Mos u besoni këshillave të rreme për koronavirusin

Mos u besoni këshillave të rreme për koronavirusin

BBC publikon një artikull lidhur me këshillat e rreme shëndetësore të cilave nuk duhet t’u besojmë pasi janë të paverifikuara shkencërisht. HUDHRA Shumë shkrime që rekomandojnë të hani hudhra për të parandaluar infeksionin po shpërndahen në Facebook. Organizata Botërore e

Lexo tërë artikullin
Pse gratë dhe fëmijët janë më pak të rrezikuar nga koronavirusi

Pse gratë dhe fëmijët janë më pak të rrezikuar nga koronavirusi

Sipas një studimi të kryer mbi 44 mijë njerëz nga autoritetet shëndetësore kineze, gratë kanë më pak gjasa të vdesin nga koronavirusi se burrat Studimi i cili analizoi ndikimin te njerëzit e prekur nga Covid-19, zbuloi se vdesin 2.8% e

Lexo tërë artikullin
Largoni viruset, ftohjen dhe stresin me këtë lloj ilaçi natyror

Largoni viruset, ftohjen dhe stresin me këtë lloj ilaçi natyror

Xhenxhefili ka veti të mrekullueshme shëruese dhe është testuar për shumë probleme shëndetësore. Mund të bëhet gjithashtu nga vaji në kombinim me vajin e ullirit për të kuruar simptomat e ftohjes dhe viruseve. Përveç kësaj, është i përshtatshëm për masazh

Lexo tërë artikullin
Mënyrat natyrale si të largoni shpejt simptomat e gripit

Mënyrat natyrale si të largoni shpejt simptomat e gripit

Sezoni i gripit fillon në Tetor dhe mbaron në Maj, duke i bërë të gjithë këtaj muaj një sfidë të vërtetë për tu përballuar. Kjo gjendje shkaktohet nga viruse të ndryshme që futen brenda organizmit e për të cilat ende

Lexo tërë artikullin
Ujë, mjaltë e limon esëll në mëngjes për imunitet të fortë

Ujë, mjaltë e limon esëll në mëngjes për imunitet të fortë

Uji me limon është një nga mënyrat më të mira për të hidratuar organizmin dhe ofruar atij një dozë të fortë të vitaminës C. Ai përbën një kurë ideale për një fillim të mbarë të ditës, sidomos për ata që

Lexo tërë artikullin
Koronavirusi, mund të qëndrojë në ajër për 30 minuta, distanca e sigurisë 4.5 metra

Koronavirusi, mund të qëndrojë në ajër për 30 minuta, distanca e sigurisë 4.5 metra

Koronavirusi mund të qëndrojë në ajër për të paktën tridhjetë minuta dhe të mbulojë një distancë prej rreth 4.5 metrash brenda, siç është për shembull një autobus i vogël, pra shumë më tepër sesa siguria e një ose dy metrave

Lexo tërë artikullin
Lëng me limon dhe xhinxher, toniku natyral i imunitetit

Lëng me limon dhe xhinxher, toniku natyral i imunitetit

Një nga masat parandaluese që ISHP ka sugjeruar është konsumimi i sa më shumë lëngjeve, për të ndihmuar sistemin imunitar. Në këtë periudhë zgjidhja perfekte për të ndejtur të hidratuar është konsumimi i sa më shumë lëngjeve. Përgatitja e lëngjeve në shtëpi është një

Lexo tërë artikullin
Çfarë ndodh me organizmin kur hani arra çdo ditë

Çfarë ndodh me organizmin kur hani arra çdo ditë

Arrat kanë dyfishin e antioksidantëve në krahasim me të gjithë arrorët e tjerë dhe e çlirojnë organizmin nga radikalet e lira të cilat dëmtojnë qelizat dhe shkaktojnë sëmundje. Sipas ekspertëve, arrorët janë përgjithësisht të pasur me acide yndyrore, vitamina dhe

Lexo tërë artikullin
Studim: Migrena i vë gratë në rrezik të sëmundjeve të zemrës

Studim: Migrena i vë gratë në rrezik të sëmundjeve të zemrës

Kanë dalë shumë prova se migrena duhet të konsiderohet si një tregues i rëndësishëm i rrezikut për sëmundjen e zemrës, tek gratë. Një studim i bërë në më shumë se 115 mijë gra tregon se ato që kanë migrenë kanë

Lexo tërë artikullin
Këtë çaj nuk duhet ta pini para gjumit

Këtë çaj nuk duhet ta pini para gjumit

Një pjesë e mirë e jona nuk janë të kujdesshëm për pijet e darkës, në mënyrë që të bëjnë një natë më të qetë. Shumë lloje çajrash qetësuese rekomandohen nga mjekësia popullore, ashtu si edhe shumë të tjera jo. Për

Lexo tërë artikullin