40 vjetori i veprimtarsië së AKV “Ibe Palikuqi”, shënohet me program të larmishëm artistik

40 vjetori i veprimtarsië së AKV “Ibe Palikuqi”, shënohet me program të larmishëm artistik

Me rastin e shënimit të “40 Vjetorit” të themelimit të ansamblit të këngëve dhe valleve “IBE PALIKUQI – SHKUP” u realizua Akademi solemne me artistë dhe artëdashës të cilët na dhuruan një program të larmishëm falë frymëzimit që ata na

Lexo tërë artikullin
ITShKShM, u promovua libri “Biseda me Omer Kaleshin”

ITShKShM, u promovua libri “Biseda me Omer Kaleshin”

Në mjediset e Institutit të Trashegimisë Kulturore dhe Shpirterore të Shqiptarëve të Maqedonisë në Shkup, në kuadër të manifestimit “Ditët e Alfabetit”, u perurua libri “Biseda me Omer Kaleshin” nga akademiku Luan Starova. Akedemik Starova tha se librin e ka

Lexo tërë artikullin
Filluan aktivitetet për Ditën e Alfabetit. Në Manastir u promovua libri i David Hosaflook

Filluan aktivitetet për Ditën e Alfabetit. Në Manastir u promovua libri i David Hosaflook

Në Manastir filluan aktivitetet zyrtare për shënimin e “Ditëve të Alfabetit të shqipes”. Aktivitet i parë në kuadër të këtij manifestimi ishte promovimi i librit “Lëvizja protestante te shqiptarët, 1816-1908” i autorit David Hosaflook. Në fjalën e tij zëvendëskryeministri, Sadulla

Lexo tërë artikullin
Per librin “ Gjethnaje shpirti”, shkruan Arber Ahmetaj

Per librin “ Gjethnaje shpirti”, shkruan Arber Ahmetaj

Per librin “ Gjethnaje shpirti” vlerësim nga Arber Ahmetaj … Poezi të shkurtëra, me nga një metaforë ndriçuese! Shpesh përvëluese! Të mënçura, poezi gjendjeje, ku identifikohen shumë lexues! Pastaj, njëra prej atyre poezive më shënjoi fort: bëhej fjalë për një

Lexo tërë artikullin
DERI TE LIBRI “GJETHNAJË SHPIRTI” I POETES VERA ISTREFAJ, SHKRUAN  IZET DURAKU

DERI TE LIBRI “GJETHNAJË SHPIRTI” I POETES VERA ISTREFAJ, SHKRUAN IZET DURAKU

IZET DURAKU Deri te libri “Gjethnajë shpirti” poezisë së Vera Istrefajt i është dashur të udhëtojë me veten e saj përmes titujve “Shiu i fundit”, “Nënëqeshja e ëmbël”, “Në akuj digjem”, “U jepem udhëve”, “Qielli i shpirtit tim”, “Vesë shpirti”

Lexo tërë artikullin
Pianistja gostivarase Ëndra Ademi me koncert recital në Korçë

Pianistja gostivarase Ëndra Ademi me koncert recital në Korçë

Piansitja e mirënjohur gostivarase Ëndra Ademi do të prezentohet me koncert recilat me kompozitorë botëror në Korçë të Shqiprisë. Koncerti do të jepet të dielën e kësaj jave me fillim në ora 18 në teatrin “Andon Zako Çajuli” në Korçë.

Lexo tërë artikullin
Artistja Osmani pjesë e simpoziumin artistik në Sharm El Sheikh  të Egjiptit

Artistja Osmani pjesë e simpoziumin artistik në Sharm El Sheikh  të Egjiptit

Dr. Lulzime Osmani është e vetmja artiste që ka përfaqësuar Maqedonin e Veriut në Sharm El sheikh  të shtetit të Egjiptit në simpoziumin artistik, përcjell Agjencia e lajmeve Flaka  Në këtë simpoziumin artistik kanë marre pjese mbi 100 artistë nga 40

Lexo tërë artikullin
Ansambli “Ibe Palikuqi” shënoi 40 vjetorin, filloi me ekspozitë, mbaroi me akademi solemne

Ansambli “Ibe Palikuqi” shënoi 40 vjetorin, filloi me ekspozitë, mbaroi me akademi solemne

Ansambli “Ibe Palikuqi” ka shënuar 40 vjetorin e themelimit me një ekspozitë të veprimtarisë së bujshme të këtyre viteve ekzistencë. Në këtë ekspozitë kishte fotografi ndër vite me valltarë si dhe kostume që i posedon ky ansambël, por edhe medaljet

Lexo tërë artikullin
Ngriti siparin edicioni i tretë i Festivalit ndērkombëtar të Teatrove “Othello” – Gostivar

Ngriti siparin edicioni i tretë i Festivalit ndērkombëtar të Teatrove “Othello” – Gostivar

Sonte në Gostivar u mbaht nata e parë e Festivalit të 3-të Ndërkombëtar të Teatrove “Othello”, njofton Flaka Në natën e parë (jashtë konkurence) u prezantua Shfaqja “Jashtë bie borë” Teatri i Tetovës, Maqedonia e Veriut, me Autor: Vicenzo Salemme, Regjia: Qëndrim

Lexo tërë artikullin
Sonte në Tetovë do të shfaqet Koncert solistik e soprano, Fjolla Iseini

Sonte në Tetovë do të shfaqet Koncert solistik e soprano, Fjolla Iseini

Sot me fillim prej ora 19, në sallën e fakultetit të arteve të UT-së në suaza të Qendrës për Kulturë në Tetovë, soprano Fjolla Iseini do të paraqet koncert solistik, njofton Flaka  Iseini do të ngjitet në skenë bashkë me

Lexo tërë artikullin

REKLAMA