Festivali i Filmit ballkanik në Pogradec/ Në garë 78 prodhime nga 10 vende të rajonit

Festivali i Filmit ballkanik në Pogradec/ Në garë 78 prodhime nga 10 vende të rajonit

Festivali i Filmit Ballkanik dhe Kulinarisë ka nisur edicionin e tij të 9 në qytetin e Pogradecit. 78 filma në zhanre të ndryshme do të jenë pjesë e këtij edicioni ndërsa vijnë nga 10 vende të Ballkanit. Organizatorët tregojnë se

Lexo tërë artikullin
Kumanovë, realizohet ekspozitë e nxënësve me punime grafike

Kumanovë, realizohet ekspozitë e nxënësve me punime grafike

Në organizim të Shoqatës 3D, Street Art, nga data 1 deri më 7 tetor, në Shkollën fillore “Rilindja” në Llojan të komunës së Likovës, u realizua punëtoria grafike e 16 nxënësve të shkollave fillore dhe të mesme të komunave të

Lexo tërë artikullin
Dibër, nis Festivali shqiptar

Dibër, nis Festivali shqiptar

Teatrot nga Tetova, Kumanova, Gjirokastra, Prishtina, Gjilani dhe Presheva do të jenë mysafir në “Teatrin e 18-të shqiptar në Maqedoni”, që fillon sonte në Dibër. Festivali do të zgjasë shtatë ditë, ndërsa e hap teatri kumanovar – drama shqiptare me

Lexo tërë artikullin
Nisin “Ditët e Komedisë” në Kumanovë

Nisin “Ditët e Komedisë” në Kumanovë

Festivali i 22-të Ndërkombëtar “Ditët e Komedisë” u hap në Qendrën Kulturore Trajko Prokopiev në Kumanovë me shfaqjen “Të huaj” të Teatrit Dramaturgjik të Shkupit. Në dy javët e ardhshme, audienca do të ketë mundësinë të shijojë dymbëdhjetë komedi nga

Lexo tërë artikullin
Mbrëmë u hap Edicioni i shtatë i Festivalit ndërkombëtar të teatrit në Tetovë

Mbrëmë u hap Edicioni i shtatë i Festivalit ndërkombëtar të teatrit në Tetovë

Me shfaqjen “Sfinksi i gjallë” të interpretuar nga Teatri Kombëtar i Prishtinës mbrëmë në Tetovë zyrtarisht u hap Edicioni i shtatë i Festivalit ndërkombëtar të teatrit në Tetovë. Të pranishmit i përshëndeti ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, i cili në

Lexo tërë artikullin
Tetova nga sonte nikoqire e “Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit”

Tetova nga sonte nikoqire e “Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit”

Drama ”SFINGA E GJALLË” e shkrimtarit dhe intelektualit nga Kosova, Rexhep Qosja, do hap festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë. E shkruar në vitet e 70-ta, si një dramë e fuqishme që flet për gjakmarrjen e vëllavrasjet absurde të asaj

Lexo tërë artikullin
“Tingujt e Çarshisë”, gjysma e buxhetit shkon për Elvana Gjatën dhe Dafina Zeqirin

“Tingujt e Çarshisë”, gjysma e buxhetit shkon për Elvana Gjatën dhe Dafina Zeqirin

“Tingujt e Çarshisë” është manifestim për promovimin e vlerave të artistëve të rinj në vend, thuhet nga Qendra Informative Kulturore në Shkup, e cila sivjet organizon edicionin e 13-të. Por, gjysma e buxhetit të këtij manifestimi të ndarë për artistët,

Lexo tërë artikullin
Reshat Ameti emërohet UD Dekan në Fakultetin e Arteve të Universitetit të Tetovës

Reshat Ameti emërohet UD Dekan në Fakultetin e Arteve të Universitetit të Tetovës

Artisti pamor dhe piktori i njohur gostivaras, Reshat Ameti nga sot është drejtues i Fakultetit të Arteve në Universitetin e Tetovës. Ameti është emëruar ushtrues detyre dekan në këtë universitet, njofton Gostivari Sot  Reshat Ameti ka lindur në vitin 1964

Lexo tërë artikullin
Ditari sekret i “Ana Frankut polake” publikohet këtë muaj

Ditari sekret i “Ana Frankut polake” publikohet këtë muaj

Ditari sekret i adoleshentes polake të vrarë nga nazistët më 1942, Renia Spiegel, pritet të publikohet pas 70 vjetëve prej kur ka mbetur i paprekur në një kasafortë bankare. Ditari i Renias: Jeta e një vajze të vogël në hijen

Lexo tërë artikullin
Ministri i Kulturës mori pjesë në mbylljen solemne të Festivalit “Hëna e zhveshur”

Ministri i Kulturës mori pjesë në mbylljen solemne të Festivalit “Hëna e zhveshur”

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, mbrëmë në Qendrën Sportive “Novo Lisiçe” mori pjesë në mbylljen solemne të Edicionit të Gjashtë të Festivalit “Hëna e zhveshur”, i cili filloi më 2 shtator. Ministri i Kulturës, Ismaili, në kuadër të ndarjes së

Lexo tërë artikullin