Cheesecake me limon

Cheesecake me limon

Kjo cheesecake me limon është e shpejtë dhe e lehtë për t’u bërë, dhe ka shije të mrekullueshme! Përbërësit: 15 biskota të thërrmuara, nëse doni bazë më të trashë shtoni më shumë lugë e vogël sheqer ngjyrë kafe 50g gjalpë

Lexo tërë artikullin
Sa gjatë guxoni t’i mbani ushqimet e ndryshme në frigorifer

Sa gjatë guxoni t’i mbani ushqimet e ndryshme në frigorifer

Të gjithë i përdorim frigoriferët për t’i vendosur ushqimet aty, por a e dini sa gjatë guxoni t’i mbani ushqimet e ndryshme në frigorifer? Ushqimet nuk mund të jetojnë përgjithmonë në frigorifer – mishi duhet të përdoret brenda gjashtë muajve,

Lexo tërë artikullin
Mish qingji me rukola dhe speca

Mish qingji me rukola dhe speca

Përbërësit 500 gr mish qengji (fileto) 200 gr spec (të ëmbël) 4 spec hudhër limon rigon (i thatë) majdanoz rukola açuge (nën vaj) vaj ulliri kripë (e trashë dhe e imët) piper Përgatitja 1.Për përgatitjen e kësaj recete, fillimisht vendosini specat në një tavë, lyejini me pak vaj,

Lexo tërë artikullin
Reçel me kivi, ëmbëlsia e gjelbër e tryezës shqiptare

Reçel me kivi, ëmbëlsia e gjelbër e tryezës shqiptare

I shijshëm, aromatik dhe plot me antioksidantë, reçeli me kivi është pa dyshim receta me shijen më delikate që magjeps këdo. Në ditët e sotme, në tregjet ushqimore mund të gjesh ç’të të dojë e bardha zemër. Por pavarësisht larmisë, ngjyrave,

Lexo tërë artikullin
Tranguj turshi, krokantët plot shije e shëndet

Tranguj turshi, krokantët plot shije e shëndet

Kastravecët turshi janë të shijshëm dhe shumë të preferuar nga dashamirësit e turshive apo ushqimeve të kripura. Kastravecët turshi janë një zgjedhje e përshtatshme për ata që tregojnë kujdes me ushqimin. Ky perceptim vjen si pasojë e vlerave shëndetsore të

Lexo tërë artikullin
Brumë me vetëm 2 përbërës për pite dhe biskota

Brumë me vetëm 2 përbërës për pite dhe biskota

Nuk keni kohë të bëni brumë çdo ditë? Nuk e dini që ka një brumë me dy përbërës që i bën pitet dhe biskotat të mundshme për t’u konsumuar çdo ditë në shtëpi. Ju duhet vetëm miell që fryhet vetë

Lexo tërë artikullin
Oriz me kunguj dhe bizele

Oriz me kunguj dhe bizele

Përbërësit 300 gr oriz 300 gr kungull 300 gr bizele gjysmë bustinë shafran gjalpë lëng perimesh vaj ulliri (ekstra i virgjër) verë e bardhë (e thatë) kripë Përgatitja 1.Për përgatitjen e kësaj recete skuqni si fillim gjysmë qepë të grirë me një lugë vaj ulliri dhe

Lexo tërë artikullin
Oriz i skuqur me Vezë

Oriz i skuqur me Vezë

Përbërësit 1 filxhan ujë 1/2 lugë çaji kripë 2 lugë gjelle salcë soje 1 filxhan oriz (i pagatuar) 1 lugë çaji vaj vegjetal 1/2 qepë (të prera hollë) 1/2 filxhan bishtaja (të gjelbëra) 1 vezë (e rrahur lehtë) 1/4 lugë çaji piper i zi Përgatitja 1.Në një tigan lemë të vlojnë ujë, kripë

Lexo tërë artikullin
Tortë e shpejtë me nesscafe

Tortë e shpejtë me nesscafe

Shijojeni këtë recetë të shpejtë, të shijshme dhe me kosto të ulët Përbërësit: 500ml ajkë e ëmbël 100gr sheqer pluhur 100gr çokollatë 100gr biskota të bluara 1 qese nesscafe 3në1 3 lugë ujë 3 çoko krem banana Udhëzimet: Tundim ajkën

Lexo tërë artikullin
Sallatë Kisir

Sallatë Kisir

Përbërësit 200 gr oriz integral 3 luge te gjelles salce domatesh 1 domate 1 qepe 1 tube majdanoz te fresket 1 luge Rigon 2 luge te gjelles nenexhik 2 limona vaj ulliri kripe Biber i zi Përgatitja: E ngrijme majdonozin dhe qepet,

Lexo tërë artikullin

REKLAMA