Thaçi vendos për formimin e qeverisë, kërkon nga Kurti të dërgojë mandatarin

Thaçi vendos për formimin e qeverisë, kërkon nga Kurti të dërgojë mandatarin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ka kërkuar Albin Kurtit të propozojë kandidatin e ri që të mandatohet për kryeministër të ri. Këtë e ka bërë përmes një letre dërguar kryeministrit në detyrë, Albin Kurtit. Thaçi ka bërë të ditur

Lexo tërë artikullin
Konfirmohet edhe një rast me koronavirus në Kosovë, shkon në 126 numri i përgjithshëm

Konfirmohet edhe një rast me koronavirus në Kosovë, shkon në 126 numri i përgjithshëm

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar se është konfirmuar edhe një rast me koronavirus në Kosovë. Numri i përgjithshëm i të infektuarve ka arritur në 126. “Nëse nuk u përmbahemi masave të rekomanduara më herët nga Ministria e

Lexo tërë artikullin
Edhe 13 të infektuar me Covid-19 në Kosov, numri shkon në 125

Edhe 13 të infektuar me Covid-19 në Kosov, numri shkon në 125

Instituti Kombetar i Shëndetësisë, ka bërë të ditur se edhe 13 persona kanW dalur pozitiv me Covid-19. Sipas IKSHP, janë testuar 113 mostra të marra nga rastet e hospitalizuara në Klinikën Infektive. Nga mostrat e marra për testim në virusin

Lexo tërë artikullin
Kompania nga Kosova krijoi ventilatorin për frymëmarrje | FOTO

Kompania nga Kosova krijoi ventilatorin për frymëmarrje | FOTO

Kompania kosovare “Formon” ka krijuar ventilatorin për frymëmarrje dhe nesër do të testohet prototipi, ka bërë të ditur për KOHËN, Rron Cena, drejtor i kësaj kompanie. Ventilatori është i domosdoshëm për raste urgjente te pacientët që kanë probleme me frymëmarrje,

Lexo tërë artikullin
Situatë shqetësuese në veri të Kosovës, ka të infektuar në spital e në burg

Situatë shqetësuese në veri të Kosovës, ka të infektuar në spital e në burg

Situata rreth shpërndarjes së virusit COVID-19 në veri të vendit është jashtëzakonisht shqetësuese dhe po merr përmasa të shpejta ne atë pjesë. Burime të KosovaPress-it bëjnë të ditur se vetëm në spitalin e veriut të Mitrovicës janë të infektuar tashmë

Lexo tërë artikullin
Takimi me liderët, ​Thaçi: Çdo hap do të jetë në përputhje me Kushtetutën

Takimi me liderët, ​Thaçi: Çdo hap do të jetë në përputhje me Kushtetutën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi pas takimit që zhvilloi me tre liderë të partive politike, tha se do të respektojë në tërësi kushtetutën dhe ligjet në fuqi për të gjetur një zgjidhje të pranueshme për funksionimin e institucioneve, apo edhe

Lexo tërë artikullin
Kosovë, taksa zëvendësohet me reciprocitet

Kosovë, taksa zëvendësohet me reciprocitet

Nga dita e sotme hyn në fuqi vendimi i Qeverisë në detyrë të Albin Kurtit, për heqjen e tarifës 100% ndaj Serbisë dhe zëvendësimin e së njëjtës me reciprocitet gradual ekonomik. Vendimi obligon policinë kufitare, doganat, agjencinë e ushqimit dhe

Lexo tërë artikullin
PDK: Qeveria fshehurazi i dha leje Serbisë për t’i dërguar rreth 100 mjekë në veri

PDK: Qeveria fshehurazi i dha leje Serbisë për t’i dërguar rreth 100 mjekë në veri

Partia Demokratike e Kosovës po konsideron se Qeveria në detyrë i ka dhënë leje fshehurazi Serbisë për t’i dërguar në Kosovë rreth 100 mjekë në veri të Kosovës për t’u ballafaquar me pandeminë Covid 19. Anëtari i kryesisë së kësaj

Lexo tërë artikullin
​Kurti: Po nisim reciprocitetin gradual me Serbinë

​Kurti: Po nisim reciprocitetin gradual me Serbinë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka deklaruar se sonte po fillon zbatimin gradual të reciprociteti me Serbinë, si zëvendësim për tarifën, ndërsa me Bosnje dhe Hercegovinën hiqet tarifa 100 përqind pa asnjë masë shtesë. Kurti në një konferencë për media

Lexo tërë artikullin
Kosovë, Presidenti Thaçi fillon nesër konsultimet

Kosovë, Presidenti Thaçi fillon nesër konsultimet

Zyra e Presidentit ka konfirmuar se ftesat i janë dërguar të gjitha partive parlamentare për konsultim me presidentin Thaçi për hapat e ardhshëm, pas shkarkimit të Qeverisë Kurti. Sipas Zyrës së Informimit të Presidentit Thaçi, të gjitha subjektet politike e

Lexo tërë artikullin