Државата плаќа пест милиони евра буџетски пари за парното преку АД ЕСМ за БЕГ

Државата плаќа пест милиони евра буџетски пари за парното преку АД ЕСМ за БЕГ

По одлуката на владата стаса и сумата. Со 6 милиони евра буџетски средства ќе се плаќа разликата од реалната и постојната цена за топлинска енергија за сметките за парно на граѓаните. Владата субвенционира, државната АД ЕСМ ќе ги добие средствата,

Read Full Article
Нови 2.071 случај на Ковид-19, оздравени 1.450, починале 11 лица

Нови 2.071 случај на Ковид-19, оздравени 1.450, починале 11 лица

Во последните 24 часа се регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 од направени 6.010 тестови, информира Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје. Оздравени се 1.450 пациенти, а починале 11 лица. Од новите случаи, во Скопје се

Read Full Article
Пендаровски телефонски со Радев: Македонија е подготвена за интензивирање на соработката

Пендаровски телефонски со Радев: Македонија е подготвена за интензивирање на соработката

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. Претседателот Пендаровски му честиташе на претседателот Радев за стапувањето на должноста и му посака успешен мандат. Двајцата претседатели разговараа за најновиот развој на билатералните односи меѓу

Read Full Article
Согласност за една изборна единица но, не и за предвремени избори

Согласност за една изборна единица но, не и за предвремени избори

СДСМ не му верува на ВМРО-ДПМНЕ а опозициската партија не и верува  на владејачката. Ќе успеат ли партиите да се усогласат за измени на Изборниот законик?За прв пат јавно од сите е дадена поддршка за една изборна единица, но ВМРО-ДПМНЕ

Read Full Article
Се чека Бугарија да ги формира работните групи кои треба да да ја засилат соработката меѓу двете земји

Се чека Бугарија да ги формира работните групи кои треба да да ја засилат соработката меѓу двете земји

Македонија е подготвена во наредниот период да го интензивира дијалогот со Бугарија. Ова, во телефонски разговор, му го кажа претседателот Стево Пендаровски на неговиот бугарски колега Румен Радев, соопштија од Кабинетот на претседателот. Во меѓувреме, пред одржувањето на заедничката седница

Read Full Article