Mungesa e ligjit përkatës, shkelje e të drejtave të fëmijëve

Mungesa e ligjit përkatës, shkelje e të drejtave të fëmijëve

Në Kosovë llogaritet se 33 për qind e fëmijëve jetojnë në varfëri. Sipas të dhënave zyrtare, gjithashtu thuhet se 10.7 për qind e fëmijëve në Kosovë janë të përfshirë në punë, përderisa 6.8 për qind e fëmijëve punojnë në kushte

Lexo tërë artikullin
Të drejtat e punëtorëve ende jo në nivelin e knaqshëm

Të drejtat e punëtorëve ende jo në nivelin e knaqshëm

Respektimi i të drejtave të puntorëve në Kosovë ende nuk është në nivelin e kënaqshëm. Kështu thonë punëtorët dhe drejtuesit e organizatave sindikale, të cilët kërkojnë zbatim të plotë të Ligjit të Punës dhe atij për Sigurinë në punë. Vetëm

Lexo tërë artikullin
FT: Kosovës i hiqen vizat bashkë me Ukrainën, Gjeorgjinë dhe Turqinë

FT: Kosovës i hiqen vizat bashkë me Ukrainën, Gjeorgjinë dhe Turqinë

Komisioni Evropian pritet këtë javë të rekomandojë që qytetarët e Kosovës të gëzojnë udhëtimin pa viza brenda zonës Shengen, edhe pse një pjesë e vogël e vendeve anëtare të BE-së, përfshirë Spanjën, nuk e njohin zyrtarisht shtetin ballkanik, shkruan Financial

Lexo tërë artikullin
A u takua Albin Kurti me liderët e pushtetit? (Video)

A u takua Albin Kurti me liderët e pushtetit? (Video)

Në një intervistë për Zërin, Albin Kurti ka folur edhe për partinë e Isa Mustafës për të cilën ka thënë se kjo parti nuk ka vi të kuqe për asnjë parti. Ai ka thënë se është e domosdoshme që të

Lexo tërë artikullin
Ligji antimafia, nisma pas dështimit me ligjin e konfiskimit të pasurive

Ligji antimafia, nisma pas dështimit me ligjin e konfiskimit të pasurive

Rezultatet e dobëta në luftën kundër krimit dhe konfiskimit të pasurisë së fituar në mënyrë të paligjshme, ka shtyrë Kuvendin e Kosovës që të kërkojë hartimin e një ligji të ri anti mafia. Komisioni Parlamentar për Integrime Evropiane nga një

Lexo tërë artikullin
Gashi: Drejtësia mund ta shkund skenën politike

Gashi: Drejtësia mund ta shkund skenën politike

Deputeti i LDK-së, Arben Gashi ka thënë se operacioni i arrestimit të 52 personave lidhur me dyshimet për krim të organizuar, ka treguar dorën e fortë të shtetit dhe drejtësisë. Sipas tij ky edhe mund të ketë qenë qëllimi i

Lexo tërë artikullin
Veseli kritikon ashpër deputetët për papërgjegjësi

Veseli kritikon ashpër deputetët për papërgjegjësi

Pjesa e dytë e seancës së Kuvendit është ndërprerë sot për mungesë të kuorumit. Kreu i këtij institucioni Kadri Veseli pati kritika të ashpra ndaj deputetëve të cilët nënshkruhen për mëditje dhe nuk qëndrojnë në sallë për zhvillimin e punimeve

Lexo tërë artikullin
“Eurovision”-i ndalon valëvitjen e flamurit të Kosovës

“Eurovision”-i ndalon valëvitjen e flamurit të Kosovës

Flamuri i Kosovës është vendosur në listën e flamujve të ndaluar, përkrah atij të ISIS-it, në Festivalin europian të Këngës, “Eurovision”. Kjo është bërë e ditur përmes publikimit të një rregulloreje të festivalit, ku thuhet se “këta flamuj janë specifikisht

Lexo tërë artikullin
Azem Syla i dorëzohet EULEX-it

Azem Syla i dorëzohet EULEX-it

Ish-deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës Azem Syla është kthyer nga Shqipëria dhe i është dorëzuar Policisë së EULEX-it në pikëkalimin kufitar në Morinë. Ai është dërguar menjëherë në stacionin kryesorë të Policisë në Prishtinë ku do intervistohet, ndërsa pastaj

Lexo tërë artikullin
“Luftë” për 2-shin e PDK-së: Ja si u përplasën Kuçi me Hoxhajn për këtë pozitë!

“Luftë” për 2-shin e PDK-së: Ja si u përplasën Kuçi me Hoxhajn për këtë pozitë!

Pas largimit të Hashim Thaçit nga Partia Demokratike e Kosovës ka filluar një luftë e ashpër në partinë më të madhe në vend, se kush do ta zë pozitën e njeriut të dytë në parti dhe në qeveri. Emri i

Lexo tërë artikullin

REKLAMA