60 mërgimtar gostivaras nga fillimi i vitit janë bërë shtetas të huaj

60 mërgimtar gostivaras nga fillimi i vitit janë bërë shtetas të huaj

Mërgimtarët e Gostivarit të cilët janë me punë të përkohshme në vendet perendimore, me të madhe ndërrojnë shtetësinë e tyre. Lënë atë të vendlindjes dhe me automatizëm bëhen shtetas të vendit ku janë duke jetuar dhe punuar në vendet evropiane,

Lexo tërë artikullin
DASH: Ndarja e mandatit, hap i rëndësishëm për demokracinë e vendit

DASH: Ndarja e mandatit, hap i rëndësishëm për demokracinë e vendit

SHBA ka përshëndetur vendimin e presidentit Ivanov për t’i dhënë mandatin për formimin e Qeverisë së re kreut të LSDM-së Zoran Zaev. Nga departamenti i shtetit amerikan theksojnë se ky vendim përbën një hap të rëndësishëm për demokracinë në vend

Lexo tërë artikullin
Sheqerinska: Puna e politikanëve është të japin përgjigje, jo të qajnë

Sheqerinska: Puna e politikanëve është të japin përgjigje, jo të qajnë

Zv.kryetarja e LSDM-së dhe deputetja, Radmilla Sheqerinska sonte për Tv Telma tha se në periudhën e ardhshme kritika do të ketë, por ata nuk janë të dëmshme, por vetëm mund të alarmojnë, transmeton FLAKA. “Kritikat në dy vitet e fundit

Lexo tërë artikullin
Ahmeti: I kthehemi normalitetit, por Qeveria e re nuk do ta ketë të lehtë

Ahmeti: I kthehemi normalitetit, por Qeveria e re nuk do ta ketë të lehtë

“Unë kam biseduar edhe me zotin Zoran Zaev se ne nuk duhet të japin porosi frikësuese për opizitën, jo mesazhe se do të burgosim sot ose nesër, pasi Zaevit i duhet të jetë stabil si kryeministër. Ne nuk mund të

Lexo tërë artikullin
Griezmann: Juve fiton Championsin, Buffon merr “Topin e artë”

Griezmann: Juve fiton Championsin, Buffon merr “Topin e artë”

Sulmuesi francez i Atletico Madridit, Antoine Griezmann, në një intervistë të dhënë për media nënvizoi se skuadra e tij e ka përmbushur objektivin me praninë në gjysmëfinale të Championsit. A e patë ndeshjen e Real Madridit ndaj Celta? Po, pati

Lexo tërë artikullin
Be-ja dha donacion për Agjencionin për Ushqim dhe Veterinari disa automjete dhe paisje të reja

Be-ja dha donacion për Agjencionin për Ushqim dhe Veterinari disa automjete dhe paisje të reja

Zoran Popovski, drejtori i Agjencisë për Ushqim dhe Veterinari (AUV), pret që në periudhën e ardhshme të paktën të dyfishohet rritja e efektivitetit në punën e institucionit. Këtë, siç tha, e mundëson donacioni nga Bashkimi Evropian në pajisje dhe automjete

Lexo tërë artikullin
Absolventët e UT-së e festuan përfundimin e studimeve

Absolventët e UT-së e festuan përfundimin e studimeve

Apsolventët e gjeneratës 2016/17 të Universitetit të Tetovës, me një mbrëmje festive e shënuan përfundimin e studimeve të tyre. Parlamenti Studentor i Universitetit të Tetovës, këtë vit u përkujdes që mbrëmja solemne e apsolventëve të organizohet në Hotel Drini në

Lexo tërë artikullin
Në Maqedoni ka 418 persona të moshës mbi 100 vjeçare

Në Maqedoni ka 418 persona të moshës mbi 100 vjeçare

Në Maqedoni ka së paku 418 pacient që kan mbi 100 vjet. Shumica e tyre janë të gjinisë femërore, dhe më shumë gjysma gjinden në Shkup dhe rethinë, transmeton FLAKA. Të gjithë kan sigurim aktiv shëndetësor, tregojnë të dhënat e “Termini

Lexo tërë artikullin
LSDM: “Në Kuvend do të ngrihet propozim për pezullim të testimit ekstern”

LSDM: “Në Kuvend do të ngrihet propozim për pezullim të testimit ekstern”

LSDM-ja paralajmëroi se në Parlament do t’i parashtrojnë propozim-ndryshimet e ligjeve për arsim fillor dhe të mesëm me të cilin do të pezullohet testimi ekstern. “Presim me procedurë të shkurtuar të miratohen ndryshimet ligjore dhe që nga ky vit të

Lexo tërë artikullin
Në shtator Gjimnazi i Sarajit do të hap dyert edhe për të rriturit

Në shtator Gjimnazi i Sarajit do të hap dyert edhe për të rriturit

Nga shtatori i këtij viti, banorët e komunës së Sarajit që nuk arritën shkollimin e tyre ta përfundojnë në kohë të rregullt, do të kenë mundësi që të regjistrohen në shkollën e natës. Kryetari i komunës së Sarajit Bekim Murati

Lexo tërë artikullin

REKLAMA