Neziri: 15 mijë aktivistë të BDI-së janë tërësisht të gatshëm !

Neziri: 15 mijë aktivistë të BDI-së janë tërësisht të gatshëm !

“15.000 aktivistë të BDI-së janë tërësisht të gatshëm të ndjekin orientimet dhe rekomandimet eShtabit qendror zgjedhor dhe liderit Ali Ahmeti”, ka thënë shefi i shtabit zgjedhor, Bekim Neziri, gjatë shpalosjes së plani për fillimin e fushatës parazgjedhore. Sipas Nezirit, BDI-ja edhe

Lexo tërë artikullin
Gratë nga zonat rurale me vështirësi punësohen

Gratë nga zonat rurale me vështirësi punësohen

Gratë në viset rurale të Maqedonisë thonë se e kanë shumë të vështirë që të sigurojnënjë vend pune, nëse nuk shpërngulen me familje në zonat urbane. Meribane Hasipi, nga fshati Lubinë i rrethinës së Shkupit, thotë se ka punuar mbi

Lexo tërë artikullin
Lind perandoria mediatike

Lind perandoria mediatike

Grupi amerikan AT&T përvetëson Time Warner duke krijuar një perandori në fushën e telekomunikacionit e mediave, ku bëjnë pjesë HBO, CNN dhe studiot e Warner Bros. Një “martesë” prej 85.4 miliardë dollarëshe kjo, vlera e së cilës rritet në 108.7

Lexo tërë artikullin
Memeti kundër punësimeve grupore në administratën shtetëore

Memeti kundër punësimeve grupore në administratën shtetëore

Marrja e rrogave nga nëpunësit e administratës që rrinë në shtëpi, sipas avokatit të popullit Ixhet Memeti, është e keqja më e madhe që ju ndodh të rinjve. Sipas Memetit, vetëm me pretendimin e përfaqësimit të drejtë, këto të rinj

Lexo tërë artikullin
PPD: Maqedonia ka hyrë në fazën e saj kritike të mosfunksionimit të institucioneve

PPD: Maqedonia ka hyrë në fazën e saj kritike të mosfunksionimit të institucioneve

Duke i ndjekur me kujdes zhvillimet e fundit politike në vend Partia për Prosperitet Demokratik konstaton se Maqedonia ka hyrë në fazën e saj kritike të mosfunksionimit të institucioneve të saja. Aty ka një sjellje kaotike ku institucionetveprojnë sipas urdhërave të aparatçikëve

Lexo tërë artikullin
“Zhvillimi i qëndrueshëm”, debatohet në UT | FOTO

“Zhvillimi i qëndrueshëm”, debatohet në UT | FOTO

Universiteti i Tetovës, në bashkëpunim me Universitetin Teknik Yildiz, Universitetin Marmara dhe Universitetin e New York-ut në Tiranë, organizuan konferencën e dytë të radhës me karakter ndërkombëtar (ICSD 2016), me temë: ,,Zhvillimi i qëndrueshëm”. Kjo konferencë është përmbajtjesore dhe interdiciplinare,

Lexo tërë artikullin
Zeqiri dhe Malevska për REL: Federalizimi marketing politik, dygjuhësia është e rregulluar me Kushtetutë

Zeqiri dhe Malevska për REL: Federalizimi marketing politik, dygjuhësia është e rregulluar me Kushtetutë

Tezat për federalizim janë absurd, ndërsa dygjuhësia në Maqedoni është e rregulluar me Kushtetutë. Këto çështje janë vetëm një marketing parazgjedhor, konstaton Radio Evropa e Lirë – servisi në gjuhën maqedonase, duke u bazuar në pikëpamjet e politikanëve dhe analistëve

Lexo tërë artikullin
Thaçi: Partitë politike të respektojnë normat dhe standardet ndërkombëtare për zgjedhje të drejta | VIDEO

Thaçi: Partitë politike të respektojnë normat dhe standardet ndërkombëtare për zgjedhje të drejta | VIDEO

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi sot në selinë e partisë priti në takim Ambasadorin e ri të Francës, Kristian Timonie, njofton Flaka  Në takim u bisedua për tema lidhur me çështjet aktuale politike në vend dhe rajon, për

Lexo tërë artikullin
Ligjëratë me temë “Zgjedhjet në Amerikë dhe mediumet”

Ligjëratë me temë “Zgjedhjet në Amerikë dhe mediumet”

Më 17 tetor 2016, dy gazetarët amerikanë, Barbara Cochran dhe Xhon Cochran, para studentëve të Fakultetit Juridik të Universitetit të Tetovës mbajtën një ligjëratë me temë:  ,,Zgjedhjet në Amerikë dhe mediumet”, njofton Flaka Ligjërata ishte e fokusuar kryesisht në zgjedhjet

Lexo tërë artikullin
Ademi: Ahmeti dhe BDI ka kërkuar përgjimet për Monstra të dalin

Ademi: Ahmeti dhe BDI ka kërkuar përgjimet për Monstra të dalin

Arber Ademi zv/kryeministër për çështje evropiane nga radhët e BDI-së, ka pohuar se BDI nuk do të turpërohet të kërkon mbështetjen e shqiptarëve. “BDI ka treguar se është lider I pa kontestuar tek elektorati politik shqiptarë me mbështetjen permanente të

Lexo tërë artikullin

REKLAMA