Back to homepage

Maqedoni

САД и Велика Британија им препорачуваат на своите граѓани да ја напуштат Украина – Европската Унија не гледа причина за евакуација

САД и Велика Британија им препорачуваат на своите граѓани да ја напуштат Украина – Европската Унија не гледа причина за евакуација

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од својата амбасада во Украина, поради зголемените стравувања од руска инвазија. Официјални лица велат дека нема конкретни закани за британските дипломати, но околу половина од персоналот што работи во Киев ќе се врати

Read Full Article
НАТО го зајакнува источното крило, Москва обвинува за ширење хистерија

НАТО го зајакнува источното крило, Москва обвинува за ширење хистерија

Велика Британија и САД одлучија да го намалат бројот на персоналот во своите амбасади во Киев, дополнително зголемувајќи ги стравувањата дека руската инвазија на Украина е неминовна. За разлика од нив останатите европски сојузници за сега не планираат такви чекори,

Read Full Article
Тетовските обвинители почнаа да го разгледуваат извештајот на германските експерти за пожарот во модуларната болница

Тетовските обвинители почнаа да го разгледуваат извештајот на германските експерти за пожарот во модуларната болница

Основното јавно обвинителство го доби преведениот извештајот од истрагата за пожарот во тетовската модуларна болница направен од експертите и истражителите од Сојузната криминалистичка полиција од Германија, информираат од Јавното Обвинителство. Сега петте обвинители кои работат на предметот отворен поради пожарот

Read Full Article
Кој е рецептот за милиони-Мијалков го нема, а веќе нема ниту корона па дојде во суд на „Плацеви на Водно“

Кој е рецептот за милиони-Мијалков го нема, а веќе нема ниту корона па дојде во суд на „Плацеви на Водно“

Сашо Мијалков од корона боледување се врати во судница, но во одговор на новианрите вели нема рецепт за милионите кои ги приложи како гаранција. По 10 дена изолација и без сериозни симмптоми на ковид обвинетиот Сашо Мијалков одново седна во

Read Full Article
Миле Јанакиевски со патерици од дома донесен во судница за „Топлик“

Миле Јанакиевски со патерици од дома донесен во судница за „Топлик“

Скокнал и лошо паднал. Така кажал на лекарите, а тие му дале дијагноза – „екстензија на десното колено“, но и патерици со кој од дома беше донесен во судската сала. Обвинетиот Миле Јанакиевски 10 дена се лекува од серизона повреда

Read Full Article