Pijet që ju duhet t’i konsumoni këtë verë

Pijet që ju duhet t’i konsumoni këtë verë

Detoksifikues, antirrudhë, bukuri e flokëve dhe nxirrje trupit, janë pesë pije që duhet t’i provoni këtë verë. Të lehtë, të freksët dhe super të shëndetshëm, smoothie-t janë zëvendësues të mrekullueshëm të vakteve të verës, mëngjesit. Janë plot me vitamina dhe

Lexo tërë artikullin
Ushqimet që ju mbrojnë nga dielli

Ushqimet që ju mbrojnë nga dielli

Në verë bëhet akoma më e rëndësishme të kujdesesh për lëkurën, pasi rrezet e diellit nuk të falin dhe mund të shkaktojnë mjaft dëme. Të gjithë e dimë sa e rëndësishme është të vendosësh krem mbrojtës, por shumë pak janë

Lexo tërë artikullin
Disa këshilla praktike për gatimin

Disa këshilla praktike për gatimin

Një shefe kuzhine australian ju ndihmon të zgjidhni disa probleme të vogla në kuzhinë.  Justin tregon se si ti shpëtoni për shembull prerjres së qepës pa të djegur sytë. “Ka disa truke si të shpëtoni, si për shembull të vendosni

Lexo tërë artikullin
Sekretet e një dreke të shëndetshme

Sekretet e një dreke të shëndetshme

Teksa mëngjesi konsiderohet si “vakti shumë, shumë i rëndësishëm i ditës”, disa të tjerë mendojnë se edhe dreka ka rol kryesor në shëndetin dhe energjit tuaja. Dietologia Susie Burrell u kujton njerëzve  se sa e rëndësishme është të hash një

Lexo tërë artikullin
Bukë me djathë dhe hudhra të njoma

Bukë me djathë dhe hudhra të njoma

Përbërësit 1 bukë 2-3 hudhra djathi kaçkavall sipas dëshires vaj ulliri sipas dëshires erëza Hapat Nëse doni mund të shtoni dhe domate qërshiza të prera përgjysëm. Presim bukën si në figurë. Shtojmë të gjithë përbërësit duke i shpërndarë në mënyrë

Lexo tërë artikullin
Fërgesë verore me speca dhe domate

Fërgesë verore me speca dhe domate

Përbërësit 5 domate mesatare 5 Speca te gjelber të kuq ose të verdhë 3 thelpinje hudher 5 lugë gjize 3 vezë pak spec djegës pluhur 1 tufë majdanoz kripë piper vaj ulliri Hapat Si fillim, lajme mire specat, i ndajme

Lexo tërë artikullin
Tavë me presh

Tavë me presh

Përbërësit 1kg presh 1 qepë 200gr mish të grirë 120ml vaj ulliri 1lugë salcë domatesh 1 koncentratë viçi spec te kuq jodjegs kripë piper Hapat Pastrojmë si fillim preshin duke eleminuar gjethet jeshile dhe duke mbajtur vetëm pjesën e bardhë.

Lexo tërë artikullin
Muffin me kungull të ëmbël dhe aromë kanelle

Muffin me kungull të ëmbël dhe aromë kanelle

Për rreth 15 -20 copë 400 g miell 190 g gjalpë i shkrirë në temperaturë ambienti 200 g sheqer kaf 300 g kungull i zierë gjysmë luge sodë buke pakëz kripë 2 lugë të vogla kanellë 200 ml qumësht 3

Lexo tërë artikullin
Sallatat më të shijshme të verës

Sallatat më të shijshme të verës

Të luftosh vapën duke nisur nga ushqimi është e mundur. Këto janë sallatat më të shijshme dhe me plot ngjyra të verës. Janë mjaft të lehta dhe hidratuese duke mbajtur trupin të freskët. Ka nga të gjitha llojet, me fruta,

Lexo tërë artikullin
Bakllava për festën e Bajramit

Bakllava për festën e Bajramit

Bakllava është njëra nga ëmbëlsirat tradicionale të kuzhinës kosovare. Ndonëse bakllava ka prejardhje turke, përgatitja e saj është një trashëgimi e vogël që përcjellët prej gjeneratës në gjeneratë edhe tek ne. Përbërësit 5 ve – 1 e plotë dhe 4

Lexo tërë artikullin

REKLAMA