhanskut. Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu u takua të hënën me presidentin Putin, të cilit i raportoi

Read Full Article
Turqia ndalon anijen ruse, dyshohet se është ngarkuar me grurë të vjedhur nga Ukraina

Turqia ndalon anijen ruse, dyshohet se është ngarkuar me grurë të vjedhur nga Ukraina

Zyrtarët turq kanë ndaluar një anije mallrash me flamur rus në brigjet e Detit të Zi, për të cilën Ukraina pretendon se po transportonte grurë të vjedhur, sipas Reuters. “Me kërkesë, anija e quajtur Zhibek Zholy u ndalua në portin e

Read Full Article
Kryeministrja e Suedisë viziton Kievin, ndalet në Bucha dhe Borodianka

Kryeministrja e Suedisë viziton Kievin, ndalet në Bucha dhe Borodianka

Kryeministrja e Suedisë Magdalena Andersson ka vizituar zonat e çliruara të Rajonit të Kievit, përkatësisht Bucha dhe Borodianka. Shefi i Administratës Ushtarake Rajonale të Kievit, Oleksii Kuleba në Telegram, bëri me dije se delegacioni suedez shkoi në një vend pranë

Read Full Article
Ukraina ka rimarë Ishullin e Gjarpërinjve

Ukraina ka rimarë Ishullin e Gjarpërinjve

Flamuri ukrainas është ngritur edhe një herë në Ishullin e Gjarpërinjve pasi trupat ruse u tërhoqën nga rajoni javën e kaluar, tha sot një zëdhënëse ushtarake ukrainase. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Natalia Humeniuk tha në një konferencë shtypi:

Read Full Article
Lukashenko: Ukraina ka lëshuar raketa në territorin e Bjellorusisë, s’duam luftë

Lukashenko: Ukraina ka lëshuar raketa në territorin e Bjellorusisë, s’duam luftë

Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko është shprehur se Ukraina u përpoq të sulmonte objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më parë. Lukashenko, aleati kryesor i Vladimir Putinit të Rusisë, tha se të gjitha raketat ishin kapur, shkroi agjencia shtetërore

Read Full Article