Back to homepage

kontakti

Rusia nis dërgesat e drithërave nga territoret e pushtuara të Ukrainës

Rusia nis dërgesat e drithërave nga territoret e pushtuara të Ukrainës

Rusia konfirmoi se kishte nisur dërgimin e drithërave nga territoret e pushtuara në Ukrainë. Një anije me 7000 tonë drithëra u largua të enjten, më 30 qershor nga porti i qytetit të pushtuar të Berdyanskut, sipas një zyrtari rajonal pro-rus.

Read Full Article
197 fëmijë të vrarë në Ukrainë

197 fëmijë të vrarë në Ukrainë

197 fëmijë kanë vdekur që nga fillimi i luftës në Ukrainë, sipas zyrës së prokurorit të përgjithshëm të Ukrainës, raporton BBC. Në një njoftim për shtyp, thuhet se 351 fëmijë janë lënduar gjithashtu. Ai tha se normat më të larta

Read Full Article
Ukraina zmbraps rusët nga rrethinat e Kievit

Ukraina zmbraps rusët nga rrethinat e Kievit

Autoritetet ukrainase njoftuan se forcat ruse kanë bërë një “tërheqje të shpejtë” nga rrethinat e Kievit të cilat tashmë janë marrë në dorë të vendasve. Ata kanë braktisur edhe aeroportin Hostomel pranë kryeqytetit, duke lënë pas rrënoja dhe shkatërrim. Sipas

Read Full Article
Gazetari i AP: Forcat ruse po gjuajnë me qëllim gazetarët ndërkombëtarë

Gazetari i AP: Forcat ruse po gjuajnë me qëllim gazetarët ndërkombëtarë

Gazetari i Associated Press, Mstyslav Chernov, ka njoftuar se forcat ruse po gjuajnë me qëllim gazetarët ndërkombëtarë në Mariupol, shkruan Gazeta Infokus. Gjithashtu, ai ka thënë se ata kishin një listë me emra dhe po përpiqeshin t’i kapnin ose t’i

Read Full Article
Ukraina refuzon kërkesën e Rusisë për të dorëzuar Mariupolin

Ukraina refuzon kërkesën e Rusisë për të dorëzuar Mariupolin

Sot është dita e 26-të e pushtimit rus të Ukrainës. Gjatë mbrëmjes, Kievi u bombardua nga ushtria ruse duke lënë pas një person të vdekur. Situata më e rëndë është ende në Mariupol, ku numri i viktimave po rritet dita-ditës.

Read Full Article