Back to homepage

Kulturë

Teatri i Tetovës, një ndër teatrot më të vizituara në RMV gjatë vitit 2021-2022

Teatri i Tetovës, një ndër teatrot më të vizituara në RMV gjatë vitit 2021-2022

Teatrot e Tetovës dhe Gjorçe Petrovit janë të vetmet në të cilat në çdo shfaqje kishte mesatarisht 200 e më shumë shikues. Në shifra absolute, gjatë sezonit teatror 2021-2022 janë vënë 139 shfaqje në 18 teatro profesionale të Maqedonisë. Gjithsej

Read Full Article
Ndahet çmimi “Mito Haxhi Vasilev- Jasmin”, fitues Laura Papraniku e Aleksandar Trajkovski

Ndahet çmimi “Mito Haxhi Vasilev- Jasmin”, fitues Laura Papraniku e Aleksandar Trajkovski

Edhe këtë vit në Kuvend u nda çmimi shtetërorë “Mito Haxhi Vasilev-Jasmin” për arritje në gazetari dhe publicistikë. Çmimin shtetërorë për gazetari e fitoi Laura Papraniku-Bejtullau, kurse për publicistikë Aleksandar Trajkovski. Për fituesit e çmimeve, ky shpërblim përveç se paraqet

Read Full Article
“Lufta e heshtur” mes Albina Kelmendit dhe Fifit për Eurovision, vlerësuesit e artit shpalosin kritikat për këngët e Festivalit të RTSH-së

“Lufta e heshtur” mes Albina Kelmendit dhe Fifit për Eurovision, vlerësuesit e artit shpalosin kritikat për këngët e Festivalit të RTSH-së

Dhjetori nuk kishte si të përfundonte pa Festivalin e Këngës, ku marrin pjesë disa këngëtarë dhe prezantojnë krijimet e tyre muzikore dhe në fund, kënga fituese e përfaqëson Shqipërinë në Eurovision. Në këtë festival, shpeshherë marrin pjesë emra të njohur

Read Full Article
Ushtria ukrainase zbulojnë artefakte në front

Ushtria ukrainase zbulojnë artefakte në front

Rojet kufitare ukrainase të cilët kanë ndërtuar fortifikime në bregun e lumit Dnipro, kanë zbuluar mbetje të një vendbanimi të lashtë romak. “Copa amforash dhe poçesh filluan të dalin në një thellësi prej rreth një metri. Ushtria informoi arkeologët vendas

Read Full Article
Panairi i Librit “Tetova 2022” hapi dyert për lexuesit

Panairi i Librit “Tetova 2022” hapi dyert për lexuesit

Dashamirët e librave dhe jo vetëm këtë javë kanë se çfarë të bëjnë në Tetovë pasi sonte u hap Panairi i Librit “Tetova 2022”. Organizatorët theksojnë se përveç blerjes së librave lexuesit kanë mundësi të takojnë botuesit, autorët si dhe

Read Full Article