Џафери: Пцовките не беа кон вработените, туку кон нивниот однос кон работата што ја имаат

Џафери: Пцовките не беа кон вработените, туку кон нивниот однос кон работата што ја имаат

На собраниските службеници местото им е на работа среде работното време, а не на кафе на улица Македонија. Вака коментира собранискиот спикер Талат Џафери, откако беше снимен како со погрдни зборови им се обраќа на вработените во Службата. Снимката која

Read Full Article
Властите бараат тестови за мајмунски сипаници

Властите бараат тестови за мајмунски сипаници

Во Македонија нема мајмунски сипаници ама здравствениот систем сака да се подготви за нив. Комисијата за заразни болести ќе бара од Светската здравствена организација да и обезбеди тестови за откривање на болеста но и лекарства доколку постојат. Следење скрининг дијагностика

Read Full Article
Советниците на СДСМ од Битола се сомневаат дека градоначалникот им ги прислушкува службените компјутери

Советниците на СДСМ од Битола се сомневаат дека градоначалникот им ги прислушкува службените компјутери

Советниците на СДСМ од Битола се сомневаат дека градоначалникот им ги прислушкува службените компјутери. Велат дека постои основано сомнение дека им е извршен упад во службените компјутери кои советниците ги добил од општината. Поднесена е кривична пријава и очекуваат обвинителството

Read Full Article
ССНМ и ЗНМ за случајот со полициско повикување на уредничка на Телма: Повикување новинари во истраги може да води кон цензура и самоцензура

ССНМ и ЗНМ за случајот со полициско повикување на уредничка на Телма: Повикување новинари во истраги може да води кон цензура и самоцензура

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагираат на постапувањето на Основното јавното обвинителство (ОЈО) и Министерството за внатрешни работи (МВР), овој пат поврзано со Весна Јовановска-Дојчиновска, уредник во Телма Телевизија. Обвинител

Read Full Article
Протестот на Управата за матични книги заврши без средба со претставници од Министерството за финансии

Протестот на Управата за матични книги заврши без средба со претставници од Министерството за финансии

Тргнаа од паркот „Жена –борец“ и пешки и со возила дојдоа пред Министерството за финансии, каде ја блокираа улицата „ Даме Груев“. Но , денешниот протест на Независниот синдикат на Управата за водење матични книги и покрај вклучените сирени од

Read Full Article