Salcë universale për të gjitha llojet e mishit

Salcë universale për të gjitha llojet e mishit

Ju nevojiten vetëm disa përbërës Përbërësit: – 6 lugë majonezë, – 2 thelpinj hudhre, – 2-3 kastravecë turshi, – pak majdanoz, – kripë, – piper. Përgatitja: Në një enë qitni 6 lugë supe majonezë dhe 6 lugë ajkë të thartë.

Lexo tërë artikullin
Mëlçi pule me makarona

Mëlçi pule me makarona

Përbërësit 1 pako makarona pene, 2 qepë, 2 thelpinj hudhër, 2 karrota, 2 degë selino, 2 gjethe dafine, 3 lgj domate pelte, 200 ml verë të kuqë 1/2 lgj piper i kuq i ëmbël, 1/4 lgj piper pikant, 1 shkop

Lexo tërë artikullin
Ëmbëlsirë me lajthi: Recetë e shpejtë në çastin e fundit!

Ëmbëlsirë me lajthi: Recetë e shpejtë në çastin e fundit!

Përbërësit: – 5 vezë, – 100 g sheqer, – 40 g kakao pluhur, – 2 lugë miell, – pak kripë, – erëza (kanellë, arra muskati), – gjalpë për lyerje të tepsisë. Për fill: – 250 ml ajkë të ëmbël, –

Lexo tërë artikullin
Mish viçi me oriz basmati, quinoa dhe amaranth

Mish viçi me oriz basmati, quinoa dhe amaranth

Një recetë shumë e shëndetshme për të kënaqur shijet e të gjithëve. Lexoni recetën e mëposhtme për të mësuar përbërësit e tjerë. Përbërësit: – 500 g mish viçi, – 200 g oriz basmati (ngjyrë kafeje) – 100 g quinoa të

Lexo tërë artikullin
Supa marokene e Ramazanit, ja si ta përgatisni

Supa marokene e Ramazanit, ja si ta përgatisni

Supa tradicionale me domate Harira është bërë hit i pakontestueshëm në kuzhinën internacionale. Përbërësit: 2 qepë (të grira imët)  1 lugë gjalpë  2 lugë vaj ulliri  fletë selinoje (të grira imët) ½ luge shafran  1 konservë domate e zier  800 ml ujë  1 konservë qiqra (leblebi)

Lexo tërë artikullin
Tortellini me brokoli

Tortellini me brokoli

Brokolit krokantë dhe tortelinit e mbushura me djathë, janë një sallatë e përsosur verore, të cilën mund ta konsumoni edhe në vend të darkës. Përbërësit: 1 kg brokoli 500 gr tortellini me djathë 1/2 filxhan majonez 2 lugë gjelle uthull 2 lugë gjelle sheqer 1

Lexo tërë artikullin
Salcë universale për të gjitha llojet e mishit

Salcë universale për të gjitha llojet e mishit

Ju nevojiten vetëm disa përbërës Përbërësit: – 6 lugë majonezë, – 2 thelpinj hudhre, – 2-3 kastravecë turshi, – pak majdanoz, – kripë, – piper. Përgatitja: Në një enë qitni 6 lugë supe majonezë dhe 6 lugë ajkë të thartë.

Lexo tërë artikullin
Spinaq në furrë

Spinaq në furrë

Një recetë super e lehtë për ata që nuk kanë mundësi të kalojnë shumë kohë në kuzhinë. Përbërësit Për sa persona doni ta shërbeni   500 gr spinaq 1-3 qepë e njomë 200 ml qumësht 1 lugë gjelle ajkë të thartë/shtalpë 200 gr djath 3-4 thelpinj

Lexo tërë artikullin
Oriz me kurkuma

Oriz me kurkuma

Një pjatë e shijshme, e shëndetshme dhe e shpejtë. Përbërësit: 1 filxhan oriz 1 kanace bizele 1 qepë 2 thelpinj hudhre kripë dhe piper i zi kurkuma vaj ulliri. Udhëzimet: Qepën grijeni imët dhe skuqeni në vaj ulliri. Shtoni hudhrën e grirë imët dhe

Lexo tërë artikullin
Supa marokene e Ramazanit, Harira

Supa marokene e Ramazanit, Harira

Supa tradicionale me domate Harira është bërë hit i pakontestueshëm në kuzhinën internacionale Përbërësit: ▪ 2 qepë (të grira imët) ▪ 1 lugë gjalpë ▪ 2 lugë vaj ulliri ▪ fletë selinoje (të grira imët) ▪ ½ luge shafran ▪

Lexo tërë artikullin