Riatdhesimi i shqiptarëve nga Siria. Institucionet pa të dhëna të sakta

Riatdhesimi i shqiptarëve nga Siria. Institucionet pa të dhëna të sakta

Derisa investigimet e mediave kontaktojnë familjet shqiptare nga Maqedonia e Veriut në kampet e Sirisë, autoritetet vendore përpos që kanë mungesë të dhënash për numrin e saktë të shtetasve atje, një operacion për riatdhesimin e tyre duket akoma edhe më

Lexo tërë artikullin
ITShKShM, u promovua libri “Biseda me Omer Kaleshin”

ITShKShM, u promovua libri “Biseda me Omer Kaleshin”

Në mjediset e Institutit të Trashegimisë Kulturore dhe Shpirterore të Shqiptarëve të Maqedonisë në Shkup, në kuadër të manifestimit “Ditët e Alfabetit”, u perurua libri “Biseda me Omer Kaleshin” nga akademiku Luan Starova. Akedemik Starova tha se librin e ka

Lexo tërë artikullin
Pendarovski: Nëse Shqipëria ishte pengesë, BE duhet t’i jepte datë vetëm RMV-së

Pendarovski: Nëse Shqipëria ishte pengesë, BE duhet t’i jepte datë vetëm RMV-së

Kryetari i vendit, Stevo Pendarovski, ka theksuar se i gjithë tërë establishmenti politik në Maqedoninë e Veriut, përfshirë këtu edhe subjektet politike shqiptare në RMV, kanë qenë njëzëri dhe kanë deklaruar se nëse Shqipëria do të ishte pengesë për Brukselin

Lexo tërë artikullin
RMV, përforcon bashkëpunimin ekonomik me Rusinë

RMV, përforcon bashkëpunimin ekonomik me Rusinë

Përforcohen bashkëpunimet mes RMV-së dhe Rusisë. Grup i madh i kompanive nga të dyja palët janë të interesuar për bashkëpunim dhe investim për të ngritur nivelin e ekonomisë. Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Trajan Dimkovski, dhe zëvendësministri

Lexo tërë artikullin
Panel diskutimin mbi “Mediet Kombëtare – televizionet në shtetet sllave”

Panel diskutimin mbi “Mediet Kombëtare – televizionet në shtetet sllave”

Në margjinat e Forumit të 8-të Kulturor të Shën Petersburgut, i organizuar sot nga Forumi i Kulturave Sllave, i cili këtë vit e shënon 15-vjetorin e themelimit të tij, u mbajt panel-diskutimi “Mediet Kombëtare – televizionet në shtetet sllave”. Ministri

Lexo tërë artikullin
“Hidrocentralet”, Antikorrupsioni mbyll lëndën kundër Mickoskit

“Hidrocentralet”, Antikorrupsioni mbyll lëndën kundër Mickoskit

Antikorrupsioni ka mbyllur lëndën kundër kreut të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, i cili po hetohej pas dyshimeve për marrje të koncesionit për ndërtim të hidrocentraleve gjatë kohës kur ishte drejtor i ELEM-it dhe këshilltar i ish-kryeministrit Nikolla Gruevski. Antikorrupsioni ka konstatuar

Lexo tërë artikullin
Zhbogar: Derisa pritet data, duhet më shumë të punohet në përmirësimin e jetës së qytetarëve

Zhbogar: Derisa pritet data, duhet më shumë të punohet në përmirësimin e jetës së qytetarëve

Derisa pritet data për negociata me BE-në, nevojitet që të gjithë faktorët, si Qeveria, institucionet dhe vetë Unioni të punojnë në përmirësimin e jetës së qytetarëve në vend, porositi shefi i delegacionit të BE-së në vend Samuel Zhbogar, duke u

Lexo tërë artikullin
PËRDITËSUAR | Reagon Angjushev, punoj në pajtim me Kushtetutën dhe Ligjet

PËRDITËSUAR | Reagon Angjushev, punoj në pajtim me Kushtetutën dhe Ligjet

Zv. Kryeministri për Çështje Ekonomike Koço Angjushev para pak çastesh ka reaguar ndaj vendimit të Komisionit Anti-korrupsion, i cili ka konstatuar konflikt interesi dhe ka kërkuar nga numri 1 i Qeverisë, Zoran Zaev që të kërkoj përgjegjësi nga Angjushev, pasi ky

Lexo tërë artikullin
Zaev-Lofven: Mbretëria Suedeze mbështet fuqishëm integrimet evropiane

Zaev-Lofven: Mbretëria Suedeze mbështet fuqishëm integrimet evropiane

Mbështetje për integrimet evropiane të Republikës të Maqedonisë së Veriut sot në Stokholm shprehu kryeministri i Mbretërisë Suedeze Stefan Lofven në takimin me kryeministrin Zoran Zaev dhe ministren e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska. Lofven ka konstatuar se vendi ynë ka bërë

Lexo tërë artikullin
Han: Bllokimi i Shkupit dhe Tiranës është fyerje për punën e Eurokomisionit

Han: Bllokimi i Shkupit dhe Tiranës është fyerje për punën e Eurokomisionit

Eurokomisari në largim Johanes Han në intervistë për Fajneshëll Tajms e përsëriti dëshpërimin që Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë nuk iu ishte lejuar që të fillojnë negociata për anëtarësim me Bashkimin Evropian. Hani thotë se deri në bllokimin e negociatave

Lexo tërë artikullin

REKLAMA