Bujqit mund ti marin subvendionet, kështu vendosi Gjykata Kushtetuese

Bujqit mund ti marin subvendionet, kështu vendosi Gjykata Kushtetuese

Gjykata Kushtetuese në mbledhjen e sotme solli vendim përfundimtar për heqjen e dispozitave kontestuese nga Kodi zgjedhor dhe nga Ligji për parandalim të korrupsionit, me çka duhet të mundësohet pagesa e subvencioneve bujqësore. Vendimi i Gjykatës vlen prej ditës së

Lexo tërë artikullin
Prokuroria Publike dhe ajo Speciale me qëndrime të kundërta Sead Koçanin

Prokuroria Publike dhe ajo Speciale me qëndrime të kundërta Sead Koçanin

Tek gjykatësi i procedurës paraprake në Gjykatën Kushtetuese sot sërish u debatua për kërkesën e Prokurorisë Speciale Publike për paraburgim të Sead Koçanit, i cili është i dyshuari i parë në rastin “Trust”. Prokurori i PSP-së Gavrill Bubevski pas përfundimit të

Lexo tërë artikullin
Ambasada e SHBA-së në Shkup: “Presim formimin e shpejtë që Qeverisë”

Ambasada e SHBA-së në Shkup: “Presim formimin e shpejtë që Qeverisë”

Edhe ambasada e SHBA-ve në Shkup  reagoi pas zhvillimeve politke të ditës së sotme të cilat i vlerësoi si një hap shumë pozitiv lëvizjen përpara të procesit të formimit të qeverisë. “Gjithashtu është shumë e rëndësishme që Presidenti Ivanov dhe liderët

Lexo tërë artikullin
Tahiri: “Sektori mediatik ka nevojë për reforma rënjësore”

Tahiri: “Sektori mediatik ka nevojë për reforma rënjësore”

Vetërregullimi i mediave është e vetmja rrugë që mund të rikthejë respektimin e standardeve profesionale në gazetari. Ky është konstatimi i shefave të delegacionit të BE-së dhe OSBE-së në Shkup, Samuel Zhbogar dhe Nina Suomalainen. “Për fat të keq, gazetaria

Lexo tërë artikullin
Eurodeputetët: “Qeveria e re, t’i zbatojë reformat”

Eurodeputetët: “Qeveria e re, t’i zbatojë reformat”

Deputetët evropianë Eduar Kukan, Knut Flekenshtajn dhe Ivo Vajgëll të cilët ishin ndërmjetësues të Marrëveshjes së Përzhinës theksuan se dhënia e mandatit përbën një hap të rëndësishëm në procesin e formimit të qeverisë. “Ne shpresojmë se fryma konstruktive do t’i

Lexo tërë artikullin
Sot në prokurori dëshmoi edhe kryeparlamentari Xhaferi për dhunën në Kuvend

Sot në prokurori dëshmoi edhe kryeparlamentari Xhaferi për dhunën në Kuvend

Kreu i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, dhe deputetja e LSDM-së Frosina Remenski, dhanë dëshmitë e tyre në Prokurorinë Themelore të Shkupit për dhunën e 27 prillit. “E informova prokurorin me të gjitha ato aspekte të ngjarjes në kuptimin e asaj

Lexo tërë artikullin
Mandatari Zaev takoi Bilall Kasamit

Mandatari Zaev takoi Bilall Kasamit

Lideri i LSDM-së dhe mandatari për formimin e Qeverisë së re Zoran Zaev pas mbarimit të takimit me kryetarin e Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, tha se shpreson që Qeveria e re të formohet sa më shpejtë. “Ajo që u morëm

Lexo tërë artikullin
Milenkos i doli tradhtar Ivanovi

Milenkos i doli tradhtar Ivanovi

Ultranacionalisti, Milenko Nedellkovski, i njohur për qëndrimet e tij antishqiptare dhe antiperëndimore ka reaguar kundër mandatimit të Zoran Zaevit, nga kryetari Gjorge Ivanov, transmeton Flaka. Ai ka thënë se tash ka arsye që të thehet zyra e Ivanovit, ndërkaq e

Lexo tërë artikullin
Ahmeti: Do të veprojmë në përputhje me vullnetin e qytetetarëve

Ahmeti: Do të veprojmë në përputhje me vullnetin e qytetetarëve

Mirëpres dhënien e mandatit për formimin e qeverisë së re reformuese në përputhje me Kushtetutën. Siç edhe thash qysh në fillim, ne do të veprojmë në përputhje me vullnetin e qytetetarëve dhe kthim mbrapa nuk ka”, thotë lideri i BDI-së

Lexo tërë artikullin
Formimi i qeverisë së re me “aminin” e BE-së

Formimi i qeverisë së re me “aminin” e BE-së

Eurokomesari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Johanes Han dhe përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe Siguri e BE-së, Federika Mogerini e kanë përshëndetur dhënien e mandatit për formimin e qeverisë.  Ata u bënë thirrje partive parlamentare që

Lexo tërë artikullin

REKLAMA

PARTNER