“TRADITA”, institucion kulturorë në vete që u frymëzua nga 100 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë

“TRADITA”, institucion kulturorë në vete që u frymëzua nga 100 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë

Shoqata për kluturë dhe artë “Tradita” e themeluar në vitin 2012-të në Tetovë, vazhdon furishëm të vijë me organizime të ndryshme kulturore, me theks të veçantë duke shënuar data të rëndësishme të kombit shqiptarë. Dhe jo rastësihstë kjo shoqatë është

Lexo tërë artikullin
Miratohet Strategjia kombëtare për zhvillim të kulturës për periudhën e vitit 2018-2022

Miratohet Strategjia kombëtare për zhvillim të kulturës për periudhën e vitit 2018-2022

Qeveria sot në seancë e miratoi Strategjinë kombëtare për zhvillimin e kulturës për vitin 2018-2022 dhe Planin e veprimit, me të cilët edhe praktikisht duhet të fillojnë reformat themelore të cilat i paralajmëron Ministria e Kulturës. Decentralizimi dhe demetropolizimi i

Lexo tërë artikullin
Tetovë: Libri “Territori i luftës së heshtur” i Selim Ibraimit

Tetovë: Libri “Territori i luftës së heshtur” i Selim Ibraimit

“Territori i luftës së heshtur” -Trende dhe dinamika të reja gjeopolitike në Europën Juglindore është libri më i fundit i publicistit, analistit Selim Ibrahimi të cilin e ka promovuar në ambientet e fakultetit Juridik pranë Universitetit të Tetovës ku kanë

Lexo tërë artikullin
Në Librarinë e Çarshisë në Shkup nesër fillon festivali i stand up komedisë

Në Librarinë e Çarshisë në Shkup nesër fillon festivali i stand up komedisë

“Shkupi Up Fest” është titulli i festivalit të stand up komedisë, i cili organizohet për herë të parë në trevat shqiptare. Festivali fillon të martën dhe do të vazhdojë me aktivitete dhe shfaqje tre net me radhë, në hapësirat e

Lexo tërë artikullin
Mexhiti: Përvoja ime në pikturën abstrakte ekspresioniste, më ka mësuar që artin ta shoh si një nga format e shprehjes së ndjenjave

Mexhiti: Përvoja ime në pikturën abstrakte ekspresioniste, më ka mësuar që artin ta shoh si një nga format e shprehjes së ndjenjave

Ndryshe me Bashkim Mexhiti – profesor/piktor Intervistoi: Delvina KËRLUKU Gazeta ‘KOHA’ – Pasioni, arti, dhe talenti, lind me njeriun, por nganjëherë shpërthen si vullkan, në një moment të jetës. Si nisi karriera juaj si piktor? Pasionin e kam nxitës për

Lexo tërë artikullin
Botime Flaka, Shtëpi Botuese – Shtëpi e krijuesve

Botime Flaka, Shtëpi Botuese – Shtëpi e krijuesve

Flaka Botime, është shtëpi botuese me seli në Gostivar. E krijuar në vitin 2018, shtëpia botuese “Flaka Botime”, mision të vetëm ka afirmimin e talentëve të rinj të fjalës së bukur. Përmes botimeve, krijuesit e rinj do të mund të

Lexo tërë artikullin
Artistët me forcë kundër pr.ligjit për artin: Kumbaro ngatërron amfiteatrin me Teatrin, Krishtlindjet me Pashkët

Artistët me forcë kundër pr.ligjit për artin: Kumbaro ngatërron amfiteatrin me Teatrin, Krishtlindjet me Pashkët

Grevë dhe bojkot deri në ndalimin e projektligjit të Ministrisë së Kulturës për artin. Aktori Neritan Liçaj vjen në një reagim tejet të ashpër në një intervistë sa i takon projektligjit më të ri që Ministria e Kulturës ka hartuar

Lexo tërë artikullin
Lajm i mirë, pas disa vitesh rikthehet Ansambli Besa nga Gostivari

Lajm i mirë, pas disa vitesh rikthehet Ansambli Besa nga Gostivari

Pas disa vitesh rikthehet në skenë dhe aktivizohet Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore “Besa” nga Gostivari, njofton Flaka.  Nga burime brenda këshillit iniciativ, Flaka mëson që më datë 23.02.2018 ( e premte) ora 19:00 në sallën e këshillit komunal të Gostivarit

Lexo tërë artikullin