Receta plot shije dhe aromë, bamje me erëza të pjekura në furrë

Receta plot shije dhe aromë, bamje me erëza të pjekura në furrë

Të gjithë e dinë që koha e pjekjes dhe e kultivimit së bamjeve është e kufizuar vetëm në një stinë. Prandaj  gjatë stinës së verës janë aq shumë shpesh prezente në tavolinat e çdo familje. Shija e tyre e veçantë

Lexo tërë artikullin
Supë brokoli me qumësht, e ngrohtë, e pasur në shije dhe vlera

Supë brokoli me qumësht, e ngrohtë, e pasur në shije dhe vlera

Supa me brokoli dhe qumësht është receta më e mirë për të mbajtur trupin në formë. Vlerat ushqimore, e bëjnë brokolin ndër perimet e gjelbra më të shëndetshme. E kombinuar në një recetë supe me qumësht dhe e gatuar me disa

Lexo tërë artikullin
Receta e shijshme e supës me peshk

Receta e shijshme e supës me peshk

Supa e Porto Recanati është një nga katër recetat historike të zonës së Marche-s, në Itali, dhe daton që në vitet 900. Si çdo recetë e vjetër, edhe kjo lindi e varfër, nga nevoja për të përdorur peshkun e vogël

Lexo tërë artikullin
Sallatë proteinash me qiqra dhe misër, e gatshme për pesë minuta

Sallatë proteinash me qiqra dhe misër, e gatshme për pesë minuta

Zgjedhje e shkëlqyeshme për ata të cilët dëshirojnë trupin ta çojnë në top-formë. Është shumë e shëndetshme, e pasur me proteina që janë të domosdoshme për zhvillim të drejtë të muskujve dhe shumë e shijshme. Përbërësit: – 1 filxhan qiqra;

Lexo tërë artikullin
Si ta bëni të kthjellët supën e turbullt shumë?

Si ta bëni të kthjellët supën e turbullt shumë?

Ekzistojnë mënyra të thjeshta që gjellët tuaja të duken më të bukura! Keni zier supën, por nuk jeni krejtësisht të kënaqur. Nuk është mjaft e kthjellët, për shkak se është zier nga eshtrat, mishi dhe perimet. A është e mundur

Lexo tërë artikullin
Supë më makarona të vogla dhe mish pule për rigjallërimin e organizmit

Supë më makarona të vogla dhe mish pule për rigjallërimin e organizmit

Një supë fantastike që nuk duhet të mungojë asnjëherë në menunë e amvisave apo në tryezën e shtëpisë. E lehtë dhe fantastike në shije, e pasur në vlera ushqyese, kjo është një recetë e mrekullueshme e cila jo vetëm të

Lexo tërë artikullin
Petulla të shpejta, speciale për mëngjes

Petulla të shpejta, speciale për mëngjes

Fantastike për mëngjes dhe shoqëruese të këndshme për drekë, petullat mbeten një nga gatimet speciale jo vetëm për familjen por edhe miqtë e të afërmit. Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e

Lexo tërë artikullin
Mënyra më e mirë për të pastruar tërësisht spinaqin

Mënyra më e mirë për të pastruar tërësisht spinaqin

Një sfidë e vërtetë është për amvisat pastrimi i spinaqit, për shkak të përmbajtjes së lartë të mbetjeve të dheut nëpër gjethe. Shpesh herë ndodh që për shkak të mos pastrimit si duhet, gatimet e përgatitura me spinaq të shndërrohet

Lexo tërë artikullin
Qofte speciale pa mish, të shpejta, të lehta plot shije

Qofte speciale pa mish, të shpejta, të lehta plot shije

Kuzhina shqiptare është fantastike në larminë e gatimeve të saj. Të kripura apo të ëmbla, çdo recetë tradicionale shqiptare ka magjinë e saj përsa i përket shijes, e sigurisht edhe vlerave shëndetsore. Dikur, amvisat e gatuanin këtë recetë fantastike në

Lexo tërë artikullin
Si të përgatisni pastashu vetë në shtëpi, hapat që duhet të ndiqni

Si të përgatisni pastashu vetë në shtëpi, hapat që duhet të ndiqni

Një nga ëmbëlsirat më të dashura e më të kërkuara në pastiçeritë shqiptare. Të mbuluara me çokollatë e të mbushura me krem, të lehta e delikate në shije, pastatshu vijojnë të mbeten ndër më të preferuarat e shqiptarëve. Një recetë

Lexo tërë artikullin