Back to homepage

Kulturë

Kërkimet arkeologjike në zonën Vagalat/Dobër zbulojnë kompleksin e tempullit antik

Kërkimet arkeologjike në zonën Vagalat/Dobër zbulojnë kompleksin e tempullit antik

Gjatë muajit gusht u realizua projekti “Kërkime arkeologjike në zonën Vagalat/Dobra, fusha e Livadhjasë dhe Lugina e mesme e Pavllës” nga Instituti i Arkeologjisë në bashkepunim me Universitetin e Oksfordit. Akademia e Studimeve Albanologjike bën me dije se këtë sezon

Read Full Article
Sistemi fashist i internimit dhe pushtimi italian i Shqipërisë

Sistemi fashist i internimit dhe pushtimi italian i Shqipërisë

Qëllimi i studimit është evidentimi i disa aspekte të pushtimit fashist të vendit: në veçanti, struktura represive e regjimit fashist, bashkëpunimi që ka ekzistuar ndërmjet pushtuesve italianë dhe niveleve të ndryshme të qeverisjes shqiptare për shtypjen e rezistencës në Shqipëri,

Read Full Article
Ndahet çmimi shtetëror për arritje jetësore “8 Shtatori”

Ndahet çmimi shtetëror për arritje jetësore “8 Shtatori”

Sot në kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut është ndarë çmimi shtetëror “8 Shtatori” për mirënjohjen më të lartë të veprës jetësore dhe mirënjohje për sportistët, trajnerët (selektorët dhe trajnerët) dhe punonjësit e sportit për të arriturat në fushën

Read Full Article
Ermonela Jaho, nominohet për ‘Gramaphone Awards 2023’

Ermonela Jaho, nominohet për ‘Gramaphone Awards 2023’

Sopranoja shqiptare Ermonela Jaho është nominuar për çmimin “Gramaphone Awards 2023” për regjistrimin e ‘Turnadot’ nga Warner Classics & Erato. Në një një postim në Instagram, Jaho shkruan se i ka falur shumë lumturi sjellja në jetë e kryeveprës së

Read Full Article
Filmi kosovar “Bota jonë”, me premierë botërore në Festivalin e Venecias

Filmi kosovar “Bota jonë”, me premierë botërore në Festivalin e Venecias

“Bota jonë” është filmi i fundit i regjisores së re kosovare Luana Bajrami, e cila do të prezantohet sonte me premierë botërore në Festivalin e Venecias, shkruan KultPlus. Ky film është realizuar në bashkëprodhim mes Kosovës dhe Francës dhe për

Read Full Article