Pikturat e grabitura ne Itali sekuestrohen në Ukrainë, vlera e tyre 16 mln euro

Pikturat e grabitura ne Itali sekuestrohen në Ukrainë, vlera e tyre 16 mln euro

Pikturat që arrinin vlerën e më shumë se 16 milionë eurove, të vjedhura një vit më parë në muzeun “Castelvecchio” të Veronës, u sekuestruan nga policia ukrainase. Kievi ka marrë në duar 17 piktura, përfshirë këtu veprat e Peter Paul

Lexo tërë artikullin
Sonte nis edicioni i 61 i Festivalit “Eurovision”, Shqipëria paraqitet në natën e dytë

Sonte nis edicioni i 61 i Festivalit “Eurovision”, Shqipëria paraqitet në natën e dytë

Sonte fillon Festivali Evropian i Këngës “Eurovision”. Festivali do të zgjasë tri natë, ndërsa Shqipëria do të paraqitet në natën e dytë, më 12 maj. Derisa finalja e këtij festivali do të mbahet më 14 maj, të cilën pritet t’a

Lexo tërë artikullin
Kur Hitleri “pendohet”…vlen 15 mln euro

Kur Hitleri “pendohet”…vlen 15 mln euro

Më shumë sesa 17 milionë dollarë, apo e thënë ndryshe mbi 15 milionë euro. Kaq është shuma e përfituar nga shitja në ankandin e Sotheby, në Nju Jork, e skulpturës provokuese “Him”, të Maurizio Cattelan, që shfaq Adolf Hitlerin të

Lexo tërë artikullin
Letërsia e Twitter

Letërsia e Twitter

Një letërsi e fragmentizuar në përputhje me stilin e shpejtë të jetesës së sotme. Duke filluar nga blogjet, rrjetet sociale e deri tek cicërimat e tëitterit. Një trend i shkrimtarëve në perëndim që së shpejti mund të gjejë terren edhe

Lexo tërë artikullin
“Dita për të zgjedhur”, në Festivalin e Kanës

“Dita për të zgjedhur”, në Festivalin e Kanës

“Dita për të zgjedhur”, e regjisorit tajvanez Leon Lee, do të jetë një nga protagonistët e këndit të filmit me metrazh të shkurtër në Festivalin e Kanës, që ngre siparin më 11 maj. Krijimi debutues i të riut Lee trajton

Lexo tërë artikullin
Filmi Agnus Dei fiton çmimin e shtatëdhjetë ndërkombëtar

Filmi Agnus Dei fiton çmimin e shtatëdhjetë ndërkombëtar

­ Filmi “Agnus Dei” me skenar e regji të Agim Sopit, ka fituar Çmimin e filmit më të mirë ndërkombëtar “Best International Film” në Rejkjavik International Film Festival, i mbajtur në Bio – Paradis Theater të kryeqytetit islandez. Në arsyetimin

Lexo tërë artikullin
“Nexhmije Pagarusha, institucion i artistëve shqiptar” (VIDEO – RTV21)

“Nexhmije Pagarusha, institucion i artistëve shqiptar” (VIDEO – RTV21)

Sot ka mbushur plot 83 vjet bilbili i këngës shqipe, Nexhmije Pagarusha. Ambitusi i këngëtares Pagarusha, konsiderohet i pa përsëritshëm. Bashkëpunëtorët e saj tregojnë për periudhën kur ajo është parë si institucion i artistëve shqiptar, paragjykimet dhe vështirësitë që ka

Lexo tërë artikullin
17 vjet festivali i pë këngës për fëmijë “Ylberi”

17 vjet festivali i pë këngës për fëmijë “Ylberi”

Tradita 16 vjeçare e organizimit të festivalit për fëmijë “Ylberi”, vazhdon edhe këtë vit. Më 14 Maj, në Teatrin Kombëtar të Maqedonisë, festivali do të shënon edicionin e tij të shtatëmbëdhjetë. Nga shtëpia muzikore “Prima”, e cila tradicionalisht organizon festivalin,

Lexo tërë artikullin
Realizohet projekti “Ritet e dasmës kërçovare”

Realizohet projekti “Ritet e dasmës kërçovare”

Dasma sipas traditës shqiptare të Kërçovës u zhvillua në oborrin e dy shtëpive të vjetra në fshatin Greshnicë. Dasma sipas traditës shqiptare të Kërçovës u zhvillua në oborrin e dy shtëpive të vjetra në fshatin Greshnicë dhe ajo filloi me

Lexo tërë artikullin
Aktorja që luan veten

Aktorja që luan veten

Loredana Gjeci është një ndër aktoret që nëpërmjet realitetit shqiptar, i qëllon te përthyejë edhe në teatër. Së fundmi protagoniste në shfaqen “Made in  Albania”, ajo gjen veten në interpretimin e rolit të saj prej ish-muzikanteje, që rrethanat e detyrojnë

Lexo tërë artikullin

REKLAMA