Prej nesër s’ka transport falas

Prej nesër s’ka transport falas

Bashkia e Shkupit njofton se nga mbrëmja e sotme, respektivisht nga ora 20:00 përfundon transporti falas publik. Deri te ky hap vjen pas të dhënave të Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor për shifrat e reja të koncentrimit të

Lexo tërë artikullin
KH: Velinovska bën thirrje për dhunë dhe nxit tensione ndëretnike

KH: Velinovska bën thirrje për dhunë dhe nxit tensione ndëretnike

Gazetarja Mirka Velinovska në emisionin “Lejt Najt Shou” më datë 27.01.2018, që udhëhiqet nga gazetari Milenko Nedellkovski, ka përdorur gjuhë të urrejtjes me të cilën nxit tensione ndëretnike dhe bën thirrje për dhunë, ka reaguar Komiteti i Helsinkit duke paralajmëruar

Lexo tërë artikullin
Protestë dhe kontraprotestë në Athinë të dielën, më 4 shkurt

Protestë dhe kontraprotestë në Athinë të dielën, më 4 shkurt

Selaniku tregoi, tani është rradha e Athinës  të thotë: Maqedonia është një dhe është greke, porosisin organizatorët  e protestës së caktuar për të dielën,  në video spotin zyrtar të publikuar në rrjetet sociale. Organizatorët u bëjnë thirrje qytetarëve në mënyrë

Lexo tërë artikullin
Shkupjani i plagosur me armë zjarri në Çair

Shkupjani i plagosur me armë zjarri në Çair

Shkupjani A.T, i cili dje pasdite në orën 15:15 ishte plagosur me armë zjarri në Çair është sulmuar nga dy persona. Ministria e Punëve të Brendshme sot kumtoi se njëri ndër sulmuesit me një objekt të fortë e ka goditur

Lexo tërë artikullin
Marrëveshja për fqinjësi të mirë e ka rritur tregtinë midis Maqedonisë dhe Bullgarisë

Marrëveshja për fqinjësi të mirë e ka rritur tregtinë midis Maqedonisë dhe Bullgarisë

Tregtia midis Bullgarisë dhe Maqedonisë shënon rritje përafërsisht 11 për qind në vitin 2017, Në këtë rast, eksporti nga Bullgaria është rritur për tre për qind. Si arsye për këtë analisti ekonomik Ljubomir Leviçarov e thekson marrëveshje e nënshkruar për

Lexo tërë artikullin
Anarkistë grekë paralajmërojnë se “do të derdhet gjak” në protestën në Athinë

Anarkistë grekë paralajmërojnë se “do të derdhet gjak” në protestën në Athinë

“Më 4 shkurt mund të derdhet gjak”, paralajmëroi grupi anarkist grek “Rubikon” në vigjilje të protestës në Athinë për emrin “Maqedoni”, që e organizojnë shoqatat e djathta me mbështetje të disa partive politike dhe kishës. Në rrjetet sociale anarkistët publikuan

Lexo tërë artikullin
VMRO kërkon lirimin nga burgu të bashkëpartiakëve

VMRO kërkon lirimin nga burgu të bashkëpartiakëve

Partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE vlerëson se pushteti po liron nga burgu kriminel të dënuar ndërsa në burgje po mbahen persona të cilët të vetmin mëkat kanë se po e duan atdheun, kështu thuhet në kumtesën e kësaj partie e cila kërkon lirimin e menjëhershëm

Lexo tërë artikullin
Nesër pa energji elektrike do të mbetet gati gjysma e Shkupit

Nesër pa energji elektrike do të mbetet gati gjysma e Shkupit

Për shkak të intervenimeve të caktuara teknike nesër pa energji elektrike do të mbeten shfrytëzuesit e komunave Qendër, Kisella Vodë, Gazi Babë dhe Karposh. Në periudhën prej orës 11:00 deri në orën 16:00 pa energji elektrike do të jenë shfrytëzuesit

Lexo tërë artikullin
Fundi i Janarit me temperatura si në Pranverë

Fundi i Janarit me temperatura si në Pranverë

Moti në Maqedoni do të jetë kryesisht me diell me vranësira mesatare, në pjesët perëndimore kryesisht me vranësira. Nëpër fushëgropa do të ketë paraqitje të mjegullës së mëngjesit. Do të fryjë erë erë dobët, ndërsa në pjesët perëndimore erë jugore

Lexo tërë artikullin
Shkup, komunikacioni në kolaps të vërtetë, faktori njeri dëmi kryesor

Shkup, komunikacioni në kolaps të vërtetë, faktori njeri dëmi kryesor

Pesë persona janë lënduar lehtë në pesë nga gjithsej nëntë aksidentet e regjistruara gjatë ditës së djeshme në rajonin e SPB-së Shkup. Në katër është shkaktuar dëm material. Nga MPB-ja informojnë se dje policia rrugore ka zbuluar dhe sanksionuar numër të madh të

Lexo tërë artikullin