Bejli: Ligji për gjuhët duhet të jetë në korniza të Marrëveshjes së Ohrit

Bejli: Ligji për gjuhët duhet të jetë në korniza të Marrëveshjes së Ohrit

Ambasadori amerikan Xhes Bejli mendon se ligji për gjuhët duhet të jetë në korniza të Marrëveshjes së Ohrit dhe pastaj të krijojë shoqëri inkluzive, transmeton FLAKA. “Ligji për gjuhet duhët të mbetet në korniza dhe linjë të Marrëveshjes së Ohrit,

Lexo tërë artikullin
Maqedonia do ta ratifikojë Konventën e Stambollit për eliminimin e dhunës ndaj grave

Maqedonia do ta ratifikojë Konventën e Stambollit për eliminimin e dhunës ndaj grave

“Dhuna seksuale dhe dhuna në familje janë përpjekje më dominuese të dhunës në baza gjinore, por në Maqedoni shumë pak flitet për to dhe shumë pak raportohen rastet e tilla”, ka theksuar ministrja e Punës dhe Politikave Sociale, Mila Carovska,

Lexo tërë artikullin
Bejli shpreson në hyrjen e Maqedonisë në NATO | VIDEO LAJM

Bejli shpreson në hyrjen e Maqedonisë në NATO | VIDEO LAJM

Ambasadori amerikan në Shkup Xhes Bejli, në një intervistë për Alsat thotë se qytetarët e Maqedonisë e duan anëtarësimin në NATO dhe shpreson se një gjë e tillë do të ndodh. Sipas Bejlit mbështetja amerikane do të vazhdojë të jetë

Lexo tërë artikullin
Gratë shtatzëna dhe personat mbi 60 vjeç të lirohen prej obligimeve të punës

Gratë shtatzëna dhe personat mbi 60 vjeç të lirohen prej obligimeve të punës

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale (MPPS) i përkujton punëdhënësit për obligimin e tyre për respektimin e rekomandimeve për mbrojtjen e punëtorëve, ndërsa lidhur me paralajmërimet për kushtet e motit dhe temperaturat shumë të larta gjatë ditëve në vijim. Pas

Lexo tërë artikullin
Asnjë gjurmë nga Grujovski dhe Boshkovski

Asnjë gjurmë nga Grujovski dhe Boshkovski

Ende asnjë gjurmë për Goran Grujevskin dhe Nikolla Boshkovskin të cilët tani 8 ditë po kërkohen nga policia për paraburgimin e tyre pas vendimit gjykatës supreme e cila vërtetoi vendimin e apelit. Policia vazhdon ta hetojë se si Goran Grujevski

Lexo tërë artikullin
Lënda “300”, PSP dorëzon ankesë në Penale

Lënda “300”, PSP dorëzon ankesë në Penale

Prokuroria Speciale sot ka dorëzuar ankesë pranë Apelit pasi Këshilli i Gjykatës Penale vendosi që bisedat e përgjuara nuk mund të jenë dëshmi në lëndën “300”. Aktakuza ka të bëjë me furnizimin publik të 300 automjeteve në MPB. I dyshuari

Lexo tërë artikullin
Taravari konfirmon pohimin e Likës dhe Osmanit, ligji i gjuhës në 100 ditëshin e parë të qeverisjes !

Taravari konfirmon pohimin e Likës dhe Osmanit, ligji i gjuhës në 100 ditëshin e parë të qeverisjes !

Ministri Arben Taravari ka konfirmuar pohimet e zëvendëskryeministrave Hazbi Lika dhe Bujar Osmanit se ligji i gjuhës shqipe do të miratohet në 100 ditëshin e parë të qeverisjes, njofton Flaka.  “Ligji për përdorimin e gjuhëve do të kalojë në njëqind

Lexo tërë artikullin
Bejta merr një dhuratë të çmuar nga artisti shqiptar, Saimir Strati

Bejta merr një dhuratë të çmuar nga artisti shqiptar, Saimir Strati

“Falenderoj artistin e famshëm Saimir Strati për këtë dhuratë mirënjohjeje të bukur! Do të vazhdojmë edhe në të ardhmen të organizojmë aktivitete si Kolonia Artistike Gostivar 2017 dhe të mbështesim organizata artistike si Draudacum. Mirënjohje për talentet”, shkruan Bejta në

Lexo tërë artikullin
Ekstradimi i “Ballist” Morinës, Rama bisedon me homologun kroat

Ekstradimi i “Ballist” Morinës, Rama bisedon me homologun kroat

Rasti i Ismail “Ballist” Morinës, tifozi shqiptar që ngriti dronin me flamur në stadiumin e Beogradit, ka qenë pjesë e diskutimeve që kryeministri Edi Rama zhvilloi kokë më kokë me homologun kroat në Mal të Zi. Lajmin e ka bërë

Lexo tërë artikullin
Borisov te Gruevski shkoi me Mercedesin e pororsitur nga ai me vlerë 600.000 euro

Borisov te Gruevski shkoi me Mercedesin e pororsitur nga ai me vlerë 600.000 euro

Kryeministri i Bullgarisë Bojko Borisov, i cili këto dy ditë ishte në vizitë zyrtare në Maqedoni dhe me kryeministrin Zoran Zaev e nënshkruajtën marrëveshjen historike për fqinjësi të mirë mes dy vendeve, u vozit me Mercedesin kotravers prej 600.000 euro

Lexo tërë artikullin

REKLAMA