Back to homepage

vstnmr2022ttsv

“Amnesty International” për Maqedoninë e Veriut: Dhunë ndaj grave dhe vajzave, homofobi dhe gjuhë e urrejtjes

“Amnesty International” për Maqedoninë e Veriut: Dhunë ndaj grave dhe vajzave, homofobi dhe gjuhë e urrejtjes

Nga këndvështrimi i të drejtave të njeriut, viti 2021 ishte kryesisht një histori tradhtie dhe hipokrizie në korridoret e pushtetit, thuhet në Raportin Vjetor të “Amnesty International” për gjendjen e me të drejtat e njeriut në botë në vitin 2021,

Read Full Article
Korrupsioni në RMV vazhdon të jetë një e keqe mjaft e përhapur

Korrupsioni në RMV vazhdon të jetë një e keqe mjaft e përhapur Updated

Komisioni Kundër Korrupsionit kohëve të fundit ka lëshuar një numër të madh të rekomandimeve për përmirësimin e procedurës publike për punësime në sektorin publik, për eliminimin e nepotizmit, klientelizmit dhe kronizmit, duke përfshirë këtu edhe emërimin e udhëheqësve  dhe anëtarëve

Read Full Article
Kritiku i Putinit, Navalny u fut nga Kremlini në listën e “terroristëve dhe ekstremistëve”

Kritiku i Putinit, Navalny u fut nga Kremlini në listën e “terroristëve dhe ekstremistëve” Updated

Lideri kryesor i opozitës ruse, Alexei Navalny, i cili ndodhet në burg prej një viti, është shtuar në listën ruse të “terroristëve dhe ekstremistëve”, sipas listës së shërbimit të inteligjencës financiare ruse Rosfinmonitoring, shkruan AFP, raporton Portalb.mk. Në listë u përfshi

Read Full Article
Вистиномер: Новите соеви на вирусот не се предизвикани од вакцините

Вистиномер: Новите соеви на вирусот не се предизвикани од вакцините Updated

Сите научни докази говорат дека новите варијанти најмногу се шират помеѓу невакцинираните. Вирологот Фридеман Вебер од универзитетот „Јустус Либиг“ во Гисен е дециден дека невакцинираните лица се оние кои ја предизвикаат мутацијата на вирусот. Наспроти тврдењето во постот, научно е

Read Full Article
Zadorozhnjuk: Ukraina nuk e lartëson nazizmin, vendi humbi mbi 8 milionë njerëz në Luftën e Dytë Botërore

Zadorozhnjuk: Ukraina nuk e lartëson nazizmin, vendi humbi mbi 8 milionë njerëz në Luftën e Dytë Botërore Updated

Ukraina ka humbur më shumë se 8 milionë njerëz në Luftën e Dytë Botërore, ndërmjet viteve 1939 dhe 1945, prandaj nuk ka asnjë arsye për të lartësuar nazizmin, tha Ambasadorja e Ukrainës në vendin tonë Natalia Zadorozhnjuk pas protestës së

Read Full Article