Dr.Panovski: Pse të lehtësohen masat, kur ka rritje të rasteve

Dr.Panovski: Pse të lehtësohen masat, kur ka rritje të rasteve

Mikrobiologu prof.dr. Nikolla Panovski theksoi se pse po lehtësohen masat në Maqedoninë e Veriut kur ka rritje të rasteve të të infektuarëve me koronavirus. Ai në studion e hapur në TV24 theksoi se heqja e orës policore në tërë territorin

Lexo tërë artikullin
Qeveria me apel për qytetarët për respektim të masave të tjera edhe pas heqjes së orës policore

Qeveria me apel për qytetarët për respektim të masave të tjera edhe pas heqjes së orës policore

Qeveria edhe një herë ka bërë të ditur të gjitha masat që ngelin në fuqi për t’u respektuar derisa Covid 19 të zhduket plotësisht. Nga Qeveria informojnë se nga sot përfundon ndalesa për lëvizje të lirë të qytetarëve (ora policore),

Lexo tërë artikullin
Kovaçki: Me publikimin e hartës së klasifikuar , Shekerinska ka bërë vepër penale

Kovaçki: Me publikimin e hartës së klasifikuar , Shekerinska ka bërë vepër penale

Radmilla Shekerinska ka bërë vepër penale ndëshkuese  me burg  dhe ka kryer goditje klasike në sistemin ushtarak të Republikës së Maqedonisë me publikimin në internet të hartës për zonën e përgjegjësisë së batalionit të tretë të këmbësorisë, hartë e cila

Lexo tërë artikullin
Me rrogat e mjekëve dhe infermiereve jemi gati si në Evropë, prej 800 deri mbi 2 mijë euro

Me rrogat e mjekëve dhe infermiereve jemi gati si në Evropë, prej 800 deri mbi 2 mijë euro

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev dhe ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe janë lavdëruar për rritjen e rrogave që janë bërë në sferën e shëndetësisë, nga qeverisja aktuale. Në një postim të tyre ata kanë publikuar detaje se sa janë rritur

Lexo tërë artikullin
Protokolle për hapjen e aeroporteve

Protokolle për hapjen e aeroporteve

Vendimi për rihapjen e aeroporteve do të jetë pjesë e hapjes së vendkalimeve kufitare që do të bëhen pasi Komisioni për sëmundje infektive të bëjë protokollet e duhura për hyrje dhe dalje në vend për çka sot ka marrë obligim

Lexo tërë artikullin
IQOS vjen edhe në Maqedoni

IQOS vjen edhe në Maqedoni

Pajisja inovative IQOS (ajkos) që bëri një revolucion në industrinë e duhanit që nga sot është në shitje edhe në Maqedoni, përcjell FLAKA. IQOS është një pajisje elektronike që nxehet por nuk digjet duhanin. Për shkak se procesi i djegies

Lexo tërë artikullin
Miratohet ndihma financiare për punonjësit e kulturës

Miratohet ndihma financiare për punonjësit e kulturës

Në seancën e 57-të të Qeverisë, është miratuar mbështetja financiare për punëtorët e filmit, artistë të tjerë dhe punonjës të kulturës, përcjell FLAKA. Sot, Qeveria miratoi Dekretin me forcë juridike për mbështetjen financiare të punonjësve të filmit gjatë gjendjes së

Lexo tërë artikullin
Aprovohen aplikimet nga 117 kompani me mbi 3,000 të punësuar nga programi KOVID 2

Aprovohen aplikimet nga 117 kompani me mbi 3,000 të punësuar nga programi KOVID 2

Në seancën e sotme, Qeveria miratoi Informacionin për kërkesat që plotësojnë kriteret e Thirrjes Publike Nr 1 për kredi nga Linja e Kredisë nga Fondet e Kompensimit nga ndihma e huaj, me qëllim të zvogëlimit të pasojave të koronavirus KOVID-19,

Lexo tërë artikullin
Karaxhovski: Mund të rritet numri i të infektuarve, por sistemi është  ndërtuar

Karaxhovski: Mund të rritet numri i të infektuarve, por sistemi është ndërtuar

Mund të ketë një numër të shtuar të rasteve në të ardhmen, por sistemi është i ndërtuar dhe shteti mund të merret me një situatë të tillë, tha kryetari i Komisionit për sëmundje infektive Zharko Karaxhovski, përcjell FLAKA. “Askush nuk

Lexo tërë artikullin
Zaev: Koha është për një normalitet të ri, virusi do të jetë i pranishëm për një kohë të gjatë

Zaev: Koha është për një normalitet të ri, virusi do të jetë i pranishëm për një kohë të gjatë

Është koha për një normalitet të ri, shoqëria jonë duhet të vazhdojë të funksionojë, tha Zoran Zaev pas vendimit për heqjen e orës policore, përcjell FLAKA. “Masat po lehtësohen, institucionet kompetente po konfirmojnë që epidemia është nën kontroll. Virusi do

Lexo tërë artikullin