Back to homepage

Kulturë

Besa Llugiqi me “Perlat shqiptare“ në Venecia, interpretohen edhe vepra të njohura të Kosovës

Besa Llugiqi me “Perlat shqiptare“ në Venecia, interpretohen edhe vepra të njohura të Kosovës

Me rastin e pjesëmarrjes së Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë në Bienalen e Venecias, nën organizimin e Ambasadës shqiptare në Itali, në “Chiesa della Pietà” të Venecias mbrëmë është mbajtur koncerti “Perlat shqiptare”, me jare e muzikë bashkëkohore

Read Full Article
Zyrtari ukrainas: Dy aktore të vogla vdiqën pas performimit në teatrin e Mariupolit

Zyrtari ukrainas: Dy aktore të vogla vdiqën pas performimit në teatrin e Mariupolit

Dy vajza të reja aktore që po performonin në teatrin e Mariupolit përpara bombardimeve shkatërruese ruse të qytetit të tyre kanë vdekur, thotë këshilltari i kryebashkiakut Petro Andryushchenko. “Lufta merr më të mirët. Dy vajza, dy aktoret e vogla simpatike

Read Full Article
Qyteti i Shkupit nuk tregon se pse “Ylberin” e vlerësoi me 70.000 denarë e “Zllatno sllavejçen” me 1 milion

Qyteti i Shkupit nuk tregon se pse “Ylberin” e vlerësoi me 70.000 denarë e “Zllatno sllavejçen” me 1 milion

Qyteti i Shkupit nuk jep sqarime të detajuara se pse festivalit për fëmijë “Zllatno sllavejçe” i ka dhënë 1 milion denarë, ndërkaq “Ylberit” vetëm 70.000 denarë, si pjesë e programit për financimin e aktiviteteve kulturore për vitin 2022, pavarësisht se të

Read Full Article
“Dita e Librit dhe të Drejtave Autoriale”, libri vazhdon të mbetet miku më i mirë i njeriut

“Dita e Librit dhe të Drejtave Autoriale”, libri vazhdon të mbetet miku më i mirë i njeriut Updated

Dita Ndërkombëtare e Librit dhe e të Drejtave Autoriale, u shënua sot në Bibliotekën “Max van der Stoel” (MXDS)- UEJL, ku në bashkëpunim me bibliotekën e qytetit të Tetovës “Koço Racin”, u ndanë çmime për lexuesit më të rregullt dhe

Read Full Article
Më 19 prill 1824 ndërroi jetë, Lord Bajroni, 36 vjeç

Më 19 prill 1824 ndërroi jetë, Lord Bajroni, 36 vjeç

Më 19 prill 1824 ndërron jetë në moshën 36-vjeçare Xhorxh Gordon Bajron i njohur ndryshe si Lord Bajron. Vizitoi Shqipërinë në vitin 1809, ndër të tjera edhe Pashallëkun e Janinës. Përshtypjet që i la Shqipëria dhe shqiptarët Bajroni i hodhi

Read Full Article