Vitaminat më të rëndësishme kundër çdo sëmundje/ Ja në cilat ushqime i gjeni

Vitaminat më të rëndësishme kundër çdo sëmundje/ Ja në cilat ushqime i gjeni

Shkaqet se përse një njeri sëmuret janë nga më të ndryshmet, duke filluar që nga gjenetika e deri tek stili i jetesës apo aksidente të jashtme. Ajo çfarë është e rëndësishme, është kujdesi që secili duhet t’i kushtojë mirëqenies dhe

Lexo tërë artikullin
Studimi: Pini deri në 25 filxhanë kafeje në ditë, asnjë pasojë për zemrën

Studimi: Pini deri në 25 filxhanë kafeje në ditë, asnjë pasojë për zemrën

Jeni të “dashuruar” pas një filxhani kafeje, saqë nuk arrini dot të frenoni veten për konsum të përditshëm? Mos u shqetësoni! Cilido që konsumon deri në 25 filxhanë kafeje në ditë duhet të mbetet i sigurtë se nuk ka për

Lexo tërë artikullin
Tre fëmijë dhe një i rritur në gjendje të rëndë për shkak të komplikimeve nga fruthi

Tre fëmijë dhe një i rritur në gjendje të rëndë për shkak të komplikimeve nga fruthi

Publiku mbetet gjithnj% pak ose aspak e informuar mbi gjendjen e të infektuarve dhe të vdekurve për shkak të komplikimeve nga gripi dhe fruthi. Nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti i Shëndetit Publik gazetarët presin përgjigje për pyetjet e tyre

Lexo tërë artikullin
Spitali “8 Shtatori” ngeli pa dy tomografët kompjuterik, rastet urgjente dhe të rënda i dërgojnë në Qendrën Klinike

Spitali “8 Shtatori” ngeli pa dy tomografët kompjuterik, rastet urgjente dhe të rënda i dërgojnë në Qendrën Klinike

Spitali i përgjithshëm i qytetit “8 Shtatori” në Shkup punon pa tomografë kompjuterik, pasi që tuba e katodës është harxhuar edhe në aparatin e dytë. Rastet urgjente i pranojnë, por ata me lëndime ose gjendje të rënda, kur nevojitet edhe

Lexo tërë artikullin
Ku të informohen qytetarët se cilat spitale private janë të regjistruara ligjërisht në Maqedoni?

Ku të informohen qytetarët se cilat spitale private janë të regjistruara ligjërisht në Maqedoni?

Pacientët nuk janë të informuar publikisht se cilët dhe sa ofrues privatë të kujdesit shëndetësor punojnë ligjërisht. Ministria e Shëndetësisë nuk respekton ligjin e kujdesit shëndetësor që e ka propozuar vetë, përcjell FLAKA. Ndonëse në Nenin 67 nga 333 thekson

Lexo tërë artikullin
Mundësohen analiza të diagnostikimit gjenetik të sëmundjeve trashëguese në llogari të FSSHM

Mundësohen analiza të diagnostikimit gjenetik të sëmundjeve trashëguese në llogari të FSSHM

Ministria e Shëndetësisë kumtoi se me Fondin për Sigurim Shëndetësor të Maqedonisë kanë mundësuar analizat për diagnostikim molekuar të sëmundjeve trashëguese të përfshihen në listën e shërbimeve të mbuluara me mjetet e FSSHM-së. Bëhet fjalë për shtatë shërbime të kërkuara

Lexo tërë artikullin
Filipçe: Edhe dy pacientë të sëmurë nga gripi janë në gjendje kritike

Filipçe: Edhe dy pacientë të sëmurë nga gripi janë në gjendje kritike

Edhe dy pacientë të sëmurë nga gripi janë në gjendje kritike dhe janë në aparat për ventilim mekanik. Shpresoj se nuk do të ketë përkeqësime shtesë të gjendjes së tyre shëndetësore, deklaroi sot ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe. Potencoi se

Lexo tërë artikullin
Qeveria, plan për uljen e vdekshmërisë te foshnjat

Qeveria, plan për uljen e vdekshmërisë te foshnjat

Si pasojë e mungesës së theksuar të gjinekologëve të rinj, ministria e Shëndetësisë ka përpiluar plan i cili obligon gjinekologët specialistë të nivelit sekondar që të kryejnë kontrollet e nivelit primar në zonat ku ka mungesë të gjinekologëve dhe ambulancave

Lexo tërë artikullin
Mungesa e gjinekologëve, specialistët gjinekologë do të jenë edhe gjinekologë amë

Mungesa e gjinekologëve, specialistët gjinekologë do të jenë edhe gjinekologë amë

9 qytete përballen me mungesën e gjinekologëve amë, mes tyre edhe Tetova, Gostivari, Kumanova, Strumica dhe Prilepi. Për të zgjidhur këtë problem, Ministria e Shëndetësisë ka vendosur që të vërë në shërbim specialistët gjinekologë. Në rajonet rurale shërbime gjinekologjike do

Lexo tërë artikullin
Gjumi i tepërt rrezik për sulm në tru

Gjumi i tepërt rrezik për sulm në tru

Njerëzit që flenë më shumë se nëntë orë vuajnë një rrezik 70 për qind më të lartë të goditjes, sipas shkencëtarëve amerikanë nga Universiteti i Alabama. Rezultatet e publikuara në revistën shkencore Neurologji u mblodhën nga rreth 17,000 të anketuar

Lexo tërë artikullin

REKLAMA