Gjermania: Ivanov duheshte më herët ta dorëzojë mandatin

Gjermania: Ivanov duheshte më herët ta dorëzojë mandatin

Ky vendim duheshte të ndodh që moti dhe përfundimisht reflekton rezultatin e zgjedhjeve nga dhjetori në vitin 2016 në vend, reagon kështu ambasada e Gjermanisë në Maqedoni pas dorëzimit të mandatit nga presidenti Ivanov për lideri e LSDM-së, Zaev, transmeton

Lexo tërë artikullin
Mogherini në mbrëmjen me kryeministrat e Ballkanit e pret Zaevin

Mogherini në mbrëmjen me kryeministrat e Ballkanit e pret Zaevin

Ftesën e ka dërguar shefia e diplomacisë evropiane Federika Mogherini. Temë e takimit jo-formal do të jetë “situate në rajon në ndriçim të ndodhive të fundit dhe të bisedohet për rrugën për përparim”, thotë zëdhënësi i Komisinoit Evropian, transmeton FLAKA.

Lexo tërë artikullin
Ja çfarë përmban lista e garancave të Zaevit që iu dorëzua presidentit Ivanov (FOTO)

Ja çfarë përmban lista e garancave të Zaevit që iu dorëzua presidentit Ivanov (FOTO)

Garantojmë mbrojtje të unitetit, suverenitetit, integritetit teritorial, pavarsinë dhe multicitetin e Maqedonisë       2. Garantojmë mbrojtje të Kushtetutës dhe teritorit të vendit në tërësi.       3. Garantojmë mbrojtje të interesave shtetërore dhe zhvillim të jetës së

Lexo tërë artikullin
Xhaferi: Zgjedhjet lokale dhe formimi i Qeverisë në një seancë | VIDEO

Xhaferi: Zgjedhjet lokale dhe formimi i Qeverisë në një seancë | VIDEO

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi e vlerësoi pozitivisht dhënien e mandatit nga presidenti Ivanov për Liderin e LSDM-së Zoran Zaev. Ai tha se seancën e ardhshme do ta thirr paralel për zgjedhjet lokale dhe formimin e Qeverisë. Xhaferi tha se

Lexo tërë artikullin
Vajza 5 vjeçare pësoi keq nga zjarri, familja s’ka mundësi financiare për ta shëruar | FOTO + 16

Vajza 5 vjeçare pësoi keq nga zjarri, familja s’ka mundësi financiare për ta shëruar | FOTO + 16

Javës që lamë pas, një vajzë pesë vjeçare ka pësuar djegije të rënda, pasi shtëpinë e familjarëve të saj, në fshatin Vërbjan të komunës së Mavrovës e ka kapluar zjarri, transmeton Flaka  Nga zjarri është lënduar vajza e pronarit, e

Lexo tërë artikullin
AKE nuk tregon se sa para do të jap për “Rrotën Panoramike”, kurse për tre vjet ka dhënë 8 milionë euro

AKE nuk tregon se sa para do të jap për “Rrotën Panoramike”, kurse për tre vjet ka dhënë 8 milionë euro

Agjencia për komunikime elektronike (AKE) këtë vit ka për të dhënë edhe 1.3 milionë euro, por nuk tregon se a do të jap para si donacion për Rrotën Panoramike në Shkup, që në emër të Qytetit të Shkupit e ndërton

Lexo tërë artikullin
Ivanov në Varashavë për të promovuar libër, shteti në dorë të komandantit, Talat Xhaferi!

Ivanov në Varashavë për të promovuar libër, shteti në dorë të komandantit, Talat Xhaferi!

Presidenti Gjorge Ivanov të premten do të shkojë në Poloni ta promovojë librin e tij “Mesazhet e Shën Klimenti i Ohrit” në Panairin e librit në Vrashavë. Spikeri Talat Xhaferi dhe presidenti Gjorge Ivanov janë të vetmit dy funksionarë legjitim

Lexo tërë artikullin
PSP nuk heq dorë nga çuarja e Sead Koçanit pas grilave, ja çka paralajmëron për nesër

PSP nuk heq dorë nga çuarja e Sead Koçanit pas grilave, ja çka paralajmëron për nesër

A thua vendimi i cili është sjellur nga Gjykata Supreme e cila e shfuqizon paraburgimin e Sead Koçan është sjellur nën presion politik? Për këtë është pyetur të përgjigjet kryetari i Supremes, Jovo Vangellovski, i cili udhëhiqte edhe me këshillin

Lexo tërë artikullin
Kryeparlamentari Xhaferi nesër jep dëshminë e tij në PTHP për “të enjten e përgjakshme’

Kryeparlamentari Xhaferi nesër jep dëshminë e tij në PTHP për “të enjten e përgjakshme’

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi nesër do të paraqitet në Prokurorinë Themelore Publike të jap dëshmi për “të enjten e përgjakshme”, transmeton FLAKA. Xhaferi është thirrur si i dëmtuar nga dhuna në Kuvend sepse ishte pjesë e deputetëve të sulmuar

Lexo tërë artikullin
Sela po i mbledh forcat pranë bregdetit shqiptar

Sela po i mbledh forcat pranë bregdetit shqiptar

Gjendja shëndetësore e liderit të LR-PDSH-së, Zijadin Sela është duke u përmirësuar dita ditës dhe ai së shpejti pritet t’i kthehet skenës politikë. Disa simpatizues dhe shqiptar të Maqedonisë që veprojnë në Shqipëri e kanë vizituar,  ata thonë se Sela për

Lexo tërë artikullin