Tortë nga fiqtë

Tortë nga fiqtë

Një recetë shumë e shijshme dhe e veçantë. Përgatitja kërkon pak durim, por rezultati do tua shpërblejë, sigurisht, lodhjen. Për të bërë koren nevojiten: * 100 g fiq të tharë * 100 g rrush të tharë * 100 g çokollatë

Lexo tërë artikullin
Receta vegane: Salcë nga qiqrat dhe susami

Receta vegane: Salcë nga qiqrat dhe susami

Lyerja e ngrohtë apo e ftohtë nga qiqrat me susam është e mirë edhe për personat me lukth të ndjeshëm, sepse lehtë tretet. Përbërësit: – 100 gr qiqra, – 3 thelpinj hudhre, – lëng nga gjysmë limoni, – 20 g

Lexo tërë artikullin
Sallatë me oriz dhe djathë

Sallatë me oriz dhe djathë

Përbërësit të cilët ju janë të nevojshëm për këtë racion të shpejtë janë: 600 ml ujë; – kripë; – 250 gramë oriz; – 100 gramë belush të thatë; – 1 konservë me qiqra (240 gramë, të kulluar); – 3 lugë

Lexo tërë artikullin
Supa më e ngrohtë e dimrit

Supa më e ngrohtë e dimrit

Në këto ditë të ftohta, një prej ushqimeve më të ngrohta dhe më të shijshme është edhe trahanaja Receta tradicionale turke është e vjetër dhe e dashur edhe për ne. Kush nuk i mban mend mëngjeset apo mbrëmjet e ftohta

Lexo tërë artikullin
Petulla me kungull, receta e veçantë e vjeshtës

Petulla me kungull, receta e veçantë e vjeshtës

Petullat gatuhen nga nënat ose nga gjyshet në çdo stinë dhe zakonisht serviren me frutat apo zahiretë e stinës. Petullat shumë të dashura e të shijshme janë gatimi që shoqëron prej vitesh mëngjeset e shumë familjeve. Mënyrat e përgatitjes dhe

Lexo tërë artikullin
Barbunja me mish dhe patate, për një drekë të ngrohtë dhe plot vlera

Barbunja me mish dhe patate, për një drekë të ngrohtë dhe plot vlera

Barbunjat apo siç njihen ndryshe mashurkat, janë një nga perimet me përmbajtje të lartë të hekurit. Ato këshillohen të përdoren sa më shpesh pasi kanë vlera të pazëvendësueshme për organizmin. Duke i bashkuar me mishin, i cili përmban proteinat e

Lexo tërë artikullin
Sallatë proteinash me qiqra dhe misër, e gatshme për pesë minuta

Sallatë proteinash me qiqra dhe misër, e gatshme për pesë minuta

Përbërësit: 1 filxhan qiqra; – ½ filxhan kinoe; – ½ filxhan misër të zier; – 12 filxhan bizele të zier; – 3 lugë vaj ulliri, – disa fletë nenexhiku; – 1 domate; – kripë; – piper; – pak temjan të

Lexo tërë artikullin
Si të përgatisni kremin e pastiçerisë pa vezë, receta me plot shije

Si të përgatisni kremin e pastiçerisë pa vezë, receta me plot shije

Të flasësh për shijen e mirë të ëmbëlsirave nuk ka fare nevojë, pasi të gjithë që i kanë provuar e dinë këtë. Edhe nëse nuk i preferoni të gjitha llojet e tyre, me siguri ka një apo dy receta që

Lexo tërë artikullin
Ja ku e ke recetën për një drekë të shijshme

Ja ku e ke recetën për një drekë të shijshme

Përbërësit dhe përgatitja: 500 g oriz carnaroli 1 lt ujë 100 g gjalpë 1,6 g shafran Kripë 100 g parmigiano 3 vezë Nenexhik 500 g djathë manuri Orizin e ziejmë me ujë, kripë , gjalpë dhe shafran. E ftohim në

Lexo tërë artikullin
Oriz i pjekur me qumësht dhe vezë, receta që premton shije

Oriz i pjekur me qumësht dhe vezë, receta që premton shije

Recetat e gatimit asnjëherë nuk mbarojnë. Gjithmonë ka diçka të re që ia vlen të provohet dhe i tillë është rasti i orizit të pjekur me qumësht dhe vezë. Mund të duket e çuditshme, por ju premton shije perfekte. Një

Lexo tërë artikullin

REKLAMA