DERI TE LIBRI “GJETHNAJË SHPIRTI” I POETES VERA ISTREFAJ, SHKRUAN  IZET DURAKU

DERI TE LIBRI “GJETHNAJË SHPIRTI” I POETES VERA ISTREFAJ, SHKRUAN IZET DURAKU

IZET DURAKU Deri te libri “Gjethnajë shpirti” poezisë së Vera Istrefajt i është dashur të udhëtojë me veten e saj përmes titujve “Shiu i fundit”, “Nënëqeshja e ëmbël”, “Në akuj digjem”, “U jepem udhëve”, “Qielli i shpirtit tim”, “Vesë shpirti”

Lexo tërë artikullin
Pianistja gostivarase Ëndra Ademi me koncert recital në Korçë

Pianistja gostivarase Ëndra Ademi me koncert recital në Korçë

Piansitja e mirënjohur gostivarase Ëndra Ademi do të prezentohet me koncert recilat me kompozitorë botëror në Korçë të Shqiprisë. Koncerti do të jepet të dielën e kësaj jave me fillim në ora 18 në teatrin “Andon Zako Çajuli” në Korçë.

Lexo tërë artikullin
Artistja Osmani pjesë e simpoziumin artistik në Sharm El Sheikh  të Egjiptit

Artistja Osmani pjesë e simpoziumin artistik në Sharm El Sheikh  të Egjiptit

Dr. Lulzime Osmani është e vetmja artiste që ka përfaqësuar Maqedonin e Veriut në Sharm El sheikh  të shtetit të Egjiptit në simpoziumin artistik, përcjell Agjencia e lajmeve Flaka  Në këtë simpoziumin artistik kanë marre pjese mbi 100 artistë nga 40

Lexo tërë artikullin
Ansambli “Ibe Palikuqi” shënoi 40 vjetorin, filloi me ekspozitë, mbaroi me akademi solemne

Ansambli “Ibe Palikuqi” shënoi 40 vjetorin, filloi me ekspozitë, mbaroi me akademi solemne

Ansambli “Ibe Palikuqi” ka shënuar 40 vjetorin e themelimit me një ekspozitë të veprimtarisë së bujshme të këtyre viteve ekzistencë. Në këtë ekspozitë kishte fotografi ndër vite me valltarë si dhe kostume që i posedon ky ansambël, por edhe medaljet

Lexo tërë artikullin
Ngriti siparin edicioni i tretë i Festivalit ndērkombëtar të Teatrove “Othello” – Gostivar

Ngriti siparin edicioni i tretë i Festivalit ndērkombëtar të Teatrove “Othello” – Gostivar

Sonte në Gostivar u mbaht nata e parë e Festivalit të 3-të Ndërkombëtar të Teatrove “Othello”, njofton Flaka Në natën e parë (jashtë konkurence) u prezantua Shfaqja “Jashtë bie borë” Teatri i Tetovës, Maqedonia e Veriut, me Autor: Vicenzo Salemme, Regjia: Qëndrim

Lexo tërë artikullin
Sonte në Tetovë do të shfaqet Koncert solistik e soprano, Fjolla Iseini

Sonte në Tetovë do të shfaqet Koncert solistik e soprano, Fjolla Iseini

Sot me fillim prej ora 19, në sallën e fakultetit të arteve të UT-së në suaza të Qendrës për Kulturë në Tetovë, soprano Fjolla Iseini do të paraqet koncert solistik, njofton Flaka  Iseini do të ngjitet në skenë bashkë me

Lexo tërë artikullin
Nga data 3 deri 8 Nëntor në Gostivar do të mbahet edicioni i tretë i  Festivalit të Teatrove “Othello”

Nga data 3 deri 8 Nëntor në Gostivar do të mbahet edicioni i tretë i  Festivalit të Teatrove “Othello”

Në Qendrën për Kulturë në Gostivar, nga data 3 dhe deri 8 nëntor do të mbahet edicioni i tretë i  Festivalit të Teatrove “Othello” në organizim të Shoqatave për Kulturë “Othello” dhe “Fishta” nga Gostivari, njofton Flaka  Drejtori i Festivalit, aktori

Lexo tërë artikullin
Poeti Zenku vjen me librin e pestë me poezi

Poeti Zenku vjen me librin e pestë me poezi

Së fundmi, poeti Driton Zenku nga Gostivari ka publikuar librin e pestë me poezi të përkthyer në gjuhën maqedone si botim i Shtëpisë Botuese Flaka. Libri me titull “Niansat”, paraqet librin e pestë me poezi të poetit Zenku, shkruan Agjencia e

Lexo tërë artikullin
Në UT u promovua vepra “Shqiptarët e Maqedonisë dhe ardhmëria e shtetit”

Në UT u promovua vepra “Shqiptarët e Maqedonisë dhe ardhmëria e shtetit”

Publicisti, politikani dhe gazetari Mahi Nesimi, vjen afër publikut kësaj radhe me librin “Shqiptarët e Maqedonisë dhe Ardhmëria e Shtetit”. Kjo monografia politike paraqet gjendjen e shqiptarëve të Maqedonisë dhe jo vetëm, zhvillimet e përgjithshme dhe tema të cilat kurrë

Lexo tërë artikullin
AKVP “Besa”, Gostivar do të mbajë kuvend !

AKVP “Besa”, Gostivar do të mbajë kuvend !

Kryesia e ansamblit të këngëve dhe valleve popullore “Besa” të Gostivarit, thirr Kuvend Zgjedhor për më datë 01.11.2019 (e premte) më ora 19:00 në sallën e madhe të mbledhjeve të Këshillit Komunal të Gostivarit, njofton Flaka Sipas Statutit të AKVP

Lexo tërë artikullin

REKLAMA