Këshilla për foshnjat 0-12 muajsh, pesha e lindjes

Këshilla për foshnjat 0-12 muajsh, pesha e lindjes

Prof. Selaudin Bekteshi Zhvillimi i femijes Me shprehjen zhvillim i femijes ose me drejt rritje dhe zhvillim i femijes ne kuptojme ne pergjithesi shtesat dhe ndryshimet ne peshe e ne gjatesi qe nga lindja e femijes e deri ne perfundimin

Lexo tërë artikullin
Këshilla për foshnjat 0-12 muajsh, zhvillimi i femijes

Këshilla për foshnjat 0-12 muajsh, zhvillimi i femijes

Prof. Selaudin Bekteshi Zhvillimi i femijes Me shprehjen zhvillim i femijes ose me drejt rritje dhe zhvillim i femijes ne kuptojme ne pergjithesi shtesat dhe ndryshimet ne peshe e ne gjatesi qe nga lindja e femijes e deri ne perfundimin

Lexo tërë artikullin
Avokado një ushqim i çmuar për shëndetin

Avokado një ushqim i çmuar për shëndetin

Përdorimi i avokados ofron shumë përfitime shëndetësore. Ka një vlerë ushqyese dhe i përket të njejtës familje si kanella, transmeton parrotlla. Avokado ka origjinën nga Meksika. Avokado ka vlerë mbresëlënëse ushqyese dhe përmban shumë vitamina esenciale dhe minerale si vitamina

Lexo tërë artikullin
Diabeti, sëmundja me një hov pa fre

Diabeti, sëmundja me një hov pa fre

Bota përballet me një “hov pa frè” të diabetit, që sot prek gati një në 11 të rritur. Në raportin e fundit të saj, Organizata Botërore e Shëndetësisë flet për katërfishim të rasteve, nga 108 milionë që ishin në 1980-n,

Lexo tërë artikullin
Ushqimet që mbrojnë nga kanceri

Ushqimet që mbrojnë nga kanceri

Roli kryesor i dietës e cila ndihmon në parandalimin e kancerit mbështetet në aftësitë antioksiduese, ose aftësinë e atyre ushqimeve që të deaktivojnë kimikatet e dëmshme në trup, të njohura si radikalet e lira. Radikalet e lira formohen çdo ditë

Lexo tërë artikullin
Ushtrimet pilates gjatë shtatzënësisë

Ushtrimet pilates gjatë shtatzënësisë

Shikoni si duket treningu pilates për shtatzënat dhe dëgjoni këshillat e mamisë dhe edukatorëve të ushtrimeve prenatale se si, kur dhe për ç’shkak duhet ushtruar gjatë shtatzënësisë. Ushtrimet e kontrolluara ndikojnë në shëndetin e shtatzënës, në kondicionin e saj fizik

Lexo tërë artikullin
Ushtrimet e ngadalësojnë plakjen

Ushtrimet e ngadalësojnë plakjen

Të gjithë e dimë që ushtrimet janë të mira për trupin dhe trurin, por kur është në pyetje që këtë ritëm ta ruajmë dhe praktikojmë rregullisht nuk është gjithmonë e lehtë. Për ato ditët në të cilat nuk ndiheni sikur

Lexo tërë artikullin
Virusi Zika vret  indet në trurin e foshnjave

Virusi Zika vret indet në trurin e foshnjave

Virusi Zika vret të gjitha llojet e indeve të cilat zhvillohen në tru, bëjnë me dije kërkimet më të fundit.Ai është në gjendje të shkatërrojë ose të pengojë rritjen e qelizave nervore që kanë ndërtuar trurin dhe sistemin nervor. Zbulimi

Lexo tërë artikullin
10 shenja paralajmëruese të kancerit

10 shenja paralajmëruese të kancerit

Një rënie në peshë e pashpjegueshme, ethe vazhdojnë për javë , gjakderdhje të pazakontë ose plagë që nuk shërohet . Këto mund të jenë , sipas Organizatës Amerikane të Kancerit, disa nga shenjat paralajmëruese të një tumori . Sinjale që

Lexo tërë artikullin
Bota në rrezik nga obeziteti

Bota në rrezik nga obeziteti

“Në botë ka më shumë persona obezë se nënpeshë”, në këtë përfundim ka dalë një studim i kolegjit “Imperial” në Londër, sipas të cilit, obeziteti është trefishuar tek meshkujt dhe është dyfishuar tek femrat në harkun kohor 1975-2014. Studimi ka

Lexo tërë artikullin

REKLAMA