SHKA “Jahi Hasani” do të udhëton në Bosnje e Hercegovine

SHKA “Jahi Hasani” do të udhëton në Bosnje e Hercegovine

Me rastin e binjakezimit te komunes se Vrapcishtit me komunen Doboj istok Bosnje e Hercegovine me ftese te kryetarit te komunes z.Bajram Kadrija ne shenje respekti e bashkpunimi eshte ftuar SHKA “Jahi Hasani”qe te merr  pjese ne manifestimet e perbashketa

Lexo tërë artikullin
Profesorë të UT-së në Konferencën shkencore ndërkombëtare “Shekulli i Kadaresë”

Profesorë të UT-së në Konferencën shkencore ndërkombëtare “Shekulli i Kadaresë”

Dekani i Fakultetit të Filologjisë të UT-së Doc. Dr. Fatmir Sulejmani dhe profesori Doc. Dr. Salajdin Salihi morën pjesë në ceremoninë e dekorimit. Dekani i Fakultetit të Filologjisë të UT-së Doc. Dr. Fatmir Sulejmani dhe profesori Doc. Dr. Salajdin Salihi

Lexo tërë artikullin
Dita e muzeumeve

Dita e muzeumeve

Në Ditën Ndërkombëtare të Muzeve, Muzeu Historik Kombëtar dhe Instituti Arkeologjik në Tiranë çelin dyert deri në mbrëmje për të gjithë vizitorët. Sot hyrja në këto institucione është pa pagesë. “Muzeu Historik Kombëtar, si në çdo festë të tillë i

Lexo tërë artikullin
Shqiptarët e Edith Durham

Shqiptarët e Edith Durham

Shqiptarët në trojet e tyre para Luftës së Parë Botërore vijnë në objektivin e një aparati fotografik, që studiuesja angleze Edith Durham ka shkrepur përgjatë udhëtimit të saj në Shqipëri, Kosovë dhe Mal të Zi. Dallohen lehtësisht veshjet karakteristike, tiparet

Lexo tërë artikullin
Kaosi urban në aplikim mural

Kaosi urban në aplikim mural

Një qasje artistike ndaj hapësirës publike të çuditshme. Elementë të jetës private, që i ndërhyjnë asaj publike e pasqyruar në një arkitekturë informale. Shapka, peshqirë, perde të vjetërsuara apo shtesa të çfarëdollojshme nëpër ballkone dhe dritare. Ledia Kostandini ka zgjedhur

Lexo tërë artikullin
Revi e filmave kinezë në Kinotekën e Maqedonisë

Revi e filmave kinezë në Kinotekën e Maqedonisë

Pesë filma të kinematografisë kineze do të shfaqen në suaza të “Revisë së filmave kinez”, që prej sot deri më 20 maj do të mbahet në Kinotekën e Maqedonisë. Sipas programit, sonte me fillim në orën 20:00 është projeksioni i

Lexo tërë artikullin
Mbi 27 për qind më shumë vizitorë në kinematë në vitin 2015 !

Mbi 27 për qind më shumë vizitorë në kinematë në vitin 2015 !

Në vitin 2015 për 0,4 për qind është rritur numri i projekteve filmike në kinematë nëpër Maqedoni në krahasim me vitin 2014, njoftoi sot Enti Shtetëror për Statistikë. Numri i vizitorëve në kinema, megjithatë, vitin e kaluar në krahasim me

Lexo tërë artikullin
Triumf i Ermonela Jahos, shqiptarja fiton “Oscar”-in e operës botërore

Triumf i Ermonela Jahos, shqiptarja fiton “Oscar”-in e operës botërore

Sopranoja shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho, ka fituar Çmimin Ndërkombëtar të Operës nga votat e publikut botëror. Ky çmim, që mund të quhet si “Oscar”-i i Operës Botërore, i është dhënë yllit shqiptar të muzikës operistike, gjatë ceremonisë së

Lexo tërë artikullin
Drama “Brisku”, një histori Kosove dhe Shqipërie

Drama “Brisku”, një histori Kosove dhe Shqipërie

Drama e një të riu kosovar që ikën në Irak me shpresën e kthimit të ndritur në atdhe. Drama për emigrimin dhe traumat që ai lë pas. “Brisku” me dramaturgji dhe regji të Naser Shatrollit do të ngjitet nesër në

Lexo tërë artikullin
Foto apo pikturë?

Foto apo pikturë?

Ka dhe nga ata të cilët i afrohen me lupë për ta besuar se është pikturë dhe jo foto. Mjeshtëria e artistit kinez të lë pa fjalë, aq sa vizitori dyshon edhe tek vetja. Një super realizim i piktorit Leng

Lexo tërë artikullin

REKLAMA