Rolatë kremoze me boronica

Rolatë kremoze me boronica

Desert të cilin do ta dëshirojë e gjithë familja! Një recetë që mund ta shijoni edhe duke pirë kafe. Përbërësit: – 5 vezë; – 5 lugë miell; – 3 lugë vaj; – 150 gramë boronica; – 250 gramë krem vaniljeje.

Lexo tërë artikullin
Recetë: Smoothi me fiq dhe mjaltë, ideale për të filluar ditën

Recetë: Smoothi me fiq dhe mjaltë, ideale për të filluar ditën

Kur dëshironi të filloni mëngjesin me një racion të shëndetshme, por gjithashtu dëshironi të jetë e ëmbël, atëherë kjo pije që do t’ua lë ‘gojën mjaltë’ është zgjidhja e duhur. Përbërësit e nevojshëm: 3/4 filxhan kos 1/4 filxhan qumësht 4

Lexo tërë artikullin
Makarona të shijshëm me djathë sipas recetës së Shaquille O’Neal

Makarona të shijshëm me djathë sipas recetës së Shaquille O’Neal

Basketbollisti i famshëm Shaquille O’Neal, është i njohur edhe si gurman i madh, ndërkaq recetën e vet të preferuar për makarona me djathë gjithmonë e ndanë dhe ua rekomandon të gjithëve. – Konsumoj shumë mish pule dhe peshk. Mirëpo, ndonjëherë

Lexo tërë artikullin
Papare me djathë, nga më të vjetrat e traditës

Papare me djathë, nga më të vjetrat e traditës

Quhet papare (pa para) sepse përbërësit e saj janë të thjeshtë, të paktë dhe jo të kushtueshëm, e gjenden lehtësisht në kuzhinën e çdo familjeje shqiptare. Dikur, Paparja ka qenë një ndër gatimet më popullore të nënave dhe gjysheve, të

Lexo tërë artikullin
Receta për sallatën më të mirë me kastravec

Receta për sallatën më të mirë me kastravec

Përbërësit: 2 mollë; – 1 rrepëlakër e vogël; – 1 kastravec; – 4 grushte rukolë; – 3 lugë përzierje drithërash, – bizele sipas shijes. Përbërësit për shtojcë: – 180 g jogurt grek apo jogurt të dendur; – 1 thelb i

Lexo tërë artikullin
Frappe e ftohtë nga banania

Frappe e ftohtë nga banania

Përbërësit e nevojshëm: 2 banane; – 2 dl qumësht; – 2 kupa akullore nga çokollata; – 4 lugë ajkë të ëmbël të rrahur; – 2 lugë biskota të bluara; – thërrmija çokollate. Mënyra e përgatitjes: 1. Shtypni bananet, shtoni qumështin

Lexo tërë artikullin
Sandviçi më i mirë të cilin do ta provosh ndonjëherë!

Sandviçi më i mirë të cilin do ta provosh ndonjëherë!

Përbërësit: 4 feta buke për tost; – 2 lugë majonezë; – 1 lugë mustardë; – 4 feta proshutë; – 4 feta mish të tymosur gjeldeti; – 2 feta emmentaler apo gauda; – 2 vezë; – 240 ml qumësht; – 2

Lexo tërë artikullin
Akullore shtëpiake nga banania

Akullore shtëpiake nga banania

Përbërësit: 3 banane të ngrira (pa lëvore); – 2 lugë pluhur kakaoje; – 1 lugë e vogël gjalpë kikiriku; – 60 ml qumësht të ftohtë. Përgatitja: Bananet e ngrira, si edhe gjalpin e kikirikut qitni në blender, përzieni në blender

Lexo tërë artikullin
Salca tartara

Salca tartara

Përbërësit: 3 vezë – 1 tufë majdanoz – 2 kastravecë turshi – gjysmë qepe – piper, kripë – 1 gotë vaj ulliri – 2 lugë uthull nga vera e bardhë Përgatitja: Rrihni vezët në një enë të përshtatshme me pirun,

Lexo tërë artikullin
Sallatë me mish pule dhe perime

Sallatë me mish pule dhe perime

Përbërësit: 400 g mish pule • 150 g lëvozhga soje, • 5 fletë lakre, • një lugë vaj ulliri, • një tufë presh, • 3 lugë salcë soje • një lugë mjaltë. Përgatitja: Mishin e pulës priteni në kube dhe

Lexo tërë artikullin