Angjushev: Pritet hyrje e investimit polak në industrinë automobilistike

Angjushev: Pritet hyrje e investimit polak në industrinë automobilistike

Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike Koço Angjushev sot konfirmoi se në suaza të vizitës në Varshavë këtë javë, ka biseduar me kompaninë polake e cila planifikon investim në Maqedoni. Siç tha para ngjarjes me rastin e javës Evropiane të start-api, ka

Lexo tërë artikullin
Do të përmirësohet statusi i inspektorëve komunalë

Do të përmirësohet statusi i inspektorëve komunalë

Shoqata e inspektorëve komunalë të Maqedonisë sot e informoi kryeministrin Zoran Zaev për propozimet e tyre për ndryshim në vendimin ekzistues ligjor, i cili e rregullon këtë problematikë, si dhe për përmirësim të statusit të inspektorëve komunalë. Në takimin e

Lexo tërë artikullin
Vullnetarët në ARM dhanë betim solemn

Vullnetarët në ARM dhanë betim solemn

Gjenerata e tridhjetë e katërt e ushtarëve në shërbimin vullnetar ushtarak në Maqedoni sot në kazermën “Akekso Demnievsmi-Bauman” në veles dhanë betim solemn. Komandanti i Qendrës për trajnim individual, nënkoloneli Arben Jakupi, në solemnitet porositi se në periudhën e ardhshme

Lexo tërë artikullin
Maqedoni: 250 euro gjobë për çdo fotografi të vjedhur nga mediat

Maqedoni: 250 euro gjobë për çdo fotografi të vjedhur nga mediat

Fotoreporterët e mediave në Maqedoni kërkojnë që të paguhet mundi i tyre, përndryshe do të kërkojnë 250 euro dëmshpërblim për çdo fotografi të vjedhur. Përmes nismës për mbrojtje të autorëve, që mbështetet nga Sindikata e Pavarur e Gazetarëve dhe Punëtorëve

Lexo tërë artikullin
Demanton drejtoria e Idrizovës: Nuk ka ikur nga burgu ish-trupëroja i Gruevskit

Demanton drejtoria e Idrizovës: Nuk ka ikur nga burgu ish-trupëroja i Gruevskit

Antonio Stojçevski, kryetar i Sindikatës së rojtarëve dhe administratës në Idrizovë demanton se i dënuari Igor Spasov ka ikur nga burgu i Idrizovës dhe më pas të jetë kthyer prapa. “Nuk është e vërtetë se Spasov është arratisur nga Idrizova”,

Lexo tërë artikullin
Ministri Saliji priti në takim Sekretarin shtetëror të Ministrisë së Drejtësisë së Turqisë, Selahaddin Mentes

Ministri Saliji priti në takim Sekretarin shtetëror të Ministrisë së Drejtësisë së Turqisë, Selahaddin Mentes

Ministri i Drejtësisë, Bilen Saliji priti në takim zyrtar një delegacion nga Turqia i kryesuar nga Sekretari shtetëror i Ministrisë së Drejtësisë z. Selahaddin Mentes, përcjell FLAKA. Në këtë takim, siç njoftojnë nga Ministria e Drejtësisë, ministri Saliji i njohu

Lexo tërë artikullin
Rregullore për ushqimin në çerdhe dhe shkolla

Rregullore për ushqimin në çerdhe dhe shkolla

Ministria e Arsimit, ajo e Punës dhe Politikës Sociale dhe Instituti i Shëndetit publik kanë përgatitur rregullore te re për mënynë e të ushqyerit në çerdhe dhe shkolla. Mjekët me këtë rast japin alarmin se Maqedonia po ngritet në listën

Lexo tërë artikullin
Bashkim Bakiu: LSDM dhe DPMNE do t’i lirojnë të burgosurit e 27 prillit dhe do ta tërheqin Ligjin e gjuhëve

Bashkim Bakiu: LSDM dhe DPMNE do t’i lirojnë të burgosurit e 27 prillit dhe do ta tërheqin Ligjin e gjuhëve

Analisti politik, Bashkim Bakiu, përmes një komenti në rrjetin social Facebook, shkruan se LSDM dhe DPMNE do bien dakord dhe do t’i lirojnë të burgosurit, që siç ai shprehet, njëra palë e kërkon një gjë të tillë. Baku shton më

Lexo tërë artikullin
Avokatët janë të vendosur për bllokimin e gjykatave

Avokatët janë të vendosur për bllokimin e gjykatave

Oda e avokatëve edhe zyrtarisht nga Qeveria kërkoi të heqë dorë nga ndryshimet në ligjin për noteri, pasi siç thonë, rrezikohet pozita e avokatëve. Ata reagojnë sepse me ndryshimet e ligjit, aktet siç janë urdhërpagesat rrugore, procedurat e trashëgimisë, marrëveshjet

Lexo tërë artikullin
Firma e Angjushevit importon akumulatorë pa doganë

Firma e Angjushevit importon akumulatorë pa doganë

Më shumë se tre muaj pas heqjes së doganës, dyfish është zvogëluar importimi i akumulatorëve, por trefish është rritur vlera e importit të tyre, tregojnë të dhënat statistikore të cilat i siguroi Alsat M. Ndonëse dogana për importimin e akumulatorëve

Lexo tërë artikullin