Back to homepage

Kulturë

Pavijoni i Kosovës prezantohet nesër në Bienalen e Venedikut

Pavijoni i Kosovës prezantohet nesër në Bienalen e Venedikut

Kosova do të jetë pjesëmarrëse për herë të pestë në Ekspozitën e 59-të Ndërkombëtare të Artit – La Biennale di Venezia me ekspozitën e Jakup Ferrit. Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka njoftuar se hapja e ekspozitës do të

Read Full Article
Gjobiten me 140 mijë dollarë producentët e “Rust”

Gjobiten me 140 mijë dollarë producentët e “Rust”

Prodhuesit e filmit “Rust”, kineastja e të cilit u qëllua për vdekje aksidentalisht në xhirime nga Alec Baldwin, janë gjobitur dhe kritikuar ashpër nga autoritetet për mosndjekjen e udhëzimeve të sigurisë. Prodhuesit e “Rust” treguan “indiferencë të qartë ndaj rreziqeve

Read Full Article
Arti i luftës / Fotografi nga Kosova hap ekspozitën “Kujtesa”

Arti i luftës / Fotografi nga Kosova hap ekspozitën “Kujtesa”

Fotografi shqiptaro amerikan Burim Myftiu sjell tmerret e luftës në dimensionin artistik. Në ekspozitën e artistit të lindur në Prizren vijnë portrete  njerëzish të panjohur që përpiqen të mbulojnë dhe të fshehin gjendjen e tyre shpirtërore, kujtimet dhe tmerret e

Read Full Article
Vdiq në moshën 87-vjeçare kompozitori britanik, Harrison Birtwistle

Vdiq në moshën 87-vjeçare kompozitori britanik, Harrison Birtwistle

Kompozitori i mirënjohur Harrison Birtwistle ka vdekur në moshën 87-vjeçare, ka konfirmuar botuesi i tij. Ai është ndoshta më i njohur për veprën orkestrale të vitit 1971 “Triumfi i kohës”, si dhe operat “Maska e Orfeut”, “Gawain” dhe “Minotauri”. Botuesit

Read Full Article
Pianistja Mimoza Keka pjesë e iniciativës “Evropa për Ukrainën”

Pianistja Mimoza Keka pjesë e iniciativës “Evropa për Ukrainën”

Pianistja jonë Mimoza Keka do të jetë pjesë e grupit të muzikantëve prej 50 vende evropiane të cilët do të marrin pjesë në incizimin e kompozimit original të Amelia Rej, “Duar në zemra”. Kënga është në kuadër të iniciativës “Evropa

Read Full Article