Pamje të EULEX’it duke e çuar Haradinajn në Aeroport, nuk e fusin kah pasagjerët e zakonshëm

Pamje të EULEX’it duke e çuar Haradinajn në Aeroport, nuk e fusin kah pasagjerët e zakonshëm

Nën kryetari i OVL së UÇK-së Nasim Haradinaj mbërrit në Hagë, dyshohet për pengim të drejtësisë. Rrugën ia prenë në qendër të Prishtinës. Nasim Haradinaj, u ndalua nga zyrtarët e Zyrës së Prokurorit të Specializuar. Atyre nuk pranoj të ju

Read Full Article
Kryeministri: Aksionet e Gjykatës Speciale janë të bazuara në ligj

Kryeministri: Aksionet e Gjykatës Speciale janë të bazuara në ligj

Shefi i Qeverisë, Avdullah Hoti, konsideron se aksionet e Gjykatës Speciale janë në rregull dhe të bazuara në ligj. Ka thënë se janë veprime të pavarura të drejtësisë. “Qeveria e Republikës së Kosovës konsideron se veprimet e Dhomave të Specializuara

Read Full Article
Nasim Haradinaj ka arritur në Hagë, dyshohet për pengim të drejtësisë

Nasim Haradinaj ka arritur në Hagë, dyshohet për pengim të drejtësisë

Avokati i OVL të UÇK-së, Tomë Gashi, thotë kreu i organizatës, Hysni Gucati, dhe nënkryetari i saj, Nasim Haradinaj, janë në Hagë aktualisht. Sic tregon avokati Gashi, dy drejtuesit e Organizatës së Veteranëe të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës,

Read Full Article
Kritikohen veprimet e EULEX-it në OVL-UÇK, paralajmërohen protesta

Kritikohen veprimet e EULEX-it në OVL-UÇK, paralajmërohen protesta

Për më shumë se tetë orë, dje është mbajtur e rrethuar ndërtesa e OVL-UÇK-së. Policia e EULEX-it, ka arrestuar figurat kryesore të kësaj organizate, ndërsa ka konfiskuar cd e materiale tjera. Derisa mbrojtës ligjor theksojnë se Zyra e Prokurorit të

Read Full Article
Merr fund bastisja 8 orëshe në OVLUÇK, EULEX-i merr me vete disa kompjuterë

Merr fund bastisja 8 orëshe në OVLUÇK, EULEX-i merr me vete disa kompjuterë

Pas 8 orësh ka përfunduar bastisja e zyrave të OVL UÇK-së nga EULEX-i. Sekretari i kësaj organizate Faton Klinaku tha se zyrtarët e EULEX-it kanë marrë vetëm disa shtëpiza, ndërsa tha se në dokumentet që i kanë konfiskuar nuk ka

Read Full Article
Shtyhet takimi i së hënës në Bruksel “shkaku i COVID-19”

Shtyhet takimi i së hënës në Bruksel “shkaku i COVID-19”

Takimi i paraparë për të hënën mes kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq është shtyrë. “Shkaku i kujdesit lidhur me COVID-19, takimi në kuadër të dialogut, i caktuar për të hënën do të shtyhet”, ka

Read Full Article
Reagon Thaçi: S’ka asnjë arsye për ekspedita apo aksione spektakulare

Reagon Thaçi: S’ka asnjë arsye për ekspedita apo aksione spektakulare

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka reaguar pas bastisjeve dhe arrestimeve të sotme në OVL- UCK nga ana e EULEX-it. Thaçi ka thënë se asnjë i pandehur potencial nuk do t’i ikë drejtësisë, prandaj, nuk ka asnjë arsye për ekspedita

Read Full Article
OVL-UÇK: Bastisja po bëhet nga policë rusë

OVL-UÇK: Bastisja po bëhet nga policë rusë

Kreu i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, është arrestuar në zyrat e kësaj organizate nga pjesëtarë të Eulexit. Gucati është parë duke dalë nga zyrat e OVL të UÇK-së dhe duke hyrë në

Read Full Article
Thaçi i prerë: Nuk synoj një mandat tjetër në zyrën e presidentit

Thaçi i prerë: Nuk synoj një mandat tjetër në zyrën e presidentit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se nuk do të kandidojë më për postin e presidentit të vendit. “Definitivsht nuk synoj një mandat tjetër në zyrën e presidentit”, është shprehur Thaçi në T7. Ndërsa për kandidaturën e Haradinajt, Thaçi

Read Full Article
Thaçi: Asocacioni nënkupton Republikën Serbe brenda Kosovës

Thaçi: Asocacioni nënkupton Republikën Serbe brenda Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaci, ka thënë se krijimi i një Asocacioni të komunave serbe në Kosovë do të ishte gabim i madh dhe nisje e shpërbërjes së shtetit nga brenda. Ai gjithsesi tha se nuk beson që ka deputet

Read Full Article