28 vjet UT, Taravari: Ta ruajm dhe ta mbrojmë Universitetin

28 vjet UT, Taravari: Ta ruajm dhe ta mbrojmë Universitetin

Ta ruajmë e ta mbrojmë Universitetin e Tetovës, ashtu si e themeluan dhe ngritën studentët, profesorët dhe populli Më 17 dhjetor të vitit 1994, intelektualë të kohës me në krye profesor Fadil Sulejmanin, profesorë nga gjitha trevat shqiptare u tubuan

Read Full Article
Mos derdhni lotë krokodili për lirimin e Mijallkovit, ta fillojmë reformën në gjyqësor

Mos derdhni lotë krokodili për lirimin e Mijallkovit, ta fillojmë reformën në gjyqësor

Shkruan Sirija Rashidi nga Aleanca për Shqiptarët Rasti i djeshëm skandaloz me lirimin e Sasho Mijallkovit nga dënimi me 12 vjet burg nuk guxon të kalohet vetëm me deklarata dhe distancime. Reagimet e disa pushtetarëve që derdhin lotë krokodili për

Read Full Article
Korrupsioni gërryen potencialin e Shqipërisë – koment nga Yuri Kim

Korrupsioni gërryen potencialin e Shqipërisë – koment nga Yuri Kim

Teksa shënuam Ditën Ndërkombëtare Anti-Korrupsion dje, është me rëndësi që të rigjallërojmë përpjekjet tona për t’i dhënë fund murtajës së korrupsionit. Korrupsioni iu vjedh qytetarëve dhe brezave të ardhshëm pasurinë dhe shpresën. Ai than rritjen ekonomike, pengon zhvillimin, minon demokracinë,

Read Full Article
Ratkoceri: Albanofobia maqedonase ia kalon edhe bullgarofobisë

Ratkoceri: Albanofobia maqedonase ia kalon edhe bullgarofobisë

Njohësi i rrethanave politike dhe gazetari i të përditshmes, “Koha”, Arben Ratkoceri ka dalë në mbrojtje të krye prokurorit Islam Abazi i cili me vota të drejtpërdrejta nga prokurorët u zgjodh shef i Prokurorisë kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Read Full Article
A është ideja e Evropës për ushtrinë, thjesht një ëndërr?

A është ideja e Evropës për ushtrinë, thjesht një ëndërr?

Nevojat e Evropës janë të shumta: Ushtarakët po synojnë të përmirësojnë kapacitetet e tyre të komunikimit, të forcojnë lëvizshmërinë dhe përmirësojnë mjetet e tyre të inteligjencës dhe zbulimit. Njëkohësisht, rajonet e Evropës po përballen me dobësi të ndryshme, të cilat

Read Full Article