Back to homepage

Kulturë

Përfaqësuesja e Serbisë në Eurovizin 2022 shfaqet me tavolina me simbolin ”Z”

Përfaqësuesja e Serbisë në Eurovizin 2022 shfaqet me tavolina me simbolin ”Z” Updated

Këngëtarja serbe, Ana Duriq, e njohur si Konstrakta, do ta përfaqësojë këtë vit Serbinë në Eurovizion. Në fotografinë zyrtare të Eurovizion 2022, ajo shihet e ulur me një fustan ngjyrë të kuqe teksa përballë ka dy tavolina me shkronjën ”Z”.

Read Full Article
“Sunny Hill Festival 2022″ pritet që të jetë edicioni më i madh i këtij festivali 

“Sunny Hill Festival 2022″ pritet që të jetë edicioni më i madh i këtij festivali 

Kosovës dhe në veçanti Prishtinës prej dy vitesh i ka munguar njëri nga festivalet që bëri bujë të madhe ndërkombëtare e zgjoi kureshtje për të njohur më shumë vendin e kulturën tonë. Por, duket se pritjes së gjatë tashmë i

Read Full Article
Sot Dita Ndërkombëtare e Librit

Sot Dita Ndërkombëtare e Librit

Dita Ndërkombëtare e Librit dhe të drejtave autoriale që është përzgjedhur të jetë 23 prilli, është një datë me kuptim simbolik për letërsinë botërore. Me këtë datë të vitit 1616, lidhet vdekja e dy kolosëve të letërsisë botërore: Shekspirit në

Read Full Article
Kënga për të dashurën në pranverën e ftohtë

Kënga për të dashurën në pranverën e ftohtë

Poezi nga Herman Hesse Në paradhomën e ftohtë ora troket,Shkon tetë, nëntë, dhjetë.S’i numëroj, po rri përgjojSa ngadalë koha rëshqet. Dhe shkojnë si erë me bor’ e stuhi,Si trumbë zogjsh në fluturimPo se si shkojnë, s’dua ta di.S’më dhimben gjë,

Read Full Article
“Ka fjalë që qajnë dhe lotë që flasin”

“Ka fjalë që qajnë dhe lotë që flasin”

Thënie të pavdekshme nga Dritëro Agolli: “Gabimi i një doktori varroset në tokë. Gabimi i një arkitekti bie në tokë, kurse gabimi i një mësuesi ecën nëpër tokë”. “Vetëm gjuha e muzikës, verës dhe dashurisë nuk ka nevojë të përkthehet”.

Read Full Article