CODIV-19. Si reagon truri gjatë ditëve të izolimit?

CODIV-19. Si reagon truri gjatë ditëve të izolimit?

Në situata të paparashikueshme, reagimet e trurit të njeriut janë shumë interesante. Këtë e thonë ekspertët të cilat kanë arritur të identifikojnë reagimet e trurit në këto kohë pandemie. Krijon Probleme Të Zgjidhshme Truri ka aftësinë të na shpërqendrojë nga

Lexo tërë artikullin
Grupi i gjakut, ja çfarë tregon për shëndetin, ushqimet që këshillohen më tepër

Grupi i gjakut, ja çfarë tregon për shëndetin, ushqimet që këshillohen më tepër

Studimet e shumta tregojnë se grupi i gjakut luan një rol shumë të rëndësishëm në shëndet. Grupet e gjakut janë katër: A, B, AB dhe Zero. Këto grupe formohen që në fillim të jetës. Çdo grup gjaku ka karakteristika unike

Lexo tërë artikullin
A mund të jeni imun pasi të rikuperoheni nga koronavirusi

A mund të jeni imun pasi të rikuperoheni nga koronavirusi

Është e paqartë nëse njerëzit që shërohen nga COVID-19 do të jenë imunë ndaj këtij virusi dhe nëse po, sa kohë do të zgjasë ky imunitet. “Ne nuk dimë shumë”, tha Matt Frieman, studiues në Shkollën e Mjekësisë në Universitetin

Lexo tërë artikullin
Çfarë ndodh nëse dikush nga familja juaj preket nga koronavirusi

Çfarë ndodh nëse dikush nga familja juaj preket nga koronavirusi

Virusi vdekjeprurës që tashmë epiqendër ka Europën, COVID-19, është përhapur gjithandej edhe në vendin tonë Ky virus i cili mori jetën e tre personave vetëm gjatë ditës së sotme në Kosovë, Maqedoni të Veriut e më pas edhe në Shqipëri,

Lexo tërë artikullin
COVID-19/ Këshillat e ekspertëve për pacientët që vuajnë nga mëlçia

COVID-19/ Këshillat e ekspertëve për pacientët që vuajnë nga mëlçia

Pavarësisht nivelit të lartë të infeksionit të njerëzve në mbarë globin, virusi COVID-19 rrethohet nga shumë paqartësi dhe pikëpyetje. Ajo që dihet deri më tani është se njerëzit që vuajnë nga disa sëmundje kronike, si ajo e zemrës, veshkave, mushkërisë,

Lexo tërë artikullin
Mënyrat natyrale dhe ushqimet e duhura për një gjumë të qetë

Mënyrat natyrale dhe ushqimet e duhura për një gjumë të qetë

Melatonina është një hormon që prodhohet nga truri për të rregulluar ciklet e gjumit dhe për t’i dhënë njeriut qetësi çdo natë. Trupi prodhon 5 deri në 25 mikrogramë melatoninë çdo natë. Kjo sasi pakësohet me kalimin e moshës, gjë

Lexo tërë artikullin
Pastrimi dhe dezinfektimi/ 2 hapat më të rëndësishëm të mbrojtjes nga COVID-19

Pastrimi dhe dezinfektimi/ 2 hapat më të rëndësishëm të mbrojtjes nga COVID-19

Hera e fundit që Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli një pandemi ishte qershori i vitit 2009 si pasojë e përhapjes massive të gripit të derrit H1N1.11 vjet më vonë, bota po përballet me një armik të ri tinëzar i cili

Lexo tërë artikullin
Gripi dhe virozat/ Cilat janë masat e duhura që shmangin sëmundjet

Gripi dhe virozat/ Cilat janë masat e duhura që shmangin sëmundjet

Gjatë dimrit, Instituti i Shëndetit Publik regjistroi mbi 14,000 persona të sëmurë me grip në javë. Pjesa më e madhe e të sëmurëve në vend ishin fëmijë. Stina e virozave duket akoma larg përfundimit, ndaj është tejet e rëndësishme që

Lexo tërë artikullin
Çfarë duhet të bëni për më shumë energji gjatë ditës

Çfarë duhet të bëni për më shumë energji gjatë ditës

Të qenit energjikë është e nevojshme për të kryer aktivitetet që mbushin ditën. Por në rastin e njeriut, energjia nuk vjen me një të ndezur të çelësit. Mësoni rregullat e arta për të pasur sa më shumë energji gjatë ditës,

Lexo tërë artikullin
Si deri te vetizolim i duhur shtëpiak

Si deri te vetizolim i duhur shtëpiak

Rrini në shtëpi, përveç se në raste të urgjencave. Nëse keni mundësi, punoni nga shtëpia. Ndahuni nga të tjerët në hapësira të ndryshme. Rregullisht ajrosni hapësirat. Përdorni toilet të veçantë. Shmangni përdorimin e përbashkët të mjeteve për amvisëri si fasulet

Lexo tërë artikullin