Gostivar, “SLOVO 21”, hap konkursin ndërkombëtar poetik

Gostivar, “SLOVO 21”, hap konkursin ndërkombëtar poetik

Shoqata për kulturë dhe vlera të përbashkëta “SLOVO 21”, Gostivar, njofton se ka hapur konkursin ee radhës të Festivalit të VI ndërkombëtar poetik, raporton FLAKA. Për FESTIVALIN NDËRKOMBËTAR POETIK “SHKËNDIJAT LETRARE 2019” Gostivar, të drejtë për pjesëmarrje kanë të gjithë

Lexo tërë artikullin
I thjeshti Xhevdet Bajraj, poeti pa superpozim

I thjeshti Xhevdet Bajraj, poeti pa superpozim

Leonard Veizi Duket sikur në libraritë e Shqipërisë, vëllimet poetike me titujt elegantë e kopertina joshëse, kanë mbetur në vendin e suvenireve, të paprekura. Prurjet janë aq të shumta sa duken si masë pa mbarim. Pyetja vetëm një: A lexohet

Lexo tërë artikullin
Sot shënohet përvjetori i vdekjes së Naim Frashërit, patriot, poet dhe shkrimtar shqiptar.

Sot shënohet përvjetori i vdekjes së Naim Frashërit, patriot, poet dhe shkrimtar shqiptar.

Naim Frashëri lindi më 25 maj 1846 në Frashër të Përmetit dhe vdiq më 20 tetor 1900 në lagjen Erenqoj të Stambollit, ku edhe u varros. Rridhte nga dega e Dakollarëve ose e Dulellarëve e Familjes Frashëri. Eshtrat e tij janë sjellë në Shqipëri në vitin 1937.[1] Ishte poeti më i madh i rilindjes kombëtare

Lexo tërë artikullin
Shkrimtari që dyzon karakteret letrare

Shkrimtari që dyzon karakteret letrare

Kur Saul Bellow e fitoi “Nobelin” për letërsi më 1976, rrëfente se brenda tij po “shkrihej fëmija”, por se “i madhi kishte dyshime”. Bellow thoshte se kuptoi që kishte njëfarë “poshtërimi sekret i lidhur me çmimin”, sepse “shumë prej shkrimtarëve

Lexo tërë artikullin
Buzqeshje e përgjakur – Kushtuar Harun Aliu – Kushtrimit

Buzqeshje e përgjakur – Kushtuar Harun Aliu – Kushtrimit

Kushtuar Harun Aliut – Kushtrimit

Lexo tërë artikullin
Lotë për t’u bërë ai… që je

Lotë për t’u bërë ai… që je

Shënime për romanin “Kur qau Niçja”, Irvin D. Yalom, përkthyer nga Lira Sejdini Vaid Çfarë humbasim kur nuk duam të pranojmë hendekun mes asaj që jemi dhe asaj që kemi dashur të jemi? A mund të bëhemi ai/ajo që jemi

Lexo tërë artikullin
Azem Shkreli, poet i dashurisë dhe luftës

Azem Shkreli, poet i dashurisë dhe luftës

Shko, më mirë dhe hesht/ Mos u kthe mbas/Mos i harro sytë e përlotur n’shtekballin tim/Mos thuaj lamtumirë/E kur t’shkojsh larg, më larg se prej blerimi n’blerim/E kur t’shkojsh larg, më larg se prej zemre në zemër… Azem Shkreli i

Lexo tërë artikullin
Poezi nga poeti Driton Zenku

Poezi nga poeti Driton Zenku

Driton ZENKU, poezi nga libri ”Rruga e Rrugëve” MENDIME TË PATHËNA Gurra e tmerrit është aty ku mendimi përfundon ku lind ku fjala s’del tej gjeografisë së njeriut ku zëri lind tinguj memece ku mendja ngulfatet në pallate mendimesh, …

Lexo tërë artikullin

REKLAMA