Përfundon pa marrëveshje video takimi i Parisit, Kosovë – Serbi

Përfundon pa marrëveshje video takimi i Parisit, Kosovë – Serbi

Samiti Kosovë-Serbi i organizuar nga presidenti i Francës Macron me pjesëmarrjen e kancelares Merkel përfundoi pa marrëveshje për vazhdimin e dialogut. Video-konferenca do të vazhdojë të dielën. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron, kumtuan pas video-samimit

Lexo tërë artikullin
Petritsch: Ndryshimi i kufijve duket se nuk është në tryezën e BE-së

Petritsch: Ndryshimi i kufijve duket se nuk është në tryezën e BE-së

Wofgang Petritsch, ish-përfaqësues i Bashkimit Evropian në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë gjatë vitit 1998-1999 thotë se ndryshimi i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë që u mbështet nga ish-përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Frederica Mogerini dhe ekipi i saj

Lexo tërë artikullin
BE thotë se dialogu do të vazhdojë pavarësisht protestave në Serbi

BE thotë se dialogu do të vazhdojë pavarësisht protestave në Serbi

Zëdhënësja e Komisionit Europian Ana Pisonero të enjten tha se pavarësisht gjendjes së krijuar në Serbia nga protestat që po kundërshtojnë vendosjen e shtetrrethimit nga presidenti Aleksandar Vuçiq, dialogu Kosovë-Serbi i planifikuar për të dielën do të vazhdojë. Zëdhënësi i

Lexo tërë artikullin
Konfirmohet rasti i parë me Covid-19 tek të porsalindurit në Kosovë

Konfirmohet rasti i parë me Covid-19 tek të porsalindurit në Kosovë

Klinika e Neonatologjisë në Kosovës ka raportuar për rastin e parë tek të porsalindurit me Covid-19. Gjendja e foshnjës raportohet të jetë stabile, mirëpo kërkohet që të kemi kujdes të shtuar. “Foshnja është pranuar para dy ditëve në Klinikën e

Lexo tërë artikullin
Zemaj: E padrejtë të na kërkohet testi nga Maqedonia, do të shikojmë mundësinë për reciprocitet

Zemaj: E padrejtë të na kërkohet testi nga Maqedonia, do të shikojmë mundësinë për reciprocitet

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj, ka komentuar propozim-vendimin e Maqedonisë së Veriut që të kërkohet testi negativ për Covid-19 për qytetarët që kalojnë kufirin. “Nuk isha në dijeni që po shqyrtohet kjo cështje nga pala tjetër. E padrejtë

Lexo tërë artikullin
Thaçi njofton se të hënën udhëton për në Hagë për intervistë

Thaçi njofton se të hënën udhëton për në Hagë për intervistë

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, të hënën do të udhëtojë për në Hagë si i ftuar nga Prokuroria Speciale për t’u intervistuar. Ai ka thënë se uniteti qytetar, bashkëjetesa ndëretnike, stabiliteti institucional dhe besimi në institucione janë të domosdoshme që Kosova

Lexo tërë artikullin
Gucati: Thaçi do të dalë i pafajshëm

Gucati: Thaçi do të dalë i pafajshëm

Hashim Thaçi do të dalë i pafajshëm kundër akuzave të pabaza, ka thënë Hysni Gucati, Kryetar i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Sipas tij, asnjëherë ushtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nuk janë frikësuar dhe

Lexo tërë artikullin
Hoti: Në veri të Kosovës nuk ka karantinim: Atje vlen vetëm ligji i Kosovës

Hoti: Në veri të Kosovës nuk ka karantinim: Atje vlen vetëm ligji i Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se në veri nuk është vendosur masa e karantinimit, pavarësisht se për këtë dje njoftuan shtabet komunale të komunave në veri. Ai ka thënë se askush s’mund të vendosë masë të karantinimit, pa

Lexo tërë artikullin
Grenell ofron mbështetje për udhëheqjen evropiane në dialog

Grenell ofron mbështetje për udhëheqjen evropiane në dialog

I dërguari i posaçëm i Shtëpisë së Bardhë për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, shprehu mbështetjen e plotë për udhëheqjen e liderëve evropianë në dialogun midis Prishtinës dhe Beogradit. “Jemi të lumtur që evropianët do të mblidhen në një takim më

Lexo tërë artikullin
Grenell: T’i hiqen vizat Kosovës

Grenell: T’i hiqen vizat Kosovës

Përfaqësuesi Special i presidentit amerikan për dialogun, Richard Grenell, ka folur për iniciativat e fundit të Bashkimit Europian për rikthimin e Kosovës dhe Serbisë në tryezën e dialogut. Grenell ka thënë se nisma e Europës e ka mbështetjen e plotë

Lexo tërë artikullin

MARKETING