Këto janë simptomat e koronavirusit ndaj të cilave duhet të alarmohemi

Këto janë simptomat e koronavirusit ndaj të cilave duhet të alarmohemi

Ka disa simptoma të koronavirusit ndaj të cilave duhet të alarmoheni. Simptomat e sëmundjes së koronavirusit (COVID-19) janë shumë të ngjashme me ato të gripit dhe ndonjëherë me ato të sindromave të tjera të ftohjes tipike për sezonin e ftohtë.

Lexo tërë artikullin
Këshilla praktike kundër Coronavirusit

Këshilla praktike kundër Coronavirusit

Coronavirusi mund të mos tregojë shenja infeksioni për shume ditë. Atëherë, si mund ta marrë vesh dikush nëse është prekur apo jo?     Informacioni me i fundit është se periudha e inkubacionit mund të shkojë deri në 28 ditë

Lexo tërë artikullin
Qëndrimi ulur shkakton sëmundjen vdekjeprurëse

Qëndrimi ulur shkakton sëmundjen vdekjeprurëse

Kalimi i orëve para ekranit televiziv ju ndihmon të ndiheni mirë, por kjo përkeqëson enët e gjakut. Studiuesit kanë zbuluar se njerëzit që kalojnë shumë kohë para TV janë në rrezik për mpiksjen e gjakut.Ajo ndodh në këmbë dhe mund

Lexo tërë artikullin
Masat e reja kundër koronavirusit/ Çfarë duhet të kini kujdes

Masat e reja kundër koronavirusit/ Çfarë duhet të kini kujdes

Ministria e Shëndetësisë ka vepruar me masa të reja. Çdo veprim i marrë ndihmon në sigurimin e shëndetit të qytetarëve si dhe në shmangien e infektimit të personave të tjerë. Thelbi i këtyre masave, që vijnë si propozim nga Komiteti

Lexo tërë artikullin
Ilaç popullor për organizëm rezistues ndaj të gjitha sëmundjeve

Ilaç popullor për organizëm rezistues ndaj të gjitha sëmundjeve

Vetëm një bimë ka një spektër të plotë të përfitimeve shëndetësore kur bëhet fjalë për forcimin e imunitetit. Gjethe delli është një nga bimët medicinale më të gjithanshme dhe të arritshme. Gjethja delli femër (Plantago major) dhe gjethja delli mashkull

Lexo tërë artikullin
Këto dhjetë gjëra që i prekim çdo ditë janë plot me viruse ose baktere

Këto dhjetë gjëra që i prekim çdo ditë janë plot me viruse ose baktere

Shumica e patogjenëve janë viruse ose baktere që mund të shkaktojnë infeksione nga viruset e zakonshëm deri te sëmundjet që kërcënojnë jetën.Këto janë 10 vendet me të cilat do t’i hasni më shpesh, dhe ne gjithashtu japim këshilla se si

Lexo tërë artikullin
Koronavirusi/ Doktori japonez tregon si ta kuptosh në 10 sekonda nëse je i prekur, por sa e vërtetë është kjo?

Koronavirusi/ Doktori japonez tregon si ta kuptosh në 10 sekonda nëse je i prekur, por sa e vërtetë është kjo?

Teksa frika ndaj koronavirusit duket se ka kapluar mbarë njerëzimin, kudo në rrjetet sociale (përcjellë gjithashtu edhe nga media të ndryshme) po shpërndahet me shpejtësi zbulimi i një mjeku dhe fizikanti japonez. Ky i fundit pretendon se në vetëm 10

Lexo tërë artikullin
Llojet e rralla të dhimbjes së kokës, arsyet shëndetësore pse ndodhin

Llojet e rralla të dhimbjes së kokës, arsyet shëndetësore pse ndodhin

Ekspertët më në zë të mjekësisë, të cilëve u referohet AgroWeb.org kanë identifikuar shumë lloje të dhimbjeve të kokës dhe për t’i dalluar ato nga njëra tjetra, ata shqyrtojnë në detaje simptomat, kohëzgjatjen dhe frekuencën e tyre. Sipas ekspertëve, çdo

Lexo tërë artikullin
Çaji që lufton gripin dhe virozat

Çaji që lufton gripin dhe virozat

Një filxhan çaji përveç se kënaq shqisat dhe shijen, është i pasur plot e përplot me shëndet të mirë. Bimët me të cilat mund të përfitoni një filxhan çaji janë po ashtu të panumërta dhe shumë aromatike. Në artikullin e

Lexo tërë artikullin
Shkencëtarët bëjnë zbulimin: Koronavirusi ka pësuar mutacion

Shkencëtarët bëjnë zbulimin: Koronavirusi ka pësuar mutacion

Në bazë të studimeve të fundit, koronavirusi ka pësuar mutacion, duke u zbërthyer në dy zingjirë, të cilët thuhet se janë shumë më agresivë dhe të rrezikshëm në krahasim me versionin fillestar të virusit, shkruan The Telegraph Hulumtuesit nga Universiteti

Lexo tërë artikullin