Banorët e Simnicës të tmerruar nga infektimi masiv

Banorët e Simnicës të tmerruar nga infektimi masiv

Banorët e fshatit Simnicë janë të tmerruar pas ngjarjes së rëndë, kur brenda 48 orëve vdiqën babai dhe i biri ndërsa shumë familjarë të tjerë kërkuan ndihmë me simptoma të infektimit. Shumë banorë të Simnicës sot kanë kërkuar ndihmë mjekësore

Lexo tërë artikullin
ANKETË: Pjesa dërmuese e anëtarëve të VMRO-DMNE, janë për reforma në parti

ANKETË: Pjesa dërmuese e anëtarëve të VMRO-DMNE, janë për reforma në parti

Katër nga pesë përkrahës të VMRO-DPMNE-së, apo 79 për qind e përkrahësve dhe simpatizantëve të partisë, janë dakord me pohimin se opozita duhet të reformohet, tregon anketa e fundit e Agjencisë “Rejting” e realizuar për “Makfaks”, njofton FLAKA. Në pyetjen

Lexo tërë artikullin
Para 54 viteve ndodhi katastrofa më e madhe natyrore në Shkup | VIDEO

Para 54 viteve ndodhi katastrofa më e madhe natyrore në Shkup | VIDEO

Para 54 viteve ndodhi katastrofa më e madhe natyrore në Maqedoni. Në orën 5:17 të mëngjesit të 26 korrikut 1963, qytetarët e Shkupit i zgjoi tërmeti shkatërrues me intensitet prej 6.1 shkallë sipas Rihterit. 1070 njerëz humbën jetën, ndërsa mbi

Lexo tërë artikullin
Mozaiku i të dyshuarve nga PSP, 51 drejtues të VMRO-DPMNE-së të izoluar nga Bota

Mozaiku i të dyshuarve nga PSP, 51 drejtues të VMRO-DPMNE-së të izoluar nga Bota

Saktë 51 të akuzuar nga Prokuroria Publike Speciale këtë verë nuk do të jetë në gjendje për të bërë pushime jashtë vendi. Gjykata Penale me kërkesë të PSP-së konfiskuar 51 pasaporta edhe atë si një masë paraprake, kurse për disa

Lexo tërë artikullin
Dimitrov: Ligji i Shqipes do kalojë në Kuvend

Dimitrov: Ligji i Shqipes do kalojë në Kuvend

Ligji për gjuhën shqipe do të kalojë në Kuvend deklaroi shefi i diplomacisë maqësonase, Niklla Dimitrov, pas takimit të përbashkët me homologun e tij shqiptar Ditmir Bushati. “Ligji i gjuhës shqipe duhet të jetë në përputhshmëri me Kushtetutën. Sa me

Lexo tërë artikullin
Investimet kineze në Ballkan, transparenca e dyshimtë

Investimet kineze në Ballkan, transparenca e dyshimtë

Investimet kineze vazhdojnë të rriten në Ballkan, por transparenca e tyre mbetet e  dyshimtë, thuhet në raportin e fundit të Insitutit Europian për Studimet e Sigurisë, që mban titullin “Korrupsioni në rajon dhe lidhja me Kinën”, shkruan Top Channel.  Ndërsa institucionet

Lexo tërë artikullin
Letërnjoftimi nuk mjafton që Gruevski të kalin kufirin në shtetet fqinje

Letërnjoftimi nuk mjafton që Gruevski të kalin kufirin në shtetet fqinje

Gjykata e Apelit i ka shpallur vendimet për refuzimin e masave për paraburgim për të akuzuarit në rastin  “Titanik​”, përNikolla Gruevskin, Mile Janakieskin, Gordana Jankullovskën, Martin Protogjerin dhe Kiril Bozhinovskin. Në arsyetimin e vendimit për Gruevskin shkruan se duke marrë parasysh faktin që të akuzuarit

Lexo tërë artikullin
Ekip të veçantë për trajtimin e lëndëve nga kategoritë e rrezikuara

Ekip të veçantë për trajtimin e lëndëve nga kategoritë e rrezikuara

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale (MPPS) formoi ekip të specializuar për trajtim të lëndëve urgjente nga kategoritë e rrezikuara të shfrytëzuesve të të drejtave dhe shërbimeve nga kompetencat e NP Qendrës ndërkomunale për punë sociale e Qytetit të Shkupit:

Lexo tërë artikullin
Kathimerini:  Zgjidhja e çështjes së emrit brenda viteve 2017 – 2019

Kathimerini: Zgjidhja e çështjes së emrit brenda viteve 2017 – 2019

Gazeta greke “Kathimerini” shkruan se viti që vjen mund të jetë vendimtar për zgjidhjen e çështjes së emrit ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Periudha ndërmjet zgjedhjeve lokale të vitit 2017 në Maqedoni dhe atyre presidenciale të vitit 2019 shihet si periudhë

Lexo tërë artikullin
Vizita në Shqipëri, Dimitrov nesër takon Ramën, Metën dhe Bushatin

Vizita në Shqipëri, Dimitrov nesër takon Ramën, Metën dhe Bushatin

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, me ftesë të kolegut të tij Ditmir Bushati, nesër do të qëndrojë për vizitë pune në Republikën e Shqipërisë. Në suaza të vizitës, krahas me nikoqirin, është paraparë Dimitrov

Lexo tërë artikullin

REKLAMA