Ahmeti takon Ambasadorin Norvegjez: Referendumi për Evropë dhe NATO do të jetë i suksesshëm

Ahmeti takon Ambasadorin Norvegjez: Referendumi për Evropë dhe NATO do të jetë i suksesshëm

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadorin e Norvegjisë, z. Arne Sannes Bjornstad. Kryetari Ahmeti dhe Ambasadori norvegjez këmbyen mendime rreth zhvillimeve politike në Maqedoni, por diskutuan edhe për dialogun Kosovë – Serbi. Lideri Ahmeti

Lexo tërë artikullin
Xhaferi e Merkel flasin për zhvillimet në Maqedoni

Xhaferi e Merkel flasin për zhvillimet në Maqedoni

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi ka takuar kancelaren gjermane Angela Merkel. Takimi ka ndodhur gjatë drekës së punës së shtruar për nder të saj nga kryeministri maqedonas Zoran Zaev. “Në atmosferë të sinqertë dhe transparente, kryetari Xhaferi e

Lexo tërë artikullin
Mançevski-Papas: Maqedonia dhe Greqia do t’i ulin çmimet për roaming

Mançevski-Papas: Maqedonia dhe Greqia do t’i ulin çmimet për roaming

Maqedonia dhe Greqia kanë për obligim ndaj qytetarëve të vet krahas kësaj që janë fqinj, të jenë partnerë dhe vazhdimisht të bashkëpunojnë. Ky është konkludimi i takimit midis ministrit të Shoqërisë Informatike dhe Administratës Damjan Mançevski dhe ministrit të Politikës

Lexo tërë artikullin
BDI gati për referendumin, tubimi i parë të hënën në Tetovë

BDI gati për referendumin, tubimi i parë të hënën në Tetovë

Shtabi Qëndror Bashkimit Demokratik për Integrim për referendumin e 30 shtatorit mbajti mbledhje me 35 shefat e shtabeve komunale të BDI-së në deget respektive. Shefi i shtabit qëndror, Atilla Rexhepi, konstatoi themelimin e shtabeve për referendum në të gjitha degët

Lexo tërë artikullin
6,2 për qind është zvogëluar numri i të papunësuarve në Maqedoni

6,2 për qind është zvogëluar numri i të papunësuarve në Maqedoni

Për 6,2 për qind është zvogëluar numri i të papunësuarve në tremujorin e dytë të këtij viti, ndërsa për 2,1 për qind është rritur numri i të punësuarve, deklaroi sot Enti Shtetëror për Statistikë. Sipas të dhënave statistikore, në tremujorin

Lexo tërë artikullin
Mediat greke: Mbështetje ndërkombëtare për Marrëveshjen e Prespës

Mediat greke: Mbështetje ndërkombëtare për Marrëveshjen e Prespës

 Letra e Trampit për Ivanovin, mesazhet e Stoltenbergut, vizita e sotme e Kurcit dhe e nesërmja e Merkelit, u paraqitën në mediat greke, të cilat në pjesën më të madhe komentojnë se BE-ja dhe NATO-ja shprehin mbështetje për Marrëveshjen e

Lexo tërë artikullin
Shpërngulja na la pa punëtorë

Shpërngulja na la pa punëtorë

Hapja e dyerve të tregut evropian të punës për punëtorët nga Maqedonia rrezikon ekonominë vendore. Afaristët ankohen se përkundër shpalljeve të shumta për punëtorë në sektorë të ndryshëm si ndërtimtaria, tregtia, hoteleria e kështu me radhë, ato kanë probleme të

Lexo tërë artikullin
Osmani: Integrimi në NATO dhe BE, mundësi për investime e vende të reja pune

Osmani: Integrimi në NATO dhe BE, mundësi për investime e vende të reja pune

Antarësimi do të thotë siguri, e siguria sjell investime, vende të reja pune dhe paga më të larta sqaron zv kryeministri për eurointegrime, Bujar Osmani. “Futja e Maqedonisë në NATO, do të thotë investime të reja, vende të reja të

Lexo tërë artikullin
VMRO-DPMNE largë pajtimit për marrëveshjen me Greqinë

VMRO-DPMNE largë pajtimit për marrëveshjen me Greqinë

Për VMRO-DPMNE nuk është e pranueshme marrëveshja me Greqinë dhe me atë shteti vendoset tërësisht në një situat të paparashikuar, ndërsa çështja e referendumit po shfrytëzohet nga qeveria për të hamendur qytetarët. Këtë mesazh e përcolli lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan

Lexo tërë artikullin
NUHIU: Inspektorët e DSK- së nuk duhet dhe nuk do të kenē autorizime policore

NUHIU: Inspektorët e DSK- së nuk duhet dhe nuk do të kenē autorizime policore

Me reformat në Drejtorinë për Siguri dhe Kundërzbulim do të përfundojnë mundësitë për qasjet e nxitura nga interesat klanore, e aq më shumë për proceset e motivuara mbi baza etnike është shprehur zv/ministrisë i policisë Agim Nuhiu në emisionin “Mikrofoni

Lexo tërë artikullin