Kujdes! Përdorimi i telefonit në tualet rrit rrezikun e prekjes nga koronavirusi

Kujdes! Përdorimi i telefonit në tualet rrit rrezikun e prekjes nga koronavirusi

Ndërsa numri i rasteve të infeksioneve koronavirus kalon 200 persona në Mbretërinë e Bashkuar, mediat kanë bërë publike një tjetër këshillë për të ulur rrezikun e përhapjes së këtij virusi. Sipas një studimi nga agjencia e marketingut Jellybean, të paktën

Lexo tërë artikullin
6 mitet e koronavirusit: Këshillat e rreme që nuk ju bëjnë punë!

6 mitet e koronavirusit: Këshillat e rreme që nuk ju bëjnë punë!

Koronavirusi po shfaqet edhe në vende të botës ku nuk kishte mbërritur deri tani, dhe shqetësimi prej sëmundjes është i madh, ndërsa nuk ka ende një kurë për të. Nuk funksionojnë, siç vëren BBC, as disa këshilla shumë të përhapura

Lexo tërë artikullin
Kamomil dhe kos për shëndetin e mirë të flokëve, si ta përdorni

Kamomil dhe kos për shëndetin e mirë të flokëve, si ta përdorni

Kamomili, bima shekullore e qetësimit të mendjes dhe aromës së mirë. Lulet e bukura të kamomilit përveç aromës së tyre të mrekullueshme njihen edhe për vlerat e mira që kanë në organizëm. Zakonisht konsumohet në formën e çajit për të

Lexo tërë artikullin
Ja arsyet përse duhet të hiqni dorë nga kafeja

Ja arsyet përse duhet të hiqni dorë nga kafeja

Kafeja është një burim energjie për shumë njerëz në botë. Ka njerëz që nuk e imagjinojnë ditën pa një kafe e ka të tjerë që mund të pijnë mbi 4 filxhanë në ditë. Konsumi i kafesë në Shqipëri përllogaritet në

Lexo tërë artikullin
Tipi i gjakut më rezitues ndaj sëmundjeve tumoriale

Tipi i gjakut më rezitues ndaj sëmundjeve tumoriale

Sëmundjet tumoriale janë kërcënuese për shëndetin dhe jetën e njeriut. Në këtë lajm do të mësoni se cilat janë grupet e gjakut më rezistente ndaj tipeve të ndryshme të sëmundjeve tumoriale. Sëmundja Tumoriale e Stomakut Njerëzit me 0 lloj gjaku,

Lexo tërë artikullin
Mpirja e këmbëve, zbuloni arsyet dhe problemet shëndetësore që e shkaktojnë

Mpirja e këmbëve, zbuloni arsyet dhe problemet shëndetësore që e shkaktojnë

Mpirja e pjesëve të trupit shumë shpesh lidhet me simptoma të problemeve shëndetësore. Njohja e simptomave dhe sëmundjeve që i shkaktojnë ato është shumë e rëndësishme për të marrë më pas kujdesin në duhur në kurimin e tyre. Në këtë

Lexo tërë artikullin
Vitamina C e mposht koronavirusin? Mjekët kinezë, garë për testimin e efekteve

Vitamina C e mposht koronavirusin? Mjekët kinezë, garë për testimin e efekteve

Shumë prej nesh kur afron stina e ftohtë dhe virozat, nxitojnë të marrin një dozë shtesë të vitaminës C. Mjekët në Kinë po përpiqen tani të testojnë efektin e saj edhe tek koronavirusi. Bota shpenzon në vit gati 1 miliardë

Lexo tërë artikullin
Portokallet apo mandarinat? Ja cilat janë më të mira kundër virozave?

Portokallet apo mandarinat? Ja cilat janë më të mira kundër virozave?

Autoritetet e shëndetit publik thonë se në Shqipëri ka një qarkullim të virozave respiratore dhe rrufës. Përveç higjenës që ndihmon në parandalimin e shpërndarjes së virozave, njeriu mund të mbrohet edhe nëpërmjet ushqyerjes. Kjo e fundit duhet të jetë e

Lexo tërë artikullin
Llojet e pagjumësisë , cilat janë dhe si t’i dalloni

Llojet e pagjumësisë , cilat janë dhe si t’i dalloni

Pagjumësia është një çrregullim që manifestohet në mënyra të ndryshme. Vështirësia në të fjetur është vetëm një prej tyre. Ka njerëz që nuk i zë gjumi lehtë, që nuk flenë dot gjithë natën ose që zgjohen shumë herët. Studimet e

Lexo tërë artikullin
Koronavirusi/ A duhet vendosur maska për të evituar infektimin?

Koronavirusi/ A duhet vendosur maska për të evituar infektimin?

Frika nga koronavirusi dhe përhapja e madhe e tij, ka bërë që shumëkush, në përpjekje për t’u mbrojtur, t’i drejtohet farmacive për të blerë maska apo elementë të tjerë mbrojtës, duke i vendosur edhe këto të fundit përballë një situate

Lexo tërë artikullin