Maqedonia sërish vërshohet nga migrantët e Lindjes së Mesme

Maqedonia sërish vërshohet nga migrantët e Lindjes së Mesme

Prania e migrantëve nga Lindja e Mesme në territorin e Republikës së Maqedonisë ditëve të fundit po rritet, transmeton Flaka.  Së fundmi, tentimet ilegale të migrantëve nga Lindja e Mesme, që e shfrytëzojnë Maqedoninë për të kaluar në Evropë, nuk

Lexo tërë artikullin
Zgjerimi i Qeverisë- java e ardhshme vendimtare

Zgjerimi i Qeverisë- java e ardhshme vendimtare

Mospajtimet në prapaskenë mes LSDM-së dhe BDI-së për zgjerimin e Qeverisë duket që kanë marrë fund në favor të qëndrimit të kreut të LSDM-së dhe kryeministrit Zaev që, përveç përfshirjes së PDSH-së në Qeveri, qëndrim që e ka mbajtur BDI

Lexo tërë artikullin
Dëshmon Abdulfetah Alimi: Permendeshin emri i Ziadin Seles, Talat Xhaferit dhe Zoran Zaevit

Dëshmon Abdulfetah Alimi: Permendeshin emri i Ziadin Seles, Talat Xhaferit dhe Zoran Zaevit

Abdulfetah Alimi sot dëshmon në seancën gjyqësorë ku akuzohen 10 të dyshuar për tentim vrasjen e deputetit Zijadin Sela, në ngjarjet e 27 prillit të vitit të kaluar që ndodhën në Kuvend. “Në sallën ku mbahej pres konferenca, pash protestuesit

Lexo tërë artikullin
Deklarata e Zaevit trazon politikën greke

Deklarata e Zaevit trazon politikën greke

Deklaratat e fundit të kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev,  ishin arsye për grindje të reja mes pushtetit dhe opozitës në Greqi. Përgjegjësi për politikë të jashtme në Demokracinë e Re Jorgos Kumucakos, kërkoi përgjigje nga pushteti për çka saktë negocion, në

Lexo tërë artikullin
Edhe gjatë vikendit bisedohet për zgjerim të shumicës parlamentare, kush do t’i bashkangjitet qeverisë së Zaevit?

Edhe gjatë vikendit bisedohet për zgjerim të shumicës parlamentare, kush do t’i bashkangjitet qeverisë së Zaevit?

Bisedimet për zgjerimin e shumicës parlamentare vazhdojnë gjatë fundjavës, dhe i gjithë procesi duhet të përfundojë në fund të muajit, njoftoi kryeministri Zoran Zaev në konferencën e hapur të sotme me gazetarët, përcjell FLAKA. Zaev tha se ai ka mbështetjen

Lexo tërë artikullin
“Dridhet” koalicioni ASH – Besa në Gostivar ?

“Dridhet” koalicioni ASH – Besa në Gostivar ?

A po dridhet koalicioni mes Aleancës për Shqiptarët dhe Lëvizjes “BESA” në Gostivar? Dilema lind pasi Dega e Besës në Gostivar që udhëhiqet nga Taxhedin Seadini ka reaguar pas incidentin në Gjimnazin e Gostivarit, e ku për rastin në fjalë

Lexo tërë artikullin
Në shërbimet profesionale të shkollave duhet të punësohen edhe punonjës socialë

Në shërbimet profesionale të shkollave duhet të punësohen edhe punonjës socialë

Shoqata e Punonjësve Socialë të Maqedonisë (ShPSM) shpreh shqetësimin për videon rreth dhunës së bashkëmoshatarëve që ndodhi në një shkollë në Negotinë dhe beson se punonjësi social duhet të jetë pjesë e shërbimeve profesionale në shkolla, përcjell FLAKA. Në reagim

Lexo tërë artikullin
Bogov nuk i përzihet Qeverisë për tatimin progresiv, por pret tatim për ekonominë gri

Bogov nuk i përzihet Qeverisë për tatimin progresiv, por pret tatim për ekonominë gri

Banka Popullore e Republikës së Maqedonisë do të monitorojë politikat monetare evropiane dhe do t’i rregullojë ato në përputhje me rrethanat. Kjo u theksua nga Guvernatori i BPRM, Dimitar Bogov, në ditën e dytë të punës së konferencës vjetore të

Lexo tërë artikullin
Xhaferi: 70% e qytetarëve duan antarësim në BE

Xhaferi: 70% e qytetarëve duan antarësim në BE

Maqedonia jo vetëm deklarativisht, por punon edhe për gjëra thelbësore në përmbushjen e detyrimeve për afrimin me idealet, parimet dhe standardet evropiane, theksoi Kryetari i Parlamentit Talat Xhaferi, duke ju drejtuar pjesëmarrësve në konferencën e Procesit të Bashkëpunimit të Evropës

Lexo tërë artikullin
Cili është roli special i Boshkoskit në Qeveri?

Cili është roli special i Boshkoskit në Qeveri?

Udhëheqësi i “Të bashkuar për Maqedoninë” Lube Boshkoski do të jetë përgjegjës për menaxhimin me partitë e krahut të djathtë në vend, përcjell FLAKA. Këtë në brifing me gazetarët e njoftoi kryeministri i vendit Zoran Zaev. Ai pos investimeve të

Lexo tërë artikullin